Tariq Lamptey i Brighton & Hove Albion është një nga lojtarët që Arsenali po shikon si një zëvendësues të mundshëm të Hector Bellerin.

Mbrojtësi që u bashkua Brighton nga Chelsea në janar 2020 ka bërë 11 paraqitje në Premier League për ekipin e Graham Potter këtë sezon, duke shënuar një herë dhe duke u siguruar shokëve të tij të skuadrës tre asistime. Sidoqoftë, dëmtimet kanë qenë një problem për lojtarin e ri me një problem muskulor që e mbajti atë larg që nga mesi i dhjetorit.

Me Bellerin ndoshta duke lënë Topçinjtë në fund të sezonit Lamptey, 20 vjeç, thuhet se është në radarin e Mikel Arteta ndërsa ai vazhdon të rindërtojë skuadrën në Emirates Stadium (sipas Futboll London)

Duke pasur parasysh premtimin që Lamptey ka treguar, Arsenali mund të përballet me konkurrencë për mbrojtësin dhe nuk është e qartë se sa klubi i bregdetit jugor do të kërkonte duke konsideruar që ai konsiderohet si një nga pasuritë e tyre më të vlefshme.

Në rast se Bellerin shitet këtë verë, Mikel Arteta do të ketë akoma Cedric Soares i cili e ka provuar veten e tij në shumë raste këtë sezon të jetë një zëvendës i aftë si mbrojtës i djathtë dhe i majtë. Në sytë e disa tifozëve, mbrojtësi portugez duhet të jetë zgjedhja e parë përpara Bellerin aktualisht.

Understoodshtë e kuptueshme që Spanjolli po mendonte të largohej nga klubi verën e kaluar me Paris Saint-Germain që thuhet se kishte bërë një ofertë, por ai u bisedua për të qëndruar për një sezon më shumë nga shefi i Gunners dhe me këtë në mendje, duket se Arteta tashmë ka punuar prapa skenave dhe e ka identifikuar Lamptey si lojtarin që dëshiron të shkojë pas.

Hektor Bellerin
Bellerin thuhet se po tërheq interes nga Paris Saint-Germain dhe ish-klubi i tij Barcelona | Shaun Botterill / Getty Images

Ritmi shpërthyes dhe aftësia e Lamptey për të kontribuar në të tretin sulmues do ta bënin atë përshtatjen perfekte në këtë skuadër aktuale të Arsenalit, por përsa i përket transferimit që në fakt po realizohet, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu