Topçinjtë mbaruan fituesit 4-0 në Hawthorns për t’i bërë tre fitore në kërcim

Mikel Arteta mendon se besimi po kalon nëpër skuadrën e tij të Arsenalit dhe është një nga çelësat për ngritjen e tyre në formë.

Topçinjtë kanë pasur një periudhë të shkëlqyeshme festive, pasi fiton Chelsea dhe Brighton lehtësuan fjalimet për një betejë të rënies dhe ata e bënë atë tri fitore në rrotullim me një Mauling 4-0 e West Brom.

Kishte shqetësime se ndeshja mund të anulohej për shkak të dëborës së madhe në Hawthorns, por u lehtësua lejimi i lojës dhe ishte Arsenali ai që u përshtat më mirë.

Kieren Tierney vendosi Gunners në rrugën e tyre me një goditje të shkëlqyeshme solo në 23 minuta, me Bukayo Saka që dyfishoi epërsinë pesë minuta më vonë pas një lëvizje të shkëlqyeshme të ekipit.

Alexandre Lacazette shënoi dy herë me radhë menjëherë pas shënimit të orës për të siguruar fitoren, me golat e tij duke siguruar që Arsenali të shënonte katër herë jashtë shtëpisë në kampionat për herë të parë në dy vjet.

“Ishte një fitore bindëse,” i tha Arteta BT Sport. “Të fitosh tre në rrotullime gjatë Krishtlindjeve në Premier League nuk është e lehtë.

“Në faza kur koha ishte më e mirë dhe kushtet ishin pak më të lehta, ndjeva se luajtëm një futboll të shkëlqyeshëm.

“Në fund na u desh të menaxhonim disa momente dhe kushtet.

“Dy golat e parë, veprimi i parë me Kieran ishte i jashtëzakonshëm, i dyti me lojën e kombinuar ishte gjithashtu fantastik.

“Fletë e pastër, kjo është dy me radhë tani, dhe kjo na jep një platformë për të fituar ndeshje.

“Ne dukemi më shumë si një kërcënim, dhe më krijues dhe loja jonë sulmuese ishte shumë më e mirë sot.”

Arsenali tani është brenda gjashtë pikëve të vendit të tretë, pavarësisht se është në vendin e 11-të, dhe Arteta është i kënaqur me mënyrën se si po luan skuadra e tij.

“Unë jam aq e lumtur që kemi mundur të arrijmë objektivin që kemi pasur,” tha Arteta. “Tabela duket krejt ndryshe.

“Energjia përreth vendit është shumë më e mirë. Fitimet sjellin shumë vetëbesim dhe ju mund ta shihni në mënyrën se si luajti skuadra. ”

Tierney udhëhoqi nga përpara për Gunners, duke shënuar një gol dhe duke siguruar një asist për Lacazette.

Skoci ndërkombëtar ka filluar të përmbushë potencialin e tij të madh dhe Arteta ishte i kënaqur me performancën e mbrojtësit të majtë.

“Ai ka qenë fantastik që kur unë kam qenë këtu,” tha Arteta. “Që kur u kthye nga dëmtimi i shpatullës, ai ishte fantastik.

“Ai është një djalosh që të jep gjithçka. Ai është duke u përmirësuar, është i gatshëm të bëjë më mirë dhe më mirë dhe sjell një energji dhe cilësi të vërtetë për ekipin. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu