Më 20 dhjetor 2019, Mikel Arteta u emërua si trajneri i ri i Arsenalit. Më 21 dhjetor 2019, Carlo Ancelotti u emërua si trajneri i ri i Everton. Dyshja vëzhguan ndeshjen e tyre të parë në klubet e tyre kundër njëri-tjetrin më 21 dhjetor.

Pothuajse saktësisht pas një viti, të dy trajnerët shkuan kokë më kokë edhe një herë.

Megjithatë, shumë gjëra kanë ndryshuar në atë vit. Trajektorja e të dy klubeve nuk mund të ishte më e kundërta, pasi rezultati i së Shtunës e çoi një ekip në vendin e dytë në tabelën e Premier League, ndërsa tjetri u la me nervozizëm duke vështruar mbi supe zonën e rënies.

Duart lart – sinqerisht – kush do ta parashikonte që do të ishte Everton duke grumbulluar top katër, dhe Arsenali me turp të kalonte mbi derën e kurthit?

T-Bag Cbc GIF nga Kim's Convenience - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Por këtu e gjejmë veten, 14 lojëra në fushatën 2020/21. Topçitësit u rrëshqitën drejt tyre i teti humbja e sezonit, duke humbur 2-1 ndaj Toffees në Goodison Park, duke ulur presionin mbi trajnerin e tyre rishtar në nivele pothuajse të padurueshme.

Edhe një herë, ishte shikim i tmerrshëm, i tmerrshëm për çdo Gooner, pasi skuadra e tyre mbeti prapa në një autogol, gjeti një mënyrë për t’u rikthyer në ndeshje dhe më pas ua dha të tre pikët nikoqirëve me një shënim të dobët nga një cep. Sende nxënësish.

Ndërsa sekondat u ulën, Arsenali shtyu për të marrë një barazim. Por sinqerisht, bëri dikush në të vërtetë besoni se do të tërhiqnin nivelin? Ata që jetojnë në planetin Tokë jo, gjithsesi. Arteta dhe Ancelotti përqafuan në bilbilin përfundimtar, njëri kuptohet më i kënaqur se tjetri.

Mikel Arteta, Carlo Ancelotti
Mjeshtri dhe rishtari | Pishinë / Getty Images

Ky takim i dy menaxherëve që festojnë përvjetorin vetëm vunë në kontekst të zymtë atë që një rrëmujë absolute është Arsenali si një klub, nga lart poshtë. Si Gunners ashtu edhe tofat caktuan njerëzit e tyre të rinj me një ambicie në mendje – të rezervonin ASAP futbollin e Champions League.

Për një klub të tillë si Arsenal, kjo u perceptua si shumë më reale sesa për Everton, i cili e ka menaxhuar këtë arritje vetëm një herë në historinë e Premier League. Dhe ndërsa perdja ra në fushatën 2019/20, këto shpresa u bënë pritje për Gooners.

Arteta e ktheu anën e tij të re në një kafshë të mirë-rregulluar, të shpuar mirë, në gjendje të mbyllë kërcënimet e të gjitha niveleve ndërsa rrënjos një stil të lojës kundërsulmuese, kirurgjikale. Sezoni përfundoi me Spanjollin që ngriti trofeun e tij të parë si trajner, pasi Topçinjtë morën FA Cup në një mënyrë mbresëlënëse.

Diçka për të ndërtuar, pra.

Në Merseyside, njerëzit e Ancelotti përfunduan sezonin në modë të butë, duke humbur ndeshjen finale të sezonit me Bournemouth të rënë, dhe duke qëndruar në vendin e 12-të në tabelë. Ata gjithashtu pësuan poshtërimin e përplasjes nga Kupa e FA ndaj rivalëve të Liverpool, i cili dha një ekip tepër të mbushur me të rinj. Italiani duket se nuk mund t’i përcillej idetë e tij me lojtarët e tij, dhe ata nuk po i përgjigjeshin mënyrave të tij të pëshpëritjes së egos.

Një hap shumë larg për trajnerin e madh, mbase.

E megjithatë, katër muaj më vonë, këto dy botë janë hedhur në kokë. Everton mbështeti menaxherin e tyre në verë, i cili kishte një listë të lojtarëve specifik me të cilët kishte punuar në të kaluarën për të ndërtuar anën e tij të pamjes së re.

Allan, James Rodriguez dhe Abdoulaye Doucoure arritën të gjithë, ndërsa trajneri mbështeste Dominic Calvert-Lewin për t’u bërë një nga gjuetarët më të mirë në Premier League. Çfarë mjeshtëri ishte.

Timeshtë koha të pranojmë se çfarë takimi të zgjuar bëri bordi Everton. Ancelotti mori ato muajt e fundit të sezonit për të analizuar skuadrën e tij, për të kuptuar se ku duhej të forcohej, kë mund të formonte dhe kë nuk mund të besonte. Ata që nuk mund t’u besonte nuk do ta bënin prerjen. E thjeshtë

Italiani e ka shndërruar Calvert-Lewin në një makinë të dobët, me qëllim të ulët, ndërsa James po luan futboll me atë buzëqeshjen e bukur në fytyrë edhe një herë. Richarlison buzëqesh më pak, por ai gjithashtu po lulëzon në sistemin e ri të vendosur. E gjithë ekipi punon

Ancelotti ka tejkaluar pritjet, duke përdorur librin e tij të kontaktit, njohuritë e tij për transferim dhe aftësitë e pakrahasueshme të menaxhimit të njeriut për të rikuperuar këtë ekip në formë dhe për t’i gdhendur në një veshje konkurruese. Edhe pse skuadrës i mungon thellësia, ekziston diçka e veçantë që zhurmohet nën gjysmën blu të Merseyside.

Emision horror
Shfaqje horror | Clive Brunskill / Getty Images

Tani, për fat të keq për Topçinjtë, ne i kthehemi rrëmujës në Emirates. Faktori i ndjenjës së mirë u nxor nga klubi nga sjellja e hierarkisë gjatë muajve të verës, duke i detyruar lojtarët të ndërprisnin pagat për të kursyer punët e stafit, pastaj duke goditur tepricat e përhapura nëpër bord, si dhe heroin e kultit Gunnersaurus.

Kjo katastrofë PR u shtua me vendimin për të nënshkruar WIllian me një marrëveshje tre-vjeçare, duke shpërndarë një pagë javore që tejkalon 200,000. Flisni për leximin e gabuar të një dhome.

Kjo vrau atmosferën përreth klubit, dhe biznesi i dobët i transferimeve do të kishte bërë pak për të mbledhur shpirtrat e mbështetësve. Kjo gjendje e keqe ka depërtuar në fushë këtë vit, pasi lojtarët duken të paaftë për të ngritur lojën e tyre në nivelin e kërkuar – ose thjesht nuk dëshirojnë.

Klubi reeks i kaosit. Argumentet e brendshme midis lojtarëve (si brenda dhe jashtë fushës), pamundësia për të kryer detyrat më themelore, ankesat për drejtimin e klubit në nivelin e bordit nga mbështetësit dhe një menaxher i cili duket si një lepur i bllokuar në fenerët. .

Mikel Arteta
Të shtangur | Pishinë / Getty Images

Skuadra e fryrë e Arsenalit është e mbushur me futbollistë mesatarisht të dobët, me performancë të dobët dhe të mbivlerësuar. Sa gjashtë skuadra të mira do të pëlqente Rob Holding, David Luiz, Mohamed Elneny, Ainsley Maitland-Niles apo Willian ecin? Asnje. Absolutisht asnjëri prej tyre. Atëherë, si mund të presim që Arteta t’i shndërrojë këto rosa të shëmtuara në mjellma javë pas jave?

Suksesi i Kupës FA në Gusht ndien një kujtim të largët, të largët, kur krahasohet me situatën e rëndë që po zhvillohet tani në Arsenal. 14 pikë nga 14 ndeshje, i 15-ti në tabelën e Premier League.

Arsenal – i 15-ti në Premier League. Në Dhjetor. Simplyshtë thjesht e padëgjuar. Tifozët po lodhen shpejt nga kjo ultësi e sapo gjetur, dhe ne jemi të gjitha duke u lodhur pak duke parë reagime ‘të qeshura’ të ekzagjeruara në internet nga tifozët duke shtuar sikletin e klubit të tyre.

Tani bëhen pyetje për kredencialet e Artetës, dhe me të drejtë. Por shtëpia që digjet rreth spanjollit është larg nga të bërit e tij. Karburantet kanë rrjedhur në atë qilim të vjetër dhe të lagur të dhomës së ndenjes për vite me radhë, dhe shumë kanë ardhur afër për ta ndezur atë me një ose dy bishta cigaresh endacak.

Por ne po i afrohemi shpërthimit të plotë tani, mos gabo. Disa mbështetës po shtypin butonin e panikut, të gatshëm për t’i dhënë lamtumirë kësaj epoke të guximshme të re nën mbrojtjen e Pep Guardiola. Ata duhet të pyesin nëse ky rrezik me të vërtetë ia vlejti bixhozit.

Premier League Fist Bump GIF nga Everton Football Club - Gjeni & Ndani në GIPHY

Mbi të gjitha, ishte një fitues me përvojë, i provuar në dispozicion në të njëjtën kohë kur ata vendosën të shkonin të gjithë në përvojën e Mikel Arteta. Një fitues i titullit të ligës, i respektuar si lojtar dhe shef. Një trajner italian, Carlo diçka …?

Pyes veten se çfarë po bën tani.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu