Pritej të ishte një betejë e zgjuar midis dy taktikëve të zgjuar Antonio Lopez Habas dhe Carles Cuadrat si armiq të vjetër ATK Mohun Bagan u takua FC Bengaluru për herë të parë në Superliga indiane (ISL) të hënën.

Një ndeshje taktike ishte gjithmonë në letra, pasi të dy ekipet preferojnë të luajnë në një mënyrë pragmatike më shpesh sesa jo. Por Antonio Habas befasoi të gjithë, përfshirë Carles Cuadrat ndërsa ATK Mohun Bagan po vinte në sulm nga e drejta e sulmit.

Habas vendosi skuadrën e tij në një formacion sulmues 4-3-3 me David Williams, Roy Krishna dhe Manvir duke filluar në tre të parët dhe mesfushorin spanjoll sulmues duke luajtur një rol të përparuar. Pronay Halder dhe Carl McHugh qëndruan thellë në mesfushë për të siguruar ekuilibrin.

Në mungesë të Javier Hernandez, Edu Garcia u ngarkua me përgjegjësinë për të diktuar ndeshjen në mes dhe ish-burri Bengaluru nuk zhgënjeu. Spanjolli ishte pika qendrore e sulmit të ATK Mohun Bagan dhe luajti një rol kryesor.

Edu Garcia, ATK Mohun Bagan vs Bengaluru FC

Treshja përpara ishin një kërcënim i vazhdueshëm David Williams dhe Manvir që veprojnë lirshëm nga krahët. Të dy Harmanjot Khabra dhe Rahul Bheke patën një shëtitje të harruar pasi nuk arritën të kontrollonin Williams dhe Manvir.

Sulmuesi Australian kishte qenë duke luftuar për të gjetur formën e tij më të mirë këtë sezon, për shkak të problemeve të fitnesit, por ai vendosi të ndriçohej në një lojë të madhe. David Williams ishte shpëtimtari i ATK në ndeshjen gjysmëfinale të sezonit të kaluar dhe këtë herë ai provoi të ishte kalorësi i ATK Mohun Bagan në shkëlqimin e blinduar kundër një ekipi që Habas e konsideron si një nga më të mirët në kampionat.

Bengaluru FC janë të njohur për lëvizjet e tyre të shpejta në krah, por falë një mbrojtjeje efikase nga Pritam Kotal dhe Subhasish Bose, Sunil Chhetri dhe Udanta Singh u heshtën në pjesën më të madhe të lojës. Në fakt, Cuadrat u detyrua të ruaj ulësin e Udanta në fillim të pjesës së dytë India ndërkombëtare nuk arriti të ketë një ndikim në lojë. Blutë gjithashtu humbën shpejtësinë e Ashique Kuruniyan në krahun e majtë pasi Rahul Bheke nuk ishte askund afër lojtarit Malayali për nga aftësia.

Sunil Chhetri, ATK Mohun Bagan vs Bengaluru FC

Cleiton Silva dhe Dimas Delgado nuk arritën të ndikojnë në lojë. Kredia duhet t’u jepet McHugh dhe Halder për tani duke lejuar çdo hapësirë ​​të hapur për dyshen e Blues.

Mbrojtja e ATK Mohun Bagan ka qenë e nivelit të lartë që nga ndeshja e parë, por ata nuk dukeshin rrjedhshëm. Por kjo ndeshje tregoi se skuadra e Habas është e aftë të luajë një stil loje sulmuese. Ata dolën aq mirë në pjesën e parë para se të luanin në mbrojtje në pjesën e dytë. Ndihmoi gjithashtu që Garcia, Williams dhe Krishna ishin të gjithë të mirë në top dhe ishin në gjendje të negocionin hapësira të ngushta me lehtësi.

Lojtarët e ATKMB po bëhen më të mirë me çdo lojë që kalon dhe kjo performancë do ta kishte kënaqur Habas.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu