Klubet e Premier League duhet të përgatiten për një rritje të shtyrjeve gjatë periudhës së Krishtlindjes si rezultat i tendosjes së re të Covid-19, sipas ekspertit shëndetësor Dr John Ashton.

Londra u zhvendos përsëri në Nivelin 4 të kufizimeve të bllokimit të qeverisë pasi u zbulua një shpërthim i llojit të ri. Ajo shkaktoi panik diku tjetër në Mbretërinë e Bashkuar, me Skocinë që njoftoi një ndalim të udhëtimit në kombet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar, ndërsa Franca dhe vendet e tjera të BE-së kanë mbyllur aeroportet e tyre në MB përkohësisht.

Ajo çoi gjithashtu në një shkurtim të planeve në mbarë Mbretërinë e Bashkuar për të lehtësuar kufizimet gjatë Krishtlindjeve.

Lajmi erdhi pasi Boris Johnson kishte lëvizur disa zona në Angli nga Tier 2 në Tier 3, duke çuar në gjashtë klube të Premier League, të cilët u lejuan deri në 2,000 tifozë në lojëra, duke mbyllur stadiumet e tyre krejtësisht. Siç qëndrojnë gjërat vetëm Brighton, Everton, Liverpool dhe Southampton mund të mirëpresë mbështetësit.

Newcastle e shtyu udhëtimin e tij në Aston Villa më parë këtë muaj pas një shpërthimi të Covid në terrenin e tyre të trajnimit, por sipas një raporti nga Telegrafi, mund të shohim vetëm fillimin e ndikimit të virusit në futboll.

Ata citojnë Ashton, ish-Drejtorin e Shëndetit Publik në Anglinë Veri-Perëndimore, të ketë thënë se ka ‘gjasa të ketë’ më shumë shtyrje në Premier League dhe gara të tjera sportive të nivelit të lartë gjatë periudhës festive.

Duke perifrazuar një këngë të famshme të Krishtlindjes, Ashton vazhdoi: “Nëse keni parë klipet brenda natës në mediat sociale të turmave në stacionet që largoheshin nga Londra, ky është Chris Rea që merr virusin në shtëpi për Krishtlindje.”

Shkaku kryesor i shqetësimit janë njerëzit që largohen nga Londra pasi ishte rajoni i parë i Anglisë që u zhvendos në Nivelin 4. Trenat jashtë kryeqytetit ishin plot të Shtunën në mbrëmje pasi u njoftuan kufizimet e reja.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu