Pala e rënë në pension ishin finalistët në konkursin 2018/19 por ende nuk do të paguhen plotësisht çmimet që nga ajo kohë

Tanzani Federata e Futbollit ka dalë për të pastruar ajrin mbi detyrimet e Lipuli FC që do të paguheshin për pjesëmarrjen në Kupën e Federatës Sportive Azam gjatë sezonit 2018/19.

Lipuli u mund 1-0 nga Azam FC në finale në maj 2019, por FA lokale nuk ka paguar plotësisht paratë e çmimit që u detyrohen finalistëve.

Duke pranuar borxhin e papaguar, TFF ka shpjeguar pse ata ende nuk kanë paguar paratë dhe kur ata synojnë ta bëjnë këtë.

“Federata e Futbollit e Tanzanisë (TFF) do të dëshironte të hidhte më shumë dritë pas një letre që bënte xhiro në mediat sociale në lidhje me shumën e parave që Lipuli FC do të kishte fituar pasi të dilte i dyti në Kupën e Federatës Sportive Azam,” letra e nënshkruar nga federata oficeri i mediave Clifford Ndimbo dhe i marrë nga Qëllimi lexoj

“Isshtë e vërtetë Lipuli FC do të merrte një shumë totale prej 10 milion Tsh për shkak të të qenit nënkampion i dytë në konkurs, por pas komunikimit me zyrën e financave, TFF zbuloi se Lipuli kishte borxhe deri në 4 milion Tsh një shumë që të grumbulluara nga aktivitetet e transferimit të Lipulit te lojtarët e huaj në sezonin 2018/19.

“TFF, pavarësisht nga borxhi i papaguar, i kishte paguar Lipuli FC një milion fillestar Tsh5 që ishte pjesë e parave të çmimit Tsh10 milion. Duke pasur parasysh këtë, është e qartë tani që TFF i detyrohet Lipuli FC Tsh1 milion, para që do të paguhen në të ardhmen e afërt. “

TFF gjithashtu iu lut zyrtarëve të klubit të hiqnin dorë nga ndarja e dokumenteve zyrtare të komunikimit në forume të pa sanksionuara.

“Ne gjithashtu do të dëshironim të kërkojmë nga zyrtarët e klubit të shmangin zakonin e ndarjes së letrave zyrtare në mediat sociale sepse, si pjesë e vëllazërisë së futbollit, ata kanë një detyrim të respektimit të rregullave dhe përparësisë që rregullojnë futbollin duke përfshirë rregulloret e TFF”, shtoi ai .

“Shumë klube janë në borxh me TFF dhe Bordin e Premier League të Tanzanisë (TPLB) por të dy institucionet nuk do t’i përhapin çështje të tilla për publikun sepse një akt i tillë do të binte ndesh me rregulloret e TFF që rregullojnë sjelljen e mirë.”

Lipuli, së bashku me Ndanda FC dhe Singida United, ranë sezonin e kaluar.

Në fushatën aktuale të kupave Simba SC, Mtibwa Sugar dhe Azam përparuan gjatë veprimeve përkatëse të fundjavës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu