Chelsea u fut në katërshin e parë të Premier League ndërsa Timo Werner i dha fund thatësirës së tij në një fitore 2-0 ndaj Newcastle në Stamford Bridge.

Gjermani shënoi golin e tij të parë në kampionat që nga 7 nëntori, ndërsa shtoi për të zëvendësuar goditjen e Olivier Giroud.

Fitorja pa Blues që kapërcyen Liverpool dhe West Ham në katër të parët, ndërsa Newcastle mbetet i 17-ti – shtatë pikë mbi zonën e rënies.

Kepa Arrizabalaga bëri vetëm fillimin e tij të katërt në Premier League të sezonit, ndërsa njerëzit e Thomas Tuchel pritën Magpies.

Portieri i Spanjës nën zjarr ka luajtur tingullin e dytë për nënshkrimin e verës Edouard Mendy në Londrën perëndimore këtë term.

Por Tuchel premtoi nënshkrimin 72 milion £ nga 2018 një “fillim të ri”, dhe shefi i ri i Blues ka dhënë atë premtim.

Kepa mbajti një hap të pastër në fitoren e së enjtes 1-0 të Kupës FA në Barnsley dhe i ka dhënë vetes një fillim të ligës që nga tetori.

Tammy Abraham filloi përpara së bashku me Timo Werner, pasi shënoi fituesin në Barnsley.

Dwight Gayle filloi përpara për një skuadër të Newcastle që kërkon të ndërtojë në fitoren e tyre të ligës 3-2 ndaj Southampton fundjavën e kaluar.

Zëvendësimi Giroud u fut në një rrjetë bosh për të rritur Chelsea me rezultatin 1-0 në gjysmë ore.

Giroud kap hapësen

Portieri i Newcastle Karl Darlow derdhi qendrën e Werner drejt në rrugën e Giroud, dhe sulmuesi fitues i Kupës Botërore të Francës shndërroi me gëzim hapësin e mbyllur të dhuratave.

Giroud kishte zëvendësuar Tammy Abraham-in pa fat, i cili më herët ishte ngatërruar me një problem të dukshëm të shinit.

Olivier Giroud TEAMtalk

Magjia e thatë e sulmuesit gjerman Werner në Ligën Premier përfundimisht përfundoi në 14 ndeshje, ndërsa 24-vjeçari u fut në shtyllën e dytë për të rritur Chelsea 2-0.

Giroud nuk mund të arrinte një kryq të varur, por tërhoqi zvarrë mbrojtës të mjaftueshëm për të lejuar Werner-in më të lehtë të përfundimeve të largëta.

Newcastle tregoi më shumë synim në fillim të periudhës së dytë, megjithëse Chelsea po krijonte akoma në skajin tjetër me Mateo Kovavic që goditi një traversë.

Kepa bëri një ndalesë të shkëlqyeshme për t’u mohuar vizitorëve një rrugë të kthimit në lojë, në minutën e 17: të.

Kryqi i ngulitur i Ryan Fraser u takua nga koka e Joe Willock, por pengesa e Blues u zhyt gjatësia e plotë për t’i dhënë përpjekje.

Vizitorët u kthyen nga Andy Carroll nga stoli në 10 minuta kohë për të kaluar, por ata nuk arritën të krijonin ndonjë gjë kur Chelsea u lehtësua në një fitore tjetër nën Tuchel.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu