Thierry Henry ka marrë vendimin për të çaktivizuar llogaritë e tij në rrjetet sociale pasi u zhgënjye gjithnjë e më shumë me mungesën e veprimeve të ndërmarra kundër racizmit dhe ngacmimeve në Instagram, Twitter dhe Facebook

I mëparshmi Arsenal dhe Barcelona forward ka 2.3 milion ndjekës në Twitter dhe 2.7 milion ndjekës në Instagram.

“Përshëndetje djema, nga nesër në mëngjes unë do të heq veten nga mediat sociale derisa njerëzit në pushtet të jenë në gjendje të rregullojnë platformat e tyre me të njëjtën forcë dhe egërsi që bëjnë aktualisht kur shkelni të drejtat e autorit,” Henrymesazhi i lexuar në Instagram.

“Vëllimi i madh i racizmit, ngacmimit dhe torturave mendore që rezultojnë për individët është shumë toksik për t’u injoruar. DUHET të ketë një farë përgjegjësie.

“Farshtë shumë e lehtë të krijosh një llogari, ta përdorësh atë për të ngacmuar dhe ngacmuar pa ndonjë pasojë dhe akoma të jesh anonim. Derisa të ndryshojë kjo, unë do të çaktivizoj llogaritë e mia në të gjitha platformat sociale. Unë shpresoj që kjo të ndodhë së shpejti.”

Ky lajm vjen pas disa incidenteve të këtij sezoni në të cilat atletët janë shënjestruar në rrjetet sociale, zakonisht në formën e mesazheve të drejtpërdrejta.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu