Sulmuesi, i cili punoi nën drejtimin e gjermanit në Borussia Dortmund, i pëlqente stili i tij i trajnerit, por pranon se nuk ishte për shijen e të gjithëve

Thomas Tuchel “mund të ngrihet shumë shpejt dhe ndonjëherë thotë gjëra që lëndojnë” sipas një prej ish-lojtarëve të tij, Adrian Ramos; megjithatë, sulmuesi ishte një tifoz i madh i metodave të gjermanit, edhe nëse disa nga shokët e tij të vjetër nuk ishin aq të etur.

Tuchel ishte trajner në Borussia Dortmund për dy vjet para se të transferohej në Paris Saint-Germain dhe tani Chelsea, ku stili i tij intensiv ka sjellë sukses dhe trofe, megjithatë, kjo shpesh ka çuar në marrëdhënie të vështira me lojtarët dhe largime të hidhura.

Ramos, i cili luajti nën drejtimin e Tuchel midis 2015 dhe 2017, thotë se Tuchel kurrë nuk do të thotë asgjë personale kur kritikon lojtarët, dhe intensiteti i tij lind thjesht nga një vullnet për të fituar dhe një dashuri e thellë për të luajtur ndeshjen në mënyrën që ai dëshiron.

Çfarë tha Ramos për Tuchel?

Duke folur ekskluzivisht për të Qëllimi, Ramos, i cili tani luan për America de Cali në vendin e tij të lindjes në Kolumbi, tha: “Thomas është i fiksuar pas futbollit dhe vendos kërkesa jashtëzakonisht të larta për lojtarët e tij, veçanërisht nga pikëpamja taktike. Kushdo që nuk i plotëson këto kërkesa ka atëherë Thomas mund të dëgjohet shumë shpejt dhe ndonjëherë thotë gjëra që lëndojnë.

“Për fat të keq, është normale që njëri ose tjetri në këtë biznes ndjehet shpejt i shkelur, por unë kurrë nuk kam pasur ndjenjën se ai po përpiqej të sulmonte dikë personalisht me kritikat e tij. Unë u kalova mirë me stilin e tij. Të tjerët jo. Një gjë është e qartë për mua: nëse bëhem trajner një ditë, sigurisht që nuk do të bërtas aq shumë sa Thomas ”.

Po në lidhje me Jurgen Klopp?

Ramos u nënshkrua fillimisht për Dortmund nga paraardhësi i Tuchel, Jurgen Klopp, megjithatë, ai e gjeti veten jashtë favorit shpejt pasi skuadra gjermane u zhyt në fund të Bundesliga mes një sezoni makth 2014-15.

Klopp udhëzoi Dortmundin drejt sigurisë por u largua në fund të sezonit. Ai u transferua në Liverpool, ku ka gëzuar sukses të jashtëzakonshëm, duke i çuar ata drejt titujve të Champions League dhe Premier League. Ramos, megjithatë, nuk e ka falur Klopp për mungesën e besimit, dhe mendon se ai u bë një shembull kur e gjithë skuadra ishte nën performancë.

Thomas Tuchel, Mainz, Jurgen Klopp, Borussia Dortmund

Ai tha për Klopp: “Ishte mirë në fillim. Ai me të vërtetë më donte në ekipin e tij, por ju e dini se çfarë lloj sezoni ishte. Mendova se isha në një film të gabuar ose ndonjë mallkim ishte mbi mua. Sezoni ishte një fatkeqësi.

“Për fat të keq, pas disa ndeshjeve, unë vështirë se luaja më. Klopp u besoi lojtarëve të tjerë më shumë. Ai tha se nuk do të stërvitesha mjaft mirë. Pasi ai madje më largoi nga skuadra për arsye sportive. Kjo ishte e hidhur.

“Ndjeva se ishte e padrejtë, në fund të fundit, nuk isha i vetmi lojtar forma e të cilit po luhatet. Po, ka ditë kur nuk e godet portën as në stërvitje. A është kjo arsyeja pse unë jam një lojtar më i keq? Jo. Ka të bëjë me besimin. Edhe pse mësova shumë nën Klopp, unë vetëm në fillim e ndjeva besimin e tij “.

Si krahasohen Klopp dhe Tuchel?

Ramos, tani 35 vjeç, ka respekt për të dy menaxherët e tij të vjetër të Dortmund, por mendon se Tuchel është trajneri më i mirë pasi ai e bëri stërvitjen më të këndshme dhe kishte një taktikë më të madhe se Klopp.

Ai tha: “partshtë pjesë e futbollit që ju keni një lidhje më të mirë me një trajner sesa me tjetrin. Unë nuk e fajësoj Klopp, sezoni ishte shumë i vështirë edhe për të.

“Me Thomas, faktori argëtues dhe i të mësuarit ishte shumë më i madh për mua. Ai na mësoi të vinim më shumë kontroll në lojën tonë, por gjithsesi thellohemi shpejt me posedimin. Më pëlqente filozofia e tij. Ai tashmë kishte dashur të më sillte në Mainz kur Unë isha në Hertha. Kjo është arsyeja pse ne kishim të drejtë në të njëjtën udhë “.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu