Mesfushori kryesor i Arsenalit nuk ka pasur fillimet më të mira në Londrën e Veriut, dhe ylli i Ganës do të shpresojë për një përmbysje të fatit vitin e ardhshëm

2020 ishte një çantë e përzier për Thomas Partey.

Pas një viti të arsyeshëm të mirë individual për Atletico Madrid, një nga eksportet më të ndritshme të Afrikës siguroi lëvizjen e tij të ëndrrave në Arsenal në Ditën e Afatit.

Lëvizja e vonë u festua nga shumica e Gooners për shkak të Gana profili i yllit dhe natyra e rrumbullakosur, e cila zgjidhi disa nga çështjet e tyre në mesfushë.

Disa mbështetës menduan se klubi duhet të kishte përparësi nënshkrimin e një lojtari më kreativ si Houssem Aouar, por e kuptuan dhe pranuan ardhjen e Partey nga Atletico.

Partey: Historia e vitit 2020

Ndërsa skuadra e Diego Simeone duket se ishte pllajosur në 2019/20, Partey u rrit në popullaritet dhe u lidh me disa nga skuadrat më të larta të Evropës, përfshirë Arsenalin – anën që ai përfundimisht u bashkua – Chelsea Vetem per pak.

Pavarësisht Los Rojiblancos‘lufton, Afrikani Perëndimor ishte një nga interpretuesit e tyre më të mirë në Liga e Kampioneve raundi i 16-të barazohet kundër kampionëve të atëhershëm në mbrojtje të Evropës Liverpool, të cilët ata e eliminuan 4-2 në total.

Ekipi i Simeone në të vërtetë kishte luftuar La Liga përpara bllokimit, por ishin përfituesit kryesorë të pezullimit të futbollit në mars. Ata ishin në gjendje të mblidhnin post-bllokimin për të fituar shtatë nga 11 ndeshjet e tyre më të mira të fluturimit për të përfunduar të tretin e përbashkët në kampionat, një marramendëse prej 17 pikësh larg Real Madrid.

Me sa duket në rënie dhe duke luftuar për të konkurruar me një të dobët Los Blancos dhe madje edhe më i dobët Barcelona, dukej një kohë e mirë që Partey të largohej nga Madridi.

Thomas Partey Atletico Madrid

Arsenali nën drejtimin e Mikel Arteta paraqiti një aventurë interesante. Duke fituar Kupa FA rrahja Manchester City dhe Chelsea respektivisht në gjysmëfinale dhe finale dhe mundën kampionët e sapo kurorëzuar Premier League në Community Shield, kalimi i Topçinjve kishte kuptim, në teori.

Derisa Qëllimi argumentuan para se të mbaronte 19/20 se një lëvizje në ekipin e Arteta ishte e çuditshme për shkak të mungesës së futbollit të Arsenalit në Ligën e Kampionëve dhe bëri një rast për zgjedhjen e Chelsea në vend të kësaj, 27-vjeçari ndërroi Madridin për Londrën e Veriut në fillim të Tetorit.

Fatkeqësisht, dëmtimet kanë dëmtuar kohën e mesfushorit të plotë Anglia deri më tani, ndërsa ecuria e mjerueshme e rezultateve që shkojnë në dhjetor e kanë lënë Arsenalin më afër tre të fundit se katër të parët.

Cilësia e Partey ka shkëlqyer në lojërat që ka luajtur, më e rëndësishmja në Old Trafford ku ai vendosi një master klasë së bashku me Mohamed Elneny siç mundin gjigandët e Londrës Manchester United 1-0; ndërsa ai është tërhequr nga kritika në disa pjesë për vendimin e tij për të zëvendësuar veten pak a shumë, në humbjen e derbit 2-0 nga Tottenham Hotspur në fillim të dhjetorit.

Me një datë kthimi ende të panjohur, Ganezi me siguri ka pasur një fillim të harruar në Arsenal dhe do të shpresojë për fat të përmirësuar në vitin e ri.

Thomas Partey - Arsenal

Partey: Ndonjë thashetheme transferimi?

Asnje. Do të duhet kthesa më dramatike e ngjarjeve për të parë një lojtar të ndjekur nga klubi për të konsideruar largimin në janar apo edhe verën e ardhshme.

Partey: Një ambicie e madhe për 2021

Dy muaj më parë pasi Afrika Perëndimore nënshkroi për Gunners, qëllimi ishte sigurisht që ish-ylli i Atletico-s të rrisë perspektivat e skuadrës ndërsa ata kërkonin të ktheheshin në garën më të mirë të Evropës për klube.

Tani, me situatën në tre herë kampionët e Premier League dukshëm të dëshpëruar, përfundimi në vendet e CL do të shënojë një vit të parë të shkëlqyeshëm për mesfushorin, pavarësisht se sa i gabuar mund të kishte një fillim.

Nëse kualifikimi përmes një katërshi të katërt të kampionatit më të mirë dëshmon se është i paarritshëm, duke fituar Europa League – e cila garanton një vend automatik në shfaqjen prestigjioze të kontinentit – do të jetë po aq e mjaftueshme.

Sido që të jetë, marrja e Arsenalit në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga 16/17 do të jetë masive për Topçinjtë që kanë mbetur prapa në vend dhe në kontinent.

Partey: Një frikë e madhe për 2021

Në një front individual: nëse dëmtimet vazhdojnë dhe mesfushori nuk është në gjendje të luajë një pjesë të rëndësishme për pjesën tjetër të sezonit.

Për klubin: nëse Arsenali do të humbasë plotësisht futbollin evropian dhe do të duhet të luajë 21/22 pa ndonjë futboll kontinental.

Skenari më i keq, i cili duket i pakonceptueshëm, do të jetë që Gunners të pësojnë ndrojtjen e rënies nga Premier League.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu