Thomas Tuchel bëri një deklaratë të qartë se kush është portieri i tij i parë zgjedhje pasi Chelsea hyri në katër të parët me një fitore 2-0 ndaj Newcastle.

Timo Werner shënoi dhe asistoi ndërsa i dha fund një thatësire me 14 ndeshje për të ndihmuar Chelsea deri te fitorja ndaj Magpies vizituese.

Krosimi i Werner u kthye te Olivier Giroud për të shënuar në pjesën e parë të Chelsea, pasi sulmuesi zëvendësoi të dëmtuarin Tammy Abraham.

Nënshkrimi i Verës Werner më pas e bëri atë 2-0 tetë minuta më vonë, duke u përplasur në një goditje të shpejtë në shtyllën e pasme.

Fitorja e shikon Chelsean të rikthehet në vendin e katërt, përpara West Ham.

Duke folur pas ndeshjes, Tuchel i tha Sky Sports: “Më pëlqente pjesa e parë ku luajtëm me guxim dhe patëm shumë prekje në kutinë dhe shumë gjuajtje, 12 me tre dhe i mbajti larg kutisë sonë dhe nuk lejoi asnjë rast.

Timo Werner TEAMtalk

“Gjatë gjithë ndeshjes na mungoi saktësia në kutinë e fundit dhe vendimmarrja mund të jetë më vdekjeprurëse, precize dhe vendimtare për të krijuar më shumë nga gjysmë shanset tona.

“Ne dhamë dy goditje në dy minutat e para të pjesës së dytë, humbëm duelet dhe vendimmarrja ishte sikur të kishim diçka për të humbur.

“Djemtë kishin dy ditë pushim dhe mbase donin ta mbanin këtë, unë fola shumë herët në gjysmë kohe për këtë!

“Vendimi i parë, ne arritëm të Martën dhe duhej të luanim të Mërkurën, kështu që u desh të luanim një dy gjashtë dhe djem me përvojë në fushë me ata me një pamje të qartë të Chelsea nga sezoni i kaluar. Nëse ndryshojmë sisteme, mendoj se mundemi dhe duhet të jemi fleksibël nëse kemi nevojë ”.

Mendy ende numër një

Sa i përket vendimit të tij për të shkuar me Kepa në gol mbi Edouard Mendy, gjermani deklaroi se ky i fundit mbetet numri 1 i klubit

Ai shtoi: “Edouard është numri një dhe kjo është e qartë, qëndron kështu. Jam shumë i lumtur që Kepa vazhdoi me një fletë të dytë të pastër dhe ishte momenti i duhur për ta lënë atë të ndjejë ritmin dhe për të ndërtuar besimin e tij.

Edouard Mendy TEAMtalk

“Ne shpresonim për performancën më të mirë dhe Edu do të jetë nga tani e tutje sepse ai është numri një”.

Werner, ndërkohë, u lehtësua që më në fund gjeti shenjën në një performancë dominuese të Chelsea.

Ai i tha Sky Sports: “Pjesa e parë ishte vërtet e mirë nga ne, ne luajtëm futboll shumë të mirë. I lumtur që shënova më në fund dhe ka ende një rrugë të gjatë për të bërë, por nëse vazhdojmë kështu, do të jetë një fund i mirë për ne.

“Si një sulmues që gjithmonë doni të shënoni, muaji i fundit ishte i vështirë, nuk isha i kënaqur me mos shënimin. Por në fund është një sport ekipor, kur fitojmë gjithçka është mirë. Duke ndihmuar ekipin tim me asistime dhe i lumtur që shënova sot.

“Për një sulmues është më keq kur nuk mund të futesh në situatat e duhura dhe të kesh shanse. Kam pasur shumë raste të cilat i kam humbur, ekipi im më solli shumë situata ku mund të shënoja sot, kur vazhdoj golat do të vijnë si sot dhe asistimet gjithashtu. ”

RAPORTI: Thatësira Werner përfundimisht përfundoi ndërsa Chelsea lëviz në vendet e Ligës së Kampionëve

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu