Thomas Tuchel ka përshkruar çdo shans që Chelsea të fillojë një sfidë për titullin e Premier League këtë sezon si ‘jo realist’ dhe thotë se ai synon të përqendrojë përpjekjet e tij në Champions League dhe FA Cup.

Bosi gjerman u drejtohej mediave në konferencën e tij të parë për shtyp që kur u emërua menaxher i Blues, pavarësisht se kishte marrë tashmë përgjegjësinë e lojës së tij të parë në krye.

Shëtitja e tij e parë pa që skuadra e tij nuk arriti të thyejë bllokimin ndaj një skuadre të vendosur të Ujqërve të Mërkurën në mbrëmje – një rezultat i cili u lë atyre 11 pikë larg udhëheqësve të ligës Manchester City – dhe ndërsa Tuchel e kupton se duhet të sjellë sukses, ai tashmë ka përjashtuar një sfidë për titull këtë sezon.

Mateo Kovacic, Thomas Tuchel
Thomas Tuchel mori drejtimin e Chelsea për herë të parë të mërkurën në mbrëmje | James Williamson – AMA / Getty Images

“Realisht këtë vit është Champions League dhe FA Cup”, u tha ai gazetarëve (përmes klubit) kanali zyrtar në YouTube) “Të flas tani për Premier League Titulli ka shumë ekipe mes nesh dhe kjo nuk është realiste, ne thjesht do të humbasim fokusin.

“Në Chelsea ka të bëjë me rezultate për ne si menaxherë. Ne gjithmonë përpiqemi të sjellim shfaqje, të sjellim dhe zhvillojmë dhe përmirësojmë lojtarë dhe të rrisim vlerën e tyre, por në fund të fundit unë jam shumë realist.

“Unë jam në një këlysh, ADN-ja e të cilit është të fitosh dhe të shkosh për trofe dhe unë jam këtu për të sfiduar për çdo trofe për të cilin luajmë.”

Thomas Tuchel
Tuchel nuk ka ndërmend të shtojë në skuadrën e tij këtë dritare | Richard Heathcote / Getty Images

Përkundër nënvizimit të nevojës për të dorëzuar sende argjendi të qëndrueshme gjatë kohës që ishte në Stamford Bridge, Tuchel gjithashtu theksoi rëndësinë e argëtimit të tifozëve në këtë proces.

“Suksesi është gjithashtu ta bësh stadiumin të lumtur,” shtoi ai. “Njerëzit duhet të ekzitohen për të ardhur në Stamford Bridge, njerëzit duhet të jenë të ngazëllyer për të parë ekipin tonë, njerëzit duhet të jenë të ngazëllyer dhe të ndjehen sikur ekipi luan me një energji dhe atmosferë të veçantë.”

Tuchel kishte qenë pa punë për më shumë se një muaj kur u njoftua si shefi i ri i Chelsea, megjithëse ai tha se nuk mund të kalonte një mundësi kaq të lavdishme kur iu ofrua puna.

“Shtë një nga klubet më të mëdha në botë në ligën më konkurruese të botës,” tha ai. “Ndihej sikur nuk duhet ta humbim shansin për të qenë pjesë e familjes Chelsea dhe për të garuar për tituj me menaxherin më të mirë dhe ekipet më të mira. Kjo ishte një zgjedhje mjaft e lehtë”.

Shkarkimi i fundit i Frank Lampard nuk është pritur mirë nga disa pjesë të tifozëve të Chelsea, me një banderolë të varur në portat e Stamford Bridge duke shprehur pakënaqësi në vendimin për të shkarkuar ish-mesfushorin e Blues.

Tuchel shtoi se ai kishte admirim të madh për shefin që po largohej si lojtar dhe si person dhe zbuloi se ai kishte folur tashmë me Lampard që kur u emërua.

“Unë isha një tifoz i madh i Frank si lojtar,” tha ai. “Ishte një gëzim i madh për të parë atë duke luajtur dhe për të parë se si ai luante me personalitetin. Ai ishte një nga lojtarët kryesorë për të demonstruar në 90 minuta atë për të cilën Chelsea ishte – intensiteti, përkushtimi dhe mentaliteti fitues.

FBL-ENG-FACUP-CHELSEA-LUTON
Lampard tashmë ka folur me Tuchel | DANIEL LEAL-OLIVAS / Getty Images

“Unë kam respektin më të madh për të personalisht dhe për trashëgiminë e tij, Sapo u bë më i madh kur mora një mesazh personal këtë mëngjes për të më uruar të gjitha të mirat dhe mbase të takohesha në të ardhmen kur kjo është e mundur.”

Kur u pyet për mundësinë e shtimit të skuadrës së tij gjatë afatit kalimtar të janarit, Tuchel këmbënguli se ai është i etur të tregojë besim në ata që janë tashmë në klub, megjithëse ai nuk arriti të përjashtojë plotësisht ndonjë të ardhur.

“Unë kam ndjesinë tani që djemtë meritojnë të besohen dhe unë dua t’i besoj të gjithëve,” shtoi ai. “Nëse shfaqet mundësia që të gjithë biem dakord për të na bërë më të fortë menjëherë nuk do të hezitojmë, por nuk është sikur kemi nevojë absolute për të bërë diçka.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu