Në fillim të shkurtit, Fulham dukej i vdekur dhe i varrosur.

Tani nuk kemi as një javë në mars, por ekipi i Scott Parker është gjallë dhe shkelmon.

Ne nje Premier League sezoni që po kullohet nga karakteri dhe jeta me kalimin e çdo jave, Fulhamringjallja ka qenë një frymë e ajrit të pastër.

Ata kanë evoluar nga një anë që është e vështirë për tu mposhtur në një ekip plotësisht funksional të aftë për ta përzier atë me më të mirët e futbollit anglez dhe duke bërë këtë ata kanë shpërbërë një hendek tetë pikësh për të lëvizur në nivelin e pikëve me ekipet mbi ta.

Fitorja e tyre në Liverpool i panë ata të mbanin rezultatin e pestë të pastër në shtatë ndeshje, dhe vetëm Manchester City ka një rekord më të mirë mbrojtës që nga fillimi i dhjetorit. Kjo nuk është një madhësi e vogël e mostrave të lojërave: ata kanë luajtur pothuajse të gjitha ekipet në divizion që nga humbja ndaj City në Etihad.

Ironikisht, në zemër të gjithë kësaj ka qenë një alumnus i Qytetit. Pasi përplasi derën në fytyrën e Liverpool në kopshtin e tyre të pasmë, Tosin Adarabioyo vetëm tani po merr meritat që meriton për shfaqjet e tij zbuluese në zemër të vijës së Fulham.

Ai nuk u pa si një nënshkrim veçanërisht emocionues kur mbërriti në Craven Cottage pas një periudhe huazimi me Blackburn. Konsensusi i përgjithshëm nga jashtë që kërkonte ishte se ai u soll për të shënuar një kuti dhe për të bërë numrat, por ai ka filluar të na bëjë që të gjithë të dukemi shumë budallenj.

Ai është mbrojtësi perfekt për një ekip në pjesën e pasme të Premier League. Duket se nuk ka rëndësi se ai është pak i rëndë dhe jo më i shpejti përtej tokës, sepse asgjë nuk e kalon atë. Gjithnjë

23-vjeçari ka luajtur çdo minutë për Cottagers që nga lëvizja e tij në verë, dhe në atë kohë ai ka mesatarisht më shumë largime për 90 minuta se çdo lojtar tjetër i Premier League (5.9). Kundër Liverpool, ai pastroi topin 17 herë: vendi i dytë ishte Joachim Andersen, i cili bëri gjashtë.

Ai renditet në dhjetëshen e parë për duelet ajrore të fituara midis mbrojtësve, dhe në 23 ndeshjet e ligës, Fulham ka luajtur me të në zemër të vijës së tyre të prapme, ata kanë pranuar vetëm 20 herë. Kjo është një lloj forme që ju mban në avantazh të lartë, dhe ne tani kemi filluar të shohim që pasqyrohet në tabelë.

Nëse ringjallja e Fulham vazhdon me ritmin e saj aktual, ne do të shohim emrin e Adarabioyo (vetëm ‘Tosin’ në këmishën e tij) në titujt e një marrëveshje të drejtë më shpesh. Njohja e tij e sapo gjetur është e merituar, dhe mund ta shohë atë të hyjë në mendimet e Gareth Southgate kur vijnë Euro. Ferr, nëse Tyrone Mings dhe Michael Keane kanë vende në autobus, pse jo?

Një gjë në një kohë, megjithatë. Tani për tani, Adarabioyo nuk do të mendojë asgjë tjetër përveç tërheqjes së Fulhamit më larg nga bataku dhe mbajtjes së nxehtësisë në Newcastle dhe Brighton – të cilët tani duhet të mallkojnë vetë ekzistencën e tij dhe efektin që po ka në ekipin e Parker.

Fulham është gjallë, dhe për sa kohë që kolosi i tyre mbrojtës është atje për të goditur topin në kontakt sa herë që një sulmues kundërshtar mendon të ketë një goditje, ata nuk do të heqin dorë nga lufta së shpejti.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu