Tottenham rezervoi vendin e tij në gjysmëfinalet e Kupës Carabao pasi panë sfidën e Stoke me një fitore 3-1.

Duke kërkuar trofeun e tyre të parë nën drejtimin e Jose Mourinhos, Spurs bëri një hap tjetër më afër Wembley duke kapërcyer Stoke në Bet365 Stadium.

Tottenham kaluan në epërsi në minutën e 22-të. Gareth Bale, duke luajtur në garë për herë të parë që nga viti 2012, goditi një pasim ajror nga Harry Winks në rrjetë me pjesën e pasme të kokës.

Siç ishte goli i tretë i Bale i sezonit, ai shënoi asistimin e parë të Winks për Tottenham që nga viti 2017

Erdhi një shans që Tottenham të dyfishojë epërsinë kur Harry Kane rrëshqiti në Dele Alli, por Andy Lonergan shpëtoi përpjekjen e këtij të fundit me këmbë.

Kishte qenë diçka si një shëtitje për Spurs në pjesën e parë, me Stoke ende që nuk kishte një goditje të vetme. Sidoqoftë, ata së shpejti hynë në jetë në pjesën e dytë.

Stoke gjeti barazimin në minutën e 53-të. Duke përdorur një xhep hapësire në të majtë të mbrojtjes së Tottenham, topi arriti me Jacob Brown.

Sulmuesi dërgoi një kros të ulët në faqen e portës, me Jordan Thompson që mbërriti në fund të tij për të goditur në shtëpi.

Tottenham rifiton epërsinë në stil

Tottenham u gjend përsëri përpara në minutën e 70-të. Topi ra te Ben Davies, i cili e goditi atë në këndin e poshtëm të pjesës së poshtme të kutisë.

Ishte goli i parë i Davies për Spurs që nga viti 2017 – dhe ai zgjodhi një mënyrë të shkëlqyeshme për ta shënuar.

Son Heung-min mendoi se ai kishte dyfishuar epërsinë e Spurs kur mbaroi pasi u vendos nga Kane. Sidoqoftë, ai u gjykua të ishte jashtë loje – megjithëse riprodhimet sugjerojnë se ai ishte i pafat.

Në vend të kësaj, ishte Kane ai që i dha goditjen nokaut Stoke. Ndërsa loja hyri në 10 minutat e fundit, sulmuesi goditi një pasim nga Moussa Sissoko dhe më pas hoqi shënuesin e tij dhe gjuajti për të shënuar 3-1.

Nuk do të kishte asnjë mënyrë kthimi për Stoke, kështu që Tottenham kaloi në katër të fundit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu