Tottenham raportohet të jetë në vendin e shoferit për të nënshkruar yllin e talentuar të mesfushës Marcel Sabitzer nga RB Leipzig këtë verë.

Austriaku ka qenë një interpretues i shkëlqyeshëm për Leipzig në sezonet e fundit, pasi kishte nënshkruar nga Rapid Vienna në 2014.

Por me kontratën e Sabitzer që do të skadojë në 2022, largimi i tij këtë verë duket gjithnjë e më i mundshëm. Në të vërtetë, drejtor sportiv Markus Krosche tha kohët e fundit se bisedimet mbi një zgjatje janë në pritje.

Kjo ka alarmuar si Tottenham ashtu edhe Arsenalin për mundësinë e nënshkrimit të Sabitzer, për të cilin Krosche e di se do të jetë një njeri i kërkuar.

“Ai ka bërë një zhvillim të madh,” tha Krosche. “Goesshtë e vetëkuptueshme që klubet e tjera gjithashtu e vërejnë këtë.

“Nuk më pëlqen të veçoj askënd individualisht. Por Marcel Sabitzer është zhvilluar mirë.

“Unë gjithashtu merrem me të jashtë fushës. Ai e pranon rolin e kapitenit jashtëzakonisht mirë dhe është pjekur edhe më tej si individ. ”

Tani, sipas Sport BILD, Spurs duket se është në pjesën e përparme të radhës për të nënshkruar 26-vjeçarin.

Ai ka një admirues të madh te shefi i Spurs, Jose Mourinho dhe gazeta gjermane llogarit që një marrëveshje verore duket e mundur.

Sipas burimit, Leipzig hrruga ‘tashmë janë ripozicionuar’ për largimin e Sabitzer duke sjellë zëvendësimin e tij.

Në të vërtetë, zëvendësimi i Sabitzer arriti në dritaren e janarit në formën e Dominik Szoboszlai. Ai arriti nga klubi motër RB Salzburg, me Leipzig duke mundur Arsenalin për nënshkrimin e tij.

Ndërsa gazeta nuk përmend përmendjen e bisedimeve konkrete, e lëre më një ofertë nga Spurs, ata deklarojnë se një lëvizje në anën e Mourinho duket rezultati më i mundshëm për lojtarin.

Sabiteri ka bërë përshtypje përsëri këtë sezon me gjashtë gola dhe dy asistime. Shkathtësia e tij thuhet gjithashtu se i pëlqen Mourinhos me Sabitz në gjendje të luajë në mes të mesfushës.

Raportet në fillim të këtij viti pohuan se Leipzig do të ishin të përgatitur për të shitur Sabitzer ishin një palë e interesuar për të ofruar 30 milion £ për shërbimet e tij.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Sabitzer reagon ndaj thashethemeve të Spurs

Sabitzer ka foli më parë për një lëvizje të mundshme në Spurs.

Këto komente u kthyen në prill të vitit 2020 kur dolën historitë se ai ishte një objektiv kryesor për Mourinho.

Ai tha: “Oh, unë në thelb jam i hapur për gjithçka. Nuk kam asgjë për të përjashtuar. Do ta shohim.

Emil Forsberg, Marcel Sabitzer, Yussuf Poulsen RB Leipzig

“Unë kam qenë në gjendje të luaj disa herë në Angli, përfshirë këtu edhe ekipin kombëtar. Atmosfera në stadium më emocionoi. Si e shikojnë spektatorët ndeshjen dhe si festojnë skenat individuale, tifozët me të vërtetë e dinë për futbollin.

“Ndonjëherë festohej një ndërhyrje, herë një top diagonal. Më pëlqen të shikoj Premier League dhe imagjinoni që të luash atje është kënaqësi. ”

Ardhja e Sabitzer në Tottenham ka të ngjarë të nxisë thashethemet se Dele Alli mund të lejohet të lëvizë. Ai ka qenë i lidhur fort me një lëvizje në PSG, tani menaxhohet nga Mauricio Pochettino.

LEXO MË SHUMË: Komentet e Pochettino mund të tingëllojnë zhurma e vdekjes së Tottenham për Dele Alli

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu