Të dy ekipet kanë tre ndeshje në dorë si rezultat i përfshirjes së tyre në caktimet kontinentale

Bordi i Ligës Premier të Tanzanisë ka lëshuar ndeshje nga katër në gjashtë ndeshje që nuk u luajtën në raundin e parë të Tanzania Mainland League.

Ndeshjet përfshijnë kampionët në fuqi Simba SC, ndeshjet e të cilëve u shtynë për shkak të pjesëmarrjes së tyre në Ligën e Kampionëve Caf, si dhe Namungo që përfaqësojnë vendin në Kupën e Konfederatës Caf.

Më 4 shkurt, Dodoma Jiji FC do të presë Wekundu wa Msimbazi në Jamhuri Stadium në Dodoma. Në të njëjtën ditë, KMC FC do të presë Namungo në Uhuru Stadium në Dar es Salaam.

Finalistët e Kupës FA 2019/20 më pas do të presin Ruvu Shooting FC në Stadiumin Majaliwa në Lindi më 7 Shkurt, në të njëjtën ditë që kampionët e ligës do të luajnë me Azam FC në stadiumin Benjamin Mkapa në Dar.

“Ndeshjet e mbetura që përfshijnë Namungo në shtëpi kundër Gwambina dhe atë të Simba në Namungo do të planifikohen në datat e mëvonshme,” tha TPLB në një deklaratë të marrë nga Qëllimi.

Më 21 janar, Bordi vendosi 13 Shkurtin si datën e rinisjes së futbollit të nivelit të lartë.

Klasi i lartë i Tanzanisë u pezullua në fillim të vitit, por menaxherët e kampionatit tani kanë dalë me data të reja për të vazhduar.

“TPLB ka informuar të gjitha skuadrat që marrin pjesë në Ligën Mainland të Tanzanisë 2020/21 se niveli i lartë do të rifillojë në 13 Shkurt,” lexohej në deklaratën fillestare nga menaxherët e ligës.

“Lidhja u pezullua për të lejuar skuadrat të merrnin pjesë në Kupën Mapinduzi që u zhvillua në Zanzibar si dhe Chan që po zhvillohet në Kamerun.”

“Sidoqoftë, skuadrat që kanë ndeshje në dorë do të përfshihen sa më shpejt që më 4 Shkurt, para fillimit të ditës së ndeshjes 19. Lojërat do të lëshohen së shpejti,” kishte sqaruar më tej TPLB.

“Ne i urojmë të gjitha skuadrave përgatitjet më të mira dhe të gjitha të mirat në ndeshjet e mbetura të ligës.”

Yanga SC kryeson renditjen me 44 pikë pasi ka luajtur 18 ndeshje. Kampionët me 27 kohë kanë arritur të fitojnë 13 ndeshje dhe të barazojnë pesë dhe aktualisht janë skuadra e vetme e pamposhtur këtë sezon.

Wekundu wa Msimbazi janë në pozitën e dytë në tabelë me nëntë pikë më pak. Ata kanë arritur të mbledhin 35 pikë nga 15 ndeshjet që kanë luajtur. Kampionët në mbrojtje kanë fituar 11 ndeshje, kanë barazuar dy dhe kanë humbur po aq.

Kampionët e 2014 Azam janë i treti me 32 pikë nga 17 ndeshjet që kanë luajtur. Krijuesit e Akullores kanë fituar nëntë ndeshje, kanë marrë pesë barazime dhe tre humbje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu