Brazilianët kanë humbur një mundësi për të hapur një hendek në krye të tabelës së PSL pasi ranë gjashtë pikë në tre ndeshjet e tyre të fundit

Mamelodi Sundowns bashkë-trajneri Manqoba Mngqithi thotë se nuk është ende koha për të filluar shtypjen e butonit të panikut ndërsa pranon gjithashtu që përzierja e skuadrës së tyre për shkak të mungesës së disponueshmërisë së disa lojtarëve kryesorë në ndeshjet e fundit ka pasur një “ndikim negativ” në performancën e tyre.

Barazimi i së Shtunës 1-1 ndaj Swallows FC të vendit të dytë, pa Downs duke regjistruar një barazim të tretë radhazi në një vrapim të vështirë që i ka parë ata të shënojnë vetëm një gol në tre ndeshje.

Për fat të mirë për Sundowns, ata ende kanë ruajtur vendin e parë në sajë të rivalëve të tyre më të afërt gjithashtu duke rënë pikë.

“Nuk do të thosha se është ajo fazë ku duhet të na kap paniku dhe të fillojmë të ndiejmë se kemi rënë pikë të mëdha. Ne nuk po luanim kundër shtytjeve këtu, ”tha Mngqithi për mediat sipas rastit Runner Front.

“Ne kemi luajtur kundër SuperSport dhe ata po garojnë atje lart me ne. Ne kemi luajtur kundër Swallows dhe ata janë atje duke garuar me ne. Ne kemi luajtur kundër Kelt, një rezultat i përmirësuar nga MTN8 sepse ata na mundën në MTN8.

“Tani kur kemi një barazim, po si Sundowns ne duam të fitojmë të gjitha ndeshjet që luajmë. Por nuk mendoj se njerëzit kanë nevojë për panik. Për mua kjo është një fazë për të mos panik, unë mendoj se jemi në rrugën e duhur. ”

Disa lëndime dhe sëmundje e kanë detyruar Mngqithi dhe kolegët e tij të ekipit teknik që të mashtrojnë me skuadrën e tyre.

Të Shtunën, atyre u munguan mbrojtësit Ricardo Nascimento, Lyle Lakay, Brian Onyango dhe Bangaly Soumahoro si dhe sulmuesit Peter Shalulile dhe Khuliso Mudau për shkak të lëndimeve ose “arsyeve mjekësore”.

Me një mbrojtje të zbrazur, mesfushori Mothobi Mvala u detyrua të luante si një qendërmbrojtës, partner i Mosa Lebusa.

“Unë mendoj se jemi në atë fazë ku na u desh të luanim me shumë ndryshime në formacion në të gjitha këto tre ndeshje dhe kjo kishte një ndikim shumë negativ në mënyrën se si kemi luajtur dhe i kemi shtyrë kundërshtarët”, vazhdoi Mngqithi.

“Të them të drejtën, unë besoj se djemtë që nuk po luanin rregullisht po hyjnë në lojë tani me të vërtetë kanë dhënë një llogari të mirë për veten e tyre. Nëse kontrolloni të gjitha skuadrat me të cilat kemi luajtur, ato janë skuadra që kanë skuadrat e tyre të plota. As edhe një nga lojtarët e tyre kryesorë nuk ishte jashtë.

“Sot kemi luajtur me Mothobi i cili kurrë nuk ka luajtur si qendërmbrojtës ndoshta në tre sezonet e fundit nëse jo katër. Por ai dha një llogari shumë të mirë për veten e tij.

“Ndoshta një ditë do të vlerësojmë pikët që kemi marrë kur skuadra nuk ishte e plotë siç do të donte njeri sepse nuk kishim shumicën e lojtarëve që normalisht luanin dhe në të gjitha këto ndeshje kemi arritur të mos humbasim që për mua është akoma pozitiv. ”

Polemika rrethoi mënyrën se si Masandawana pranoi në minutën e fundit për t’iu mohuar pikët maksimale.

Mngqithi pohon se Swallows shënoi nga një pozicion jashtë loje dhe “u largua me vrasje” përsëri pasi Zogjtë Dube gjithashtu shpëtuan nga ajo që dukej si një dënim i mirëfilltë për Pirates Orlando në lojën paraprake për këtë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu