Bucs kanë fituar dy nga gjashtë ndeshjet e ligës që nga pushimi i Krishtlindjeve dhe aktualisht janë gjashtë pikë prapa drejtuesve të ligës Mamelodi Sundowns dhe Swallows FC

Pirates Orlando trajneri kryesor Josef Zinnbauer nuk ishte plotësisht i kënaqur me performancën e Orlando Pirates në fitoren e tyre 1-0 Maritzburg United por i lavdëroi individët.

Bucs kishte hyrë në lojë pa shënuar një gol në dy ndeshjet e tyre të fundit – një humbje 2-0 nga Black Leopardët dhe një ngërç 0-0 ndaj Shigjeta te Arta.

Me sulmuesit Gabadinho Mhango, Tshegofatso Mabasa dhe Zakhele Lepasa të gjithë të dëmtuar, Zinnbauer filloi me mesfushorët sulmues Thembinkosi Lorch dhe Vincent Pule paraprakisht.

Sidoqoftë, ishte anësori Deon Hotto që mori golin e vetëm të lojës në stadiumin Harry Gwala, duke shndërruar krosimin në minutën e 41-të të Bongani Sam.

Duke biseduar me SuperSport TV pas ndeshjes, Zinnbauer shprehu shqetësimin se skuadra e tij nuk ishte më e pamëshirshme dhe thotë se ai ishte i shqetësuar për Maritzburgun që mori një barazim.

Dhe në fund, u deshën disa pritje të rëndësishme nga portieri i Piratëve Richard Ofori kundër ish-ekipit të tij për të siguruar që Bucs të merrte të tre pikët përsëri në Johannesburg.

“Lojë e vështirë, jam i lumtur për rezultatin, ne fituam, gjë që është e rëndësishme për të tre pikët”, tha gjermani.

“Ne e dimë se kundër një ekipi të rënies nuk është e lehtë pasi ata luftojnë [their] jeta

“Në 10 ose 15 minutat e para të pjesës së dytë kemi pasur mundësi të mira për të shënuar një gol të dytë, dhe unë mendoj se ka mbaruar (rezultati u zgjidh).

“Por atëherë kundërshtari luan të gjitha ose asgjë, gjithçka brenda. Ne kishim kundërsulme, por nuk shënuam dhe ky është gjithmonë problemi në fund të lojës – atëherë ju gjithmonë keni problemin ndoshta mund të ketë një goditje të lirë ose çfarëdo që mund të bëjnë.

“Atëherë kishim Oforin i cili bëri një lojë të mirë sot dhe ne jemi të lumtur për rezultatin.”

Zinnbauer veçoi edhe dy lojtarë të tjerë për lavdërim. Ai përmendi rolin e mbrojtësit të majtë Bongani Sam në golin e Hotto dhe ishte gjithashtu i kënaqur me kontributin e dhënë nga mesfushori adoleshent Azola Tshobeni në debutimin e tij.

“Të gjithë trajnerët janë të lumtur nëse plani [is carried] jashtë Kompletimet për Azola dhe Sam, ata bëjnë lojëra të mira dhe Sam dha asistin. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu