Bucs janë në fazën e grupeve në atë që është paraqitja e tyre e parë në Kupën e Konfederatës Caf që nga humbja e finales së vitit 2015 nga Etoile du Sahel

Trajneri i Orlando Pirates, Josef Zinnbauer thotë se ishte i kënaqur me mënyrën si e trajtoi veten mesfushori i ri Azola Tshobeni gjatë ndeshjes së së Dielës në Kupën e Konfederatës Caf kundër skuadrës së Botsvanës, Jwaneng Galaxy në Orlando Stadium.

Buccaneers fituan ndeshjen 1-0 falë golit të Linda Mntambo në 10 minuta në pjesën e dytë. Kjo u dha atyre një fitore të përgjithshme 4-0 dhe rezervoi Plaçkitësit e Detit vendin e tyre në fazën e grupeve.

Fitorja 3-0 në ndeshjen e parë nga ndeshja në Gaborone fundjavën e kaluar i dha mundësinë Zinnbauer të pushojë disa nga lojtarët e tij të moshuar dhe t’u japë kohën e lojës disa prej atyre lojtarëve që zakonisht nuk paraqiten rregullisht.

“Unë mendoj se rezultati është i merituar dhe kemi pasur disa lojtarë në fushë që marrin minuta, dhe është gjithashtu mirë për ne që të marrim më shumë informacion në lidhje me lojtarët,” tha gjermani për mediat.

“Ata ishin të mirë – të mirë mbrojtës dhe të mirë sulmues. Ne jemi të lumtur që vijmë në grupin tjetër”.

Këshilltari i Bucs ishte veçanërisht i kënaqur me mënyrën se si mesfushori sulmues 18-vjeçar Tshobeni e trajtoi veten fizikisht kundër kundërshtimit të ashpër.

“Për mua është gjithmonë e rëndësishme që lojtarët të marrin informacion të ri, që të marrin përvojë,” shpjegoi Zinnbauer. “Kjo është për mua si trajner e rëndësishme, që ata të marrin më shumë kontribut.

“Për lojtarët e rinj si Azola, ai bën një lojë shumë të mirë. Ai merr hapin tjetër ose ka një hap të vogël përpara, si në mbrojtje.

“Më kujtohet në duel në mesfushë, mendoj se [Galaxy midfielder, Gape Mohutsiwa] është afër 1,90m [tall]. Dhe Azola fitoi duelin dhe kjo është për mua mirë ta shoh.

“Lojtarët e rinj që marrin lojëra ndërkombëtare do t’i përmirësojnë ato dhe kjo është e rëndësishme.”

Tshobeni ka luajtur në pesë ndeshje për Pirates këtë sezon – dy në Kupën e Konfederatës dhe tre në kampionat.

Shorti për fazën e grupeve do të mbahet të hënën në selinë e Caf në Kajro, Egjipt nga ora 15:00.

Ndërkohë, ata do të kthehen në aksionin e brendshëm me një ndeshje në kampionat kundër SuperSport United në Lucas Moripe Stadium të Mërkurën në mbrëmje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu