Trent Alexander-Arnold është përpjekur të kuptojë kolapsin dramatik të Liverpool këtë sezon, pasi mjerimi i tyre u shtua nga një humbje 1-0 në shtëpi me Chelsea të enjten.

Të Kuqtë ishin fantazuar nga shumë për të ruajtur kurorën e tyre në Premier League këtë sezon, por pas 27 ndeshjeve të luajtura, ata ulen në vendin e shtatë. Pasi greva e Mason Mount siguroi një fitore për ekipin e Thomas Tuchel në Anfield, madje edhe kualifikimi për në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve duket si një kërkesë e madhe Liverpool.

Duke folur për Liverpoolin faqja zyrtare në internet, një Alexander-Arnold i dëmtuar qartë u pyet se çfarë po mungon në lojën e tyre aktualisht. Dhe ndërsa përgjigjja është komplekse, në rrënjë të çështjeve të tyre është një problem mjaft i thjeshtë – ata nuk po krijojnë mjaftueshëm shanse.

“Kjo është pyetja milion dollarë për ne në këtë moment [what’s missing]. Mendova se kemi luajtur mjaft mirë – nuk krijuam aq shumë shanse në lojë, fair play Chelsea, “tha ai.

“Ata na mbajtën jashtë. Unë mendoj se Sadio [Mane] kishte gjysmën e mundësisë ku e fshiu dhe ajo iu rikthye portierit. Nga këndi që pashë mund të kishte një hendboll atje.

“Por është një nga ato lojëra ku është zhgënjyese. Unë me të vërtetë nuk mendoj se e meritonim të fitonim në fund të ditës, kështu që ishte e vështirë për t’u marrë.”

Atëherë, si lëviz Liverpool? Alexander-Arnold thotë se ata duhet të parkojnë mjerimin e tyre në derë dhe të përqendrohen në kërcimin kundër Fulham te dielen.

“Ne kemi vetëm për të luajtur lojën tonë natyrore,” vazhdoi ai. “Difficultshtë e vështirë kur gjërat po shkojnë keq. Ju filloni të mendoni shumë dhe përpiqeni të gjeni atë që është, dhe përpiqeni ta rregulloni atë sa më shpejt të jetë e mundur. Por unë mendoj sa më shpejt që të kthehemi në një ritëm dhe të fitojmë lojëra, atëherë është në rregull.

“It’sshtë më lehtë të thuhet sesa të bëhet. Duhet të kthehemi në tabelën e vizatimit, kemi një kthim të shpejtë, të mësojmë atë që mundemi sa më shpejt që të jetë e mundur, ta vendosim në shtrat sonte, të zgjohemi nesër dhe të bëhemi gati të shkojmë përsëri.

“Ne nuk do të kemi as një seancë të duhur të Shtunën duke u përgatitur për ndeshjen, kështu që është e vështirë. Një kthesë e shpejtë, por është një shans për t’i rregulluar gjërat shpejt.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu