Thomas Tuchel mohoi se ishte i irrituar pas fitores së ngushtë të Chelsea ndaj Barnsley në FA Cup, por pranoi se donte më shumë.

Chelsea u përpoq të impononte dominimin e tij mbi kundërshtarët e tyre të Kampionatit kur u takuan në raundin e pestë. Tammy Abraham shënoi golin e vetëm të lojës me goditjen e vetëm të Chelsea në portë.

Në fund të fundit ishte e mjaftueshme që Tuchel të shijonte fitoren në ndeshjen e tij të parë ndonjëherë në Kupën e FA. Sidoqoftë, ai do të shpresonte se mund të ketë qenë më i drejtpërdrejtë.

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Chelsea bën punën e vështirë të Barnsley

Edhe kështu, Tuchel nuk ishte shumë i fortë me lojtarët e tij pas ndeshjes – por ai pranoi se donte që ata të tregonin më shumë guxim.

I tha ai BBC Sport: “Ne u kthyem në katër prapa dhe morëm Marcos [Alonso] jashtë për këtë ndryshim taktik. Andreas [Christensen] duhej të dilte sepse kishte një dhimbje koke.

“Ndryshimet e bënë pak më të lehtë futjen në pjesën e kundërshtarit dhe kapërcimin e shtypit të parë.

“Ne e bëmë atë mirë në fillim të pjesës së dytë dhe luajtëm vazhdimisht në pjesën e kundërshtarit.

“Ne shënuam golin dhe kisha ndjesinë që ata rritën rrezikun, por ne u tërhoqëm në vendimet e vogla. Jo mjaft guxim dhe ishte shumë i thellë për një kohë të gjatë, të gjatë.

“Ne qartë mund të luajmë më mirë, kështu që po kam pritur më shumë, por jo në aspektin që jam i irrituar.

“Nëse ju mungon një ritëm dhe pak vetëbesim dhe duhet të tregoni në këtë fushë, kundër një kundërshtari që merr të gjithë rrezikun dhe luan lojën e jetës së tij, kjo nuk është e lehtë. Ne mund të bëjmë më mirë, por unë nuk dua të jem shumë i fortë me lojtarët. ”

Chelsea do të përballet me luftëtarë të Premier League Sheffield United në çerekfinale. Pavarësisht pozitës së tyre të ulët në kampionat, Tuchel e di që Blades do të përbëjë një kërcënim.

Ai tha: “Do të jetë e vështirë. Ata janë një ekip shumë fizik që bën presion të lartë.

“Ata janë të organizuar, por unë jam i lumtur që kam një lojë në shtëpi. Kjo është ajo që donim ”.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Ismael i kënaqur me shfaqjen e Barnsley

Ndërkohë, menaxheri i Barnsley, Valerien Ismael ishte i lavdërueshëm për skuadrën e tij për garën kundër një klubi të shtatit të Chelsea.

I tha ai BBC Sport: “Exactlyshtë pikërisht loja që dëshironim, bëmë një paraqitje të shkëlqyeshme.

“Ne mund të shohim se sa larg mund t’i sjellim parimet tona, për të bërë Chelsea të bëjë gabime, ne e bëmë atë të përsosur në pjesën e parë, por duhej të shënonim.

“Ishte një ndryshim në pjesën e dytë, Chelsea bëri një ndryshim të formës dhe kishte më shumë kontroll. Ne u ndëshkuam për një moment që ishte turp. Por ne vazhduam të luftonim deri në fund, jemi krenarë për performancën.

“Ne e dimë që mund të konkurrojmë në atë nivel. Chelsea mund të kishte një penallti, goli mund të ishte jashtë loje, ata janë 50/50. Sonte shkojmë në shtrat me një ndjenjë të mirë. ”

LEXO MË SHUMË: Tuchel kërkoi të sillte qendërmbrojtës ‘të pabesueshëm’ në Chelsea në puçin e verës

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu