Trajneri gjerman ka bërë një fillim të mirë në Stamford Bridge dhe ish-mesfushori mendon se do të dalë mirë në Angli nëse idetë e tij marrin vend

Thomas Tuchel mund të krijojë “një epokë të re” në Chelsea nëse i jepet koha e mjaftueshme për të zbatuar të gjitha idetë dhe filozofitë e tij në Stamford Bridge, sipas Michael Ballack.

Tuchel zëvendësoi legjendën e klubit Frank Lampard si menaxher i Blues në fund të janarit dhe ka bërë një fillim të mirë në vendin e nxehtë me dy fitore në tre ndeshje pa pësuar gol. Ata fituan 1-0 në rivalët e Londrës Tottenham në ndeshjen e tyre më të fundit.

Ish mesfushori i Chelsea Ballack mendon se Tuchel mund të jetë një përshtatje ideale në klubin e tij të vjetër dhe të jetë menaxheri i cili vërtet vendos veten për t’i dhënë fund garës së trajnerëve nën Roman Abramovich.

Duke folur me Statistikat Kryen Lajme, Ballack tha: “Thomas Tuchel ka ide të qarta për atë që dëshiron dhe si dëshiron të luajë. Ai tregoi në Paris Saint-Germain se mund të merret me karaktere të vështira.

“Nëse ai fiton ndeshje, ai mund të marrë pak hapësirë ​​për frymëmarrje dhe mbase të jetë trajneri që do të lërë gjurmë atje për një kohë të gjatë në mënyrë që të formojë një epokë në Chelsea”.

Një problem që Tuchel duhet të zgjidhë është Timo Werner, i cili ka luftuar për gola dhe formë që nga transferimi i tij i parave të mëdha nga RB Leipzig në verë.

Ish kapiteni i Gjermanisë Ballack mendon se Werner duhet të përshtatet me stilin e lojës së Chelsea dhe Premier League, i cili është i ndryshëm nga ai në Leipzig dhe në Bundesliga, ndërsa gjithashtu përdor tiparet e tij fizike dhe vazhdon të vendosë veten në pozicione të mira për të gjetur një përparim qëllimi sa më shpejt të jetë e mundur.

Ballack tha: “Werner filloi mjaft mirë. Sigurisht, nëse nuk po shënon si sulmues, atëherë është e vështirë për vetëbesimin.

“Unë besoj se është shumë e vështirë për të në përgjithësi, pasi ai ishte mësuar të luante ndryshe në Leipzig. Ai kishte shumë më shumë hapësirë ​​para tij. Chelsea është lloji i ekipit që ka shumë zotërim të topit, duke dashur të dominojë kundërshtari.Ndoshta edhe më shumë me Tuchel.

“Ndoshta ai duhet të punojë pak në stilin e tij të lojës ose të përpiqet ta fusë veten në pozicione më të mira. Si sulmues, varet nga shokët e skuadrës për t’ju gjetur dhe nëse thatësira e qëllimit përfundon, atëherë ai do të jetë në gjendje të marrë përsëri në formën e tij të vjetër.

“Ai dikur kishte faza të mira me ekipin kombëtar, duke përdorur praninë e tij fizike dhe fuqinë për të prishur krahun. Kështu që kur thatësira e tij e qëllimit të përfundojë, atëherë gjërat do të shkojnë përsëri më mirë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu