Thomas Tuchel tha se nuk kishte kohë për të festuar megjithëse Chelsea pretendoi një fitore vendimtare ndaj Liverpool në garën për katër më të mirët.

Tuchel po provon të jetë njeriu i duhur për këtë punë pasi vazhdoi fillimin e tij pozitiv në jetë si menaxher i Chelsea. Ai ende nuk do ta shijojë humbjen pas 10 ndeshjeve të tij të para në krye.

Vizita e kampionëve në mbrojtje të Liverpoolit dukej sikur do të kishte qenë një provë më e ashpër, por ishte një mbrëmje relativisht e rehatshme për Chelsea.

Mason Mount shënoi golin e vetëm të lojës për të çuar Chelsea në katër të parët. Ai e la menaxherin e tij të kënaqur me trimërinë dhe guximin e treguar nga lojtarët.

I tha Tuchel Sky Sports: “Ne kemi luajtur me guxim, kemi pasur momente të shkëlqyera me topin, kemi pasur momente që duhej t’i vuanim. Kurrë nuk e humba qëndrimin dhe dëshirën dhe një fitore të merituar dhe një performancë të madhe.

“Ishte një performancë shumë e mirë e ekipit. Ata ju bëjnë shumë pyetje dhe duhet të kemi përgjigjet.

“Të gjithë ishin shumë të guximshëm dhe të gjithë ishin të mprehtë.”

Tuchel foli para ndeshjes se si nuk do të ishte absolutisht vendimtare për renditjen përfundimtare. Më pas, ai edhe një herë insistoi që Chelsea nuk ka mundësi të heqë dorë në garën për futbollin e Champions League.

Ai vazhdoi: “shtë një lojë me gjashtë pikë sepse të tjerët humbin.

“Gara është në vazhdim, kanë ende 11 ndeshje për të bërë. Ne shkojmë hap pas hapi. Ne kurrë nuk mund të pushojmë dhe kurrë të festojmë, nuk ka kohë ”.

Klopp reagon ndaj lojës së ngushtë

Numri i kundërt dhe bashkatdhetari gjerman Jurgen Klopp menduan se Liverpool luante rolin e tyre në një “lojë të ngushtë”, por e dinte thellë se ata duhet të bënin më mirë.

“Cilësia individuale e Mason Mount në atë moment bëri ndryshimin,” i tha ai Sky Sports.

“Ishte një lojë e ngushtë, lojë intensive. Të dy ekipet investuan shumë. Kjo është shumë e shumë.

“Ata kishin golin që shënuan, i cili ishte jashtë loje. Pjesa e dytë një tjetër sulm kundër, ne kishim më shumë situata përreth, e shkëlqyera me Sadio Mane dhe situata të tjera ku nuk shënuam.

“Ju duhet të mbroni ndryshe dhe ne nuk kemi bërë mirë atje. Ka shumë gjëra atje që duhet të merrni në konsideratë “.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu