Të gjitha gjërat e mira duhet të marrin fund, dhe pas gati katër vitesh të pamposhtur në Anfield, rekordi krenar i Liverpoolit për kampionatin vendas ka kafshuar pluhurin.

Penalltia e Ashley Barnes shtatë minuta nga koha ishte e mjaftueshme për të siguruar të tre pikët për njerëzit e Sean Dyche, duke lënë ekipin e Jurgen Klopp gjashtë pikë prapa liderëve të Premier League Manchester United.

Duke vendosur të pushojnë si Mohamed Salah ashtu edhe Roberto Firmino, Alex Oxlade-Chamberlain dhe Divock Origi iu dha shansi i tyre në treshet e Liverpoolit, dhe është e drejtë të thuash që ky i fundit nuk e mbuloi veten me lavdi pasi humbi një mundësi të tepërt. për të rritur ekipin e tij 1-0 në goditje të pjesës së parë.

Me pjesën e parë që përfundoi në ngërç, të Kuqtë vazhduan të shtyjnë gjatë gjithë pjesës së dytë, por në të vërtetë ishte e qartë për të parë që ata thjesht kishin mbaruar idetë, dhe Burnley dukej sikur po shkonte drejt një pike të fituar larg.

Dhe pastaj ndodhi. Barnes vodhi dhe preu topin mbi Alisson, me brazilianin që lëronte përmes Burnley frontman, duke i dhënë Mike Dean asnjë zgjedhje tjetër përveçse të tregojë vendin.

Ish-sulmuesi i Brighton çau me lehtësi vendin në vend, me Clarets të varur për një fitore të bujshme dhe duke i dhënë fund rekordit të jashtëzakonshëm të Liverpoolit në ligën e shtëpisë.

Derisa E Liverpoolit rekord në shtëpi duke u marrë në tym natyrisht do të kap titujt, duket se kundërshtarët që morën rekordin e thënë po shijojnë po aq nga vëmendja.

Skuadra e Dyches kishte shënuar vetëm një fitore larg në kampionat këtë sezon para udhëtimit të tyre në Anfield – dhe madje kjo erdhi përmes një autogoli të Pierre-Emerick Aubameyang – duke nënvizuar se sa e arritur është fitorja e tyre ndaj Liverpool.

Akoma, duhet të ketë diçka për Chelsea tifozët të buzëqeshin për këtë sezon, edhe nëse nuk janë shfaqjet e ekipit të tyre.

Barclays, eh? Thjesht asgjë nuk i pëlqen.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu