Trueshtë e vërtetë që nuk duket të ketë ndonjë formë të fillimit ose mbarimit të futbollit në ditët e sotme, dhe ky cikël i vazhdueshëm i ndeshjeve pa ndërprerje ka lodhur edhe mbështetësin më të pasionuar.

Por ka një mbrëmje për të cilën të gjithë mund të kemi humor, dhe kjo është nata e Ligës së Kampionëve! Më konkretisht, kjo është Liga e Kampionëve me Barcelona, ​​Paris Saint-Germain, Liverpool dhe RB Leipzig … natë!

Gëzuar Jonah Hill GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Lionel Messi vs Kylian Mbappe do të ishte gjithmonë ngjarja kryesore në kartonin e mbrëmjes së sotme, dhe dyshja na shërbyen me një pjatë golash, magjie dhe thyerje zemre, të gjitha në të njëjtën madhësi.

Barça po lutej për një mrekulli në këtë ndeshje të dytë, pasi kishte humbur 4-1 në Camp Nou në Shkurt, por përpjekjet e tyre ndaj Remontada # 2 patën fillimin më të keq të mundshëm. PSG u dha një penallti nga VAR (boooo) dhe Mbappe u ngrit për të hequr avantazhin nga mbrëmja e nikoqirëve.

Duke vepruar kështu, ai arriti një moment historik të madh, vendosi një rekord të ri dhe bëri krahasime me një tjetër mrekulli të futbollit.

Dhe një statistikë u ndie si një kalim shumë domethënës i pishtarit, pasi përfshinte thyerjen e një rekordi të vendosur nga i madhërishmi Messi kur ai ishte thjesht një djalë i vogël, duke shkëputur skuadrat me flokët e tij të gjatë dhe të rrjedhshëm.

A e ndjeu ai presionin kur u rrit për të kthyer atë goditje të shpejtë? A e fashitën në ndonjë mënyrë marrëzitë e Marc-Andre ter Stegen në vijën e golit? Absolutisht jo.

Por plaku kishte ende ca jetë në ato këmbë të vogla. Messi gjëmoi Barça përsëri në lojë me një goditje të egër nga distanca, e cila dukej se mblidhte vrull ndërsa fluturonte në këndin e sipërm të rrjetës së Keylor Navas. Pa ndalur atë, shoku.

1-1 dhe loja në të Liga e Kampioneve. Dhe afër fundit të pjesës së parë, Barça iu dha mundësia të drejtohej në dhomat e zhveshjes me epërsinë, kur gjyqtari dha një penallti për vizitorët. Messi, sapo i përplasi një mbi kokën Mbretëreshës nga 30 jardë, disi humbi nga vetëm 12.

Të paktën ishte një grup tifozësh që e shijuan atë mungesë …

Në të vërtetë, bëje atë dy grupe tifozësh …

Sigurisht, kredia duhet t’i shkojë Navas-it për ndalesën e tij.

Pra, dramë absolute. Dhe me gjithë atë kaos, gati e harruam se po zhvillohej një lojë tjetër në të njëjtën kohë! Liverpool po synonin të shihnin epërsinë e tyre 2-0 nga ndeshja e parë, dhe për drejtësi, ishin të përfshirë në të vërtetë në 45 minutat e para me ritëm të shpejtë dhe emocionues.

Dallimi i vetëm është se Messi dhe Mbappe nuk ishin në fushë. Në vend të kësaj, Mohamed Salah, Diogo Jota dhe Sadio Mane po bënin çmos për ta bërë mbrëmjen e Jurgen Klopp sa më të pakëndshme që të ishte e mundur. Po e vjetra, pra.

Por Salah heshti kritikët e tij, dhe mijëra prej jush në Twitter, duke e futur në lojë në shtrat 70 minuta me një fund të shkëlqyeshëm brenda shtyllës së afërt. Dhe merr frymë, Reds, ti ke kaluar.

Ju shumë e ndryshoni mendjen tuaj shpejt. Pasi Salah e ndriçoi rrugën, Mane ndoqi shembullin dhe mbaroi loja.

Në Paris, Barça nuk mundi ta gjente rrugën e vet për herë të dytë në kampionët francezë atë mbrëmje, dhe nikoqirët përfundimisht u lehtësuan në çerekfinale. Sigurisht, ishte dhimbje zemre për Messin.

Le të shpresojmë që ta shohim atë në Champions League i veshur me një fanellë të Barça vitin e ardhshëm …

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu