Pasi na nënshtruan një nga ndeshjet më zhgënjyese në historinë e Premier League fundjavën e kaluar, Manchester United dhe Liverpool kompensuan mëkatet e tyre duke luajtur një thriller me pesë gola të Dielën në mbrëmje.

Gola të shkëlqyeshëm, ndryshime dramatike të plumbit dhe gabime mbrojtëse të kthesave të gishtërinjve – kjo barazim i Kupës së FA kishte gjithçka.

Gjithçka filloi kur Mohamed Salah siguroi një kujtesë në kohë të talentit të tij, duke shënuar një gol të mirë me pak më pak se 20 minuta në orë.

E Liverpoolit plumbi nuk do të zgjaste shumë. Menjëherë pasi Salah hapi rezultatin, United kapi një të vetin.

Përfundimi i Mason Greenwood ishte sublim, por koleg i diplomuar në akademi, Marcus Rashford, krijoi golin me një pasim edhe më të mirë në fushë.

Loja nuk mund të ishte më ndryshe nga takimi i Premier League në çift dhe golat vazhduan të rrjedhin pas pushimit.

I pari që u bashkua me partinë ishte Rashford, me Greenwood që ktheu favorin me një asistim të mirë të tij. Të bashkuar tifozët e donin atë (për çudi).

Për fat të keq, nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur pjesën që Rhys Williams luajti në gol. Duke dështuar të merret me një top mjaft rutinë në majë, mbrojtësi lëshoi ​​spastrimin e tij dhe e la të lirë Rashford për ta kaluar Alisson.

Ishte një nga disa hapat e gabuar që bëri Williams në lojë …

Edhe emocionet nuk u ndalën këtu. Vetëm 10 minuta pas golit të Rashford, Liverpool i barazoi gjërat përsëri.

Këtë herë, ishte radha e Edinson Cavani për të bërë një gabim, me pasimin e uruguajanit të zgjedhur nga James Milner. Milner më pas luajti një-dy të mirë me Roberto Firmino, para se ta luante për Salah që të shkatërronte shtëpinë.

Ashtu si shumë ndeshje të Bashkuara në të kaluarën, kjo u zgjidh përfundimisht nga mrekullibërësi Bruno Fernandes.

Duke hyrë në fushë me 25 minuta kohë nga ora, ishte vetëm një njeri i cili do të shkonte përpara kur nikoqirët fituan një goditje të lirë në buzë të kutisë.

Ishte një teknikë joortodokse, një këmbë anash goditej fort nëpër Alisson, por djali ishte efektiv.

Ky gol rrëzoi mbushjen nga Liverpool dhe ata regjistruan pak në rrugën e një sulmi në fazat e mbylljes.

Rezultati mund të jetë një sizmik në garën për titullin e Premier League; a mund t’i japë United vrullin që u duhet për të shkuar në një drejtim të pamposhtur? Apo, a mund ta ndihmojë bllokimi i pajisjeve të dobët Liverpool-in në planin afatgjatë? Vetëm koha do ta tregojë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu