Duke iu drejtuar derbit të Boxing Day në Londër midis Arsenal dhe Chelsea, duket se ka vetëm një fitues në letra.

Por ka një arsye pse ne shikojmë futboll çdo javë. Për shkak se shkakton tronditje si kjo – një skrapues nga rënia që përplas një pretendent për titull.

Si gjithmonë, Topçinjtë kishin 350,000 £ nxitës të tifozëve të tyre në javë duke i nxitur nga skajet për këtë përplasje, dhe mbase ishte mbështetja e patundur e Mesut Ozil që bëri ndryshimin.

Arsenal kaluan në epërsi në 34 minuta, kur Reece James rrëzoi Kieran Tierney në kutinë dhe Alexandre Lacazette u rrit për të hequr penalltinë që rezultoi.

Topçinjtë dyfishuan epërsinë e tyre pak para pjesës së parë, kur Granit Xhaka (po, i njëjti Granit Xhaka që u ndëshkua dhe mori një karton të kuq për luftime) dërgoi në shtëpi një goditje të mrekullueshme të lirë nga skaji i kutisë, duke fundosur Frank Lampard më tej në batak.

Patrice Evra, mbajtësi më i keq i sekreteve në historinë e futbollit, kohët e fundit pretendoi se legjenda e Arsenalit Thierry Henry fiki televizorin dhe refuzoi të shikonte ndeshjen kur pa Xhakën duke udhëhequr Topçinjtë si kapiten. Pyes veten nëse ai ishte duke parë kur ai goditi në shtëpi atë botë të një goditje të lirë …

Rastësisht, kjo grevë i dha çiftit diçka të përbashkët për të ndarë … një nga shumë pak gjërat që lidhin dyshen. Nëse e pyet Thierry, gjithsesi.

Bukayo Saka pastaj shtoi një të tretën për të vrarë në mënyrë efektive lojën, duke formuar për të kaluar dhe disi duke rrahur topin brenda pjesës së largët, duke e ngatërruar plotësisht portierin Edouard Mendy në proces. Pyes veten se çfarë duhet të mendojë Kepa Arrizabalaga …

Por gjëja më e keqe për të ardhur nga Twitter në Boxing Day (përveç fotografive të darkave të neveritshme të Krishtlindjeve) ishte fakti që të tre Lacazette, Xhaka dhe Saka u futën në fletën e shënimeve, duke krijuar trifectën e fundit Laca-Xhaka-Saka. A e keni lënë shumë? Jo

E vetmja shaka që mungon është se, ‘Arsenali duhet të nënshkruajë X për të shkuar wi-‘ ah prisni jo, ja ku është.

Chelsea tërhoqi një prapa vonë dhe humbi një penallti në kohën e dëmtimit, e cila të paktën do t’i bënte minutat e fundit interesante, por Lampard përsëri u përball me zemërimin e një baze të zemëruar në bilbilin e fundit.

Dita i përkiste presionit të Mikel Arteta megjithatë, pasi Arsenali mbaroi bindës fituesit 3-1!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu