Amakhosi pritej të bënte një përpjekje tjetër për të siguruar viza në Ambasadën Marokene në Pretoria në mëngjesin e ditës së nisjes së tyre

Kaizer Chiefs mund të dështojë të udhëtojë në Marok për ndeshjen e Grupit C të Ligës së Kampionëve Caf të Shtunën kundër Wydad Casablanca pasi delegacioni udhëtues Amakhosi ende nuk do të marrë viza për të hyrë në vendin e Afrikës së Veriut.

Gjigandët e Soweto do të niseshin nga Johanesburgu për në Casablanca të Mërkurën, por ata ende po luftonin për t’u pajisur me dokumentet përkatëse të udhëtimit nga nikoqirët e tyre.

Kjo vjen pasi Afrika e Jugut është një nga vendet në listën e udhëtarëve të ndaluar të hyjnë në Marok për shkak të koronavirusit.

“Pas shortit [on January 8] dhe njoftimi i ndeshjeve, Kaizer Chiefs bëri të gjitha aranzhimet e nevojshme për të udhëtuar duke përfshirë rezervimin e fluturimeve, sigurimin e akomodimit, dorëzimin e kërkesave për viza dhe gjithçka që kërkohet për udhëtimin, “thanë Shefat në një deklaratë

“Pas paraqitjes së kërkesës për viza, klubi ka qenë në komunikim të vazhdueshëm me Caf, Ambasadën Marokene në SA, Ambasadën e Afrikës së Jugut në Marok, Safa, Wydad Casablanca, shoqata e futbollit Marok dhe Departamenti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Korporata për të sigurohuni që aplikimi për viza të përpunohet dhe aprovohet.

“Wydad konfirmoi se ata po presin konfirmimin nga Ministria e tyre e Shëndetësisë për t’i dhënë Kaizer Shefave leje të veçantë për të hyrë në vend sepse Afrika e Jugut është në listën e vendeve që janë ndaluar të hyjnë në Marok për shkak të numrave të lartë të Covid-19 infeksionet Asnjë përgjigje nuk është marrë nga Wydad ose Kaizer Chiefs për këtë qëllim.

“Kaiser Shefat do të dërgojnë edhe një herë një delegacion në Ambasadën Marokene këtë mëngjes [Wednesday] në një përpjekje për të kërkuar qartësi dhe kërkesë për lëshimin e vizave në mënyrë që ekipi të arrijë fluturimin e tyre dhe të nderojë ndeshjen kundër Wydad në Casablanca të Shtunën. “

Me shumicën e vendeve pa kompromis për të mirëpritur udhëtarët nga vendet që kanë regjistruar llojin e ri mutant të koronavirusit, shanset janë që ndeshja Wydad-Chiefs të mund të planifikohet përsëri për një vend neutral.

Anakhosi nuk është klubi i parë i Afrikës së Jugut që ka përjetuar komplikime për të plotësuar një ndeshje kontinentale për shkak të Covid-19 këtë sezon.

Rregulloret e rrepta të Nigerisë për Covid-19 e shihnin Bloemfontein Celtic që po përpiqej të udhëtonte me kohë në vendin e Afrikës Perëndimore për një ndeshje të raundit të parë, ndeshjen e dytë të Kupës së Konfederatës Caf kundër Rivers United më parë këtë vit.

Ndeshja u shty nga Caf dhe luajti në Benin neutral.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu