Këmbëngulja e Ujqërve përfundimisht u pagua pasi një goditje e vonuar e Romain Saiss anuloi një sulm të hershëm të Tottenham në barazimin e tyre 1-1 ndaj Molineux.

Brenda 20 sekondave Son Heung-min kishte hapur kurthin jashtë loje dhe u largua pas mbrojtjes, por këndi ishte i mprehtë dhe vetëm një cep mund të modelohej.

Pjesa e vendosur i shpërtheu Tanguy Ndombele 20 jardë larg, i cili provoi fatin e tij dhe doli në fitore kur goditja e tij qendrore disi i shmangej kapjes së Rui Patricio. Ndalesa portugeze u duk se bëri një hap të lehtë në mënyrën e gabuar në pritje të një krosi, duke rezultuar në paaftësinë e tij për të mbajtur larg grevën e rregullimit.

Epërsia ishte pothuajse dyfishuar përmes burimit të pamundur të Sergio Reguilon.

Ndombele – në zemër të veprimit – prerë brenda përpara se të zgjedh mbrojtësin e majtë brenda kutisë. Përpjekja e tij me kokë ishte e shkathët, por kontakti nuk ishte i mjaftueshëm sa topi fluturoi në mënyrë të acarueshme pas shtyllës.

Ujqit‘përpjekjet për të rimarrë barazinë po binin në shesh dhe po i linin hapësirë Tottenham për të kundërshtuar. Shpejt u shfaqën tre me dy, por me Kane duke pritur në të djathtë, pasimi i gabuar u mor për Reguilon i cili nuk arriti të shqetësonte Patricio me një përpjekje të dobët.

Nelson Semedo atëherë arriti më të mirë të Ben Davies poshtë të djathtës para se të zgjidhte Fabio Silva duke lëvizur në shtyllën e afërt.

I riu shfaqi lëvizje të shkëlqyeshme për të bërë artizanatin e hapjes, por përpjekja e tij për herë të parë kaloi përtej shtyllës së afërt.

Ndërsa gjysma e kohës po afrohej, Daniel Podence anuloi një mundësi të lavdishme për të barazuar rezultatet pasi goditja e tij me të majtën nga një distancë e afërt siguroi punë të lehtë për Hugo Lloris.

Pjesa e dytë filloi me polemika pasi ankesat e Fabio Silva për një penallti u larguan.

Përsëritjet treguan se Eric Dier kishte shkelmuar pjesën e poshtme të çizmës së Silva, por rënia teatrale me sa duket funksionoi kundër frontmanit pasi nuk do të ndodhte asnjë penallti.

Ndikimi i Podence në lojë filloi të rritet, por me qendërsulmuesin hajmali Raul Jimenez në tribuna, Wolves vazhdoi të mos kishte një avantazh në momentet më të rëndësishme.

Një bllokim relativ më pas zbriti në garë. I kënaqur me ruajtjen e avantazhit të ngushtë, Tottenham u qetësua duke bërë presion.

Me kalimin e kohës, vrapimi dhe vendosmëria e Wolves më në fund u pagua kur Romain Saiss hodhi një vështrim pas një goditje nga këndi të Lloris dhe brenda shtyllës së largët.

Silva humbi një mundësi të artë për ta fituar atë në kohën e dëmtimit, por kjo do të provonte të ishte momenti kryesor i ndeshjes pasi të dy palët u detyruan përfundimisht të vendosnin për një pikë secila.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu