Wolves shënoi golin e parë të ndeshjes për herë të parë në 15 largime të Premier League pasi një autogol i Illan Meslier u dha atyre një fitore 1-0 ndaj Leeds United.

Skuadra e Nuno Espirito Santo nuk kishte shënuar ndeshjen e parë në një ndeshje kampionati që nga fitorja 2-1 ndaj Arsenalit në 29 nëntor, por kjo skuadër përfundoi kur goditja me rreze e gjatë e Adama Traore u kthye me tepricë në traversë dhe u shmang nga shpina e një Meslier të pafuqishëm brenda minuta e 64-të.

Mateusz Klich goditi një shtyllë dhe Patrick Bamford kishte një gol të përjashtuar për jashtë loje, ndërsa portieri i Wolves, Rui Patricio dy herë mohoi Liam Cooper dhe shpëtoi me lehtësi nga Helder Costa në kohën e ndërprerjes.

Wolves regjistroi fitore rresht mbrapa për të dytën herë në këtë sezon për të shkuar më lart Leeds në 11-të dhe lëri vizitorët ende në kërkim të fitores së tyre të 200-të në Premier League.

Të dy palët luajtën pjesën e tyre në një lojë zbavitëse që nga fillimi, me humbje të ashpër ndaj Leeds.

Nelson Semedo voziti drejt në Meslier para se portieri të kthente përpjekjen e Pedro Neto për 25 kopsa pas 12 minutash.

Meslier pastaj pretendoi një tjetër distancë të ashpër Neto përpjekje por Leeds i kufizoi mikpritësit në goditje nga distanca dhe formoi hapjen e parë serioze pas 14 minutash.

Romain Saiss copëtoi Bamford, por një Cooper i përkulur nuk mund të merrte mjaftueshëm në goditjen e lirë të Raphinha dhe u drejtua drejt në Patricio.

Liam Cooper Leeds United TEAMtalk

Ishte shenja për të hapur ndeshjen dhe Leeds krijoi një tjetër mundësi të mirë kur Raphinha rrëshqiti në Klich. Përpjekja e ulët e mesfushorit ricocheted pranë shtyllës, ndjekja e Pascal Struijk u shpëtua nga Patricio dhe Raphinha përfundimisht gjuajti larg.

Ujqit u përgjigj menjëherë dhe Meslier barazoi përpjekjen e kënduar të Semedo ndërsa mbrojtësi i krahut vazhdoi të hetonte nga e djathta.

Kërcënimi i Semedo do të kishte shqetësuar Marcelo Bielsa dhe Meslier duhej të ishte vigjilent për ta mohuar atë përsëri para pushimit.

Një garë e hapur vazhdoi pas rifillimit dhe Neto kapi pasimin e lirshëm të Jack Harrison për të qëlluar ndërsa Willian Jose priste i lirë në kutinë.

Megjithatë, për Leeds, Bamford me 12 gola – para se të shikonte shefin e Anglisë Gareth Southgate – nuk ishte në gjendje të bënte një shenjë serioze ndërsa United po luftonte me topin e tyre të fundit.

Kërcënimi i zvogëluar i Leeds-it lejoi Wolves të merrte një shkallë kontrolli, por edhe atyre nuk u mbeti qetësia për të gjetur një përparim.

Pothuajse u kushtoi atyre kur Të Raphinha-s Dorëzimi i rrahur u takua nga Cooper dhe goditja e tij me kokë u dha nga Patricio, me ndjekjen e Bamford të kontrabanduar larg.

Por shpëtimi u tregua thelbësor pasi Wolves menjëherë u rigrupua për të kapur një fitues të minutës së 64-të në mënyrë fatlume.

Pedro Neto Adama Traore Wolves TEAMtalk

Traore përfundimisht mblodhi topin në të majtë për të hequr qetë Luke Ayling dhe fuçi drejt zonës. Ngarja e 25-oborrit të sulmuesit tronditi pjesën e poshtme të shiritit dhe topi kërceu jashtë, goditi Meslier në anën e pasme dhe u rrokullis nëpër vijë.

Patricio shpëtoi nga një shtrirje e Cooper ndërsa Leeds kërkoi një përgjigje të shpejtë dhe Bamford kishte një përfundim të prerë përjashtuar për jashtë loje.

Megjithatë, një barazues nuk erdhi kurrë falë dy mbrojtjeve inteligjente të ndërprerjes nga Patricio, kur ai mohoi Costa dhe ktheu me kokë kokën e Raphinha.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu