Gjigandët vendas e patën përsëri të vështirë për një klub që ka provuar të jetë shumë kokëfortë në katër vitet e fundit

Trajneri i Simba SC, Didier Gomez Da Rosa ka marrë përsipër fajin pas barazimit të tyre të Main League Premier League 1-1 kundër Tanzania Burgjeve të Mërkurën.

Wekundu wa Msimbazi nuk arriti të merrte pikët maksimale dhe të ngushtonte hendekun me arkivorët Yanga SC në krye. Trajneri francez tani ka thënë se nuk duhet të ketë justifikime pasi ai pranoi të merrte përgjegjësinë e plotë.

“Ne jemi përgjegjës dhe unë jam trajneri i ekipit kështu që unë marr përgjegjësinë për këtë barazim të keq. Ne mund të kishim fituar lehtë por nuk i bëmë të qarta gjërat”, tha trajneri sipas klubit TV online. “Por unë e di që do të na ndihmojë të reagojmë dhe të rikuperojmë ritmin që kishim luajtur me Al Ahly.

“Unë jam i sigurt se së bashku do të reagojmë dhe do të jemi më agresivë në të ardhmen. Sigurisht, mund të themi se kemi luajtur shumë ndeshje brenda një muaji, por kjo nuk është një arsye për të bërë një barazim kundër kësaj skuadre. Ashtu siç thashë ne jemi shumë të zhgënjyer sidomos pasi kemi dominuar ndeshjen drejt fundit dhe kemi dështuar të bëjmë diçka prej saj “.

Megjithëse Da Rosa tha se ata nuk duhet të gjenin justifikime për dështimin për të çmontuar Burgjet e Tanzanisë, ai mbrojti lojtarët e tij nga faji individual.

“Ne kemi humbur shumë gjëra, kemi humbur penalltinë, dhe kaq shumë mundësi për të shënuar në mënyrë që të pranojmë por nuk mund të jemi të kënaqur. Ne jemi të zhgënjyer dhe ne jemi një ekip i lartë dhe kjo është arsyeja që unë nuk do të gjej justifikime sepse duhet të jemi gati për të luajtur në tre ose katër ditë “, tha ai.

“Unë gjithmonë kam thënë që unë nuk do t’i fajësoj lojtarët e mi kur humbasim një gol. Edhe kur punojmë në sete, penallti dhe kënde gjatë stërvitjes, ne nuk jemi efikas në sulm.

“Në mbrojtje ne jemi më mirë tani, veçanërisht gjatë goditjeve në kënd. Ne patëm shumë mundësi dhe nuk është vetëm penalltia që humbëm. Por unë kam besim te lojtarët e mi se do të rimëkëmbet mendërisht para ndeshjes Al-Merrikh”.

Pas përplasjes së mesjavës Wekundu wa Msimbazi janë vendosur të zhvendosin fokusin në lojërat e Caf Champions League pasi ata janë vendosur të përballen me Al-Merrikh, AS Vita dhe Al Ahly përkatësisht në Mars dhe fillim të Prillit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu