Holandezi është jashtë kontratës në verë dhe thotë se do të jetë e vështirë të largohesh nga klubi pas pesë viteve të suksesshme

Gini Wijnaldum pranon se ai do të jetë “shkatërruar” për të lënë Liverpool, pasi i afrohet fundit të qëndrimit të tij pesë-vjeçar në Merseyside.

Kontrata e Reds e Wijnaldum pritet të skadojë në fund të sezonit dhe në këtë pikë nuk ka asnjë shenjë të një marrëveshje për zgjatje.

Holandezi mbetet një pjesë integrale e ekipit të Jurgen Klopp – asnjë lojtar nuk ka bërë më shumë paraqitje në këtë fushatë – por duket gjithnjë e më shumë e mundshme që 30-vjeçari do të lejohet të largohet në një transferim falas në verë.

Çfarë është thënë?

Duke folur në një konferencë shtypi përpara ndeshjes së Liverpoolit në 16-të e fundit të Champions League me RB Leipzig, Wijnaldum u pyet drejtpërdrejt për të ardhmen e tij, konkretisht nëse ai ishte dhënë dorëheqjen për t’u larguar, nëse kishte ndonjë mundësi që ai të nënshkruante një kontratë të re dhe si do të ndihej ai për të lëvizur tutje.

Duke buzëqeshur, ai u përgjigj: “Uau, kjo është shumë pyetje njëherësh! Unë dua t’u përgjigjem të gjithëve për ju, por për momentin nuk ka asnjë lajm. Do të doja të vija me lajme, por e vetmja gjë që mund të them është se jam vërtet i lumtur me klubin, me të vërtetë i lumtur me ekipin, stafin dhe vërtet i lumtur me tifozët për të cilët luaj.

“Kjo është e vetmja gjë që mund të them; nuk është se nuk jam i lumtur dhe duhet të largohem apo diçka e tillë. Por nuk është aq e lehtë sa të gjithë mendojnë se është të marrësh vendime për të ardhmen tënde. Duhet të mendoni për gjithçka, së pari duhet të negocioni me klubin dhe ato gjëra. Soshtë kaq e vështirë të merresh me të gjitha. Prandaj zgjat kaq shumë.

“Por ne e dimë me situatën në të cilën jemi tani, nuk është gjëja më e rëndësishme. Gjëja më e rëndësishme është të kthehemi në rrugën e duhur, të fillojmë përsëri të fitojmë lojëra dhe pastaj do të shohim. Jam vërtet e lumtur këtu, familja ime është e lumtur, por përveç kësaj nuk ka asnjë lajm. ”

Më vonë në konferencën për shtyp, ai u pyet se sa e vështirë do të ishte të largohesh nga Liverpool, nëse dhe kur të vijë koha.

Ai tha: “Vërtetë e vështirë, sepse nëse ndodh, unë do të largohem nga një ekip që dua vërtet, një ekip ku ndamë shumë vite së bashku dhe ku ndihem vërtet rehat. Kjo do të jetë e vështirë, por në anën tjetër do ta dini situatën, pse duhet të largoheni.

“Gjithmonë varet nga situata, por që unë do të shkatërrohem që nuk do të jem më në gjendje të luaj me këtë ekip? Me siguri ”.

Ku mund të përfundojë Wijnaldum?

Ka pasur lidhje të vazhdueshme me Barcelonën, menaxheri i së cilës Ronald Koeman ishte trajner i Wijnaldum me ekipin kombëtar Hollandez.

Kuptohet që Wijnaldum është i etur për idenë e transferimit në Camp Nou, por situata e pasigurt financiare e gjigantëve të Ligës do të thoshte që një lëvizje nuk ishte e mundur, as verën e kaluar ose në janar. Mbetet të shihet nëse ata janë të gatshëm ta mbështesin Koeman duke nënshkruar ish-njeriun e PSV këtë vit.

Paris Saint-Germain është një tjetër klub që ka shprehur interesim, ndërsa Juventus dhe Inter kuptohet se po monitorojnë gjithashtu situatën.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu