27-vjeçari ende nuk do të paraqitet për Luanët e Padëmshëm pavarësisht serisë së tij të shkëlqyeshme të golashënuesve në Super League të Zvicrës

Sulmuesi i Young Boys, Jean-Pierre Nsame ka shpjeguar mungesën e tij të gjatë në ekipin kombëtar të Kamerunit, pavarësisht një ftese të fundit nga trajneri Antonio Conceicao.

Nsame ka qenë mbresëlënës para golit në Superligën e Zvicrës dhe ai aktualisht mban rekordin për më shumë gola në një fushatë të vetme pasi shënoi 32 gola në 32 paraqitje të ligës sezonin e kaluar.

Ai ka vazhduar shënimin e golave ​​këtë term me 17 gola në të gjitha garat për mbrojtjen e kampionëve të Zvicrës në fluturim.

Kameruni po ndjek bëmat e tij në Zvicër, por 27-vjeçari e ka të vështirë të pranojë ftesën e tyre pasi ai i jep përparësi angazhimit të familjes.

“Kameruni më ka telefonuar për një vit, por unë nuk mund të shkoj,” i tha Nsame Qëllimi. “Arsyeja është e thjeshtë: vajza ime jeton në Francë dhe ka shkuar në shkollë. Ajo gjithashtu ka nevojë për babanë e saj për ta ndihmuar në këtë fazë të re.

“Pastaj fola me trajnerin për t’i shpjeguar atij arsyen e mos frekuentimit tim. Kjo armëpushim ishte hera e vetme që munda të shoh vajzën time. Unë u thashë atyre: ‘Unë së pari jam baba para se të jem futbollist. Unë mund të fitoj të gjithë trofetë në botë, por nëse vajza ime më urren ose nuk është e lumtur, unë nuk kam fituar asgjë ”.

Nsame së pari bëri debutimin e tij të Luanëve të Padëmshëm kundër Nigerisë në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës në shtator 2017 dhe ai nuk ka luajtur për vendin e tij të lindjes që nga qershori i vitit 2019 në fitoren e tyre miqësore 2-1 ndaj Zambisë.

Para kualifikimeve të Kupës së Kombeve të Afrikës 2022 kundër Mozambikut vitin e kaluar, ylli i lindur në Douala ishte i ftuar nga Conceicao dhe ai ka shpjeguar pse nuk e bëri udhëtimin në Afrikë.

“Dhe pastaj nëntorin e kaluar, unë u thirra dhe unë thashë që do të vija”, vazhdoi ai. “Por gjatë ndeshjes pak para ndërprerjes ndërkombëtare, unë lëndova veten.

“Unë thirra menaxherin e ekipit të përzgjedhjes (Salomon Olembe) dhe i shpjegova atij që e lashë ndeshjen më herët sepse ndjeva dhimbje në fibulë dhe se ditën tjetër, unë do të shkoj për provime. Kur bëra MRI, mjeku konfirmoi se zona është shumë e përflakur dhe nëse vazhdoj të luaj me të, patjetër që do të lëndoj veten.

“Ai përshkroi një ndërprerje minimale pesë ditore dhe ne thirrëm së bashku një anëtar të stafit përzgjedhës për t’i shpjeguar qartë situatën atij dhe për t’i treguar imazhet. Dhe të njëjtën mbrëmje, ajo fillon të shkojë në të gjitha drejtimet.

“Salomon Olembe më thirri dhe më kërkoi të bëja udhëtimin që të isha në gjendje të diskutoja me trajnerin. Sinqerisht, unë nuk jam duke shkuar për të marrë aeroplanin për të qëndruar një ose dy orë para se të nisej. Sidomos pasi unë gjithashtu duhej të bëja një provë Covid-19 dhe të trajtoja veten.

“Pastaj situata erdhi në një çast kur trajneri (Antonio Conceiçao) bëri një deklaratë duke thënë se unë duhej të merrja një pozicion në lidhje me përzgjedhjen dhe të evokoja kohët kur ai më thirri dhe unë nuk erdha. Në atë moment, i them vetes, ai po kërkon mut. Një telefonatë e thjeshtë do të kishte mjaftuar për të zgjidhur të gjitha ato .. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu