Legjenda e Reds nuk është e bindur se një talent i lartë mund të fitohet gjatë dritares së janarit, veçanërisht ai që tërheq interesin rival

Dayot Upamecano do të ishte “një nënshkrim i shkëlqyeshëm për të Liverpool”Pranon John Barnes, por legjenda e Reds nuk është e bindur se RB Leipzig mbrojtës mund të blihet në janar ose që interesi rival mund të shpëtohet.

Jurgen Klopp vazhdon të mendojë për opsionet e tij kur bëhet fjalë për përforcime mbrojtëse në Anfield.

Me Virgil van Dijk, Joe Gomez dhe Joel Matip duke marrë përsipër mënjanë, Kampionët në fuqi të Premier League janë përballur me thirrje për të sjellë mbulim.

Caqe të ndryshme janë hedhur në diskutim, me Franca ndërkombëtar Upamecano u bashkua në atë listë nga të tillë si Kalidou Koulibaly, David Alaba dhe Ben White.

Asnjë interpretues i provuar nuk do të vijë i lirë në dritaren e dimrit, megjithëse do të jetë ndonjë talent i lartë duke tërhequr shikime admiruese nga jashtë Anfield.

Barnes pranon që ato çështje paraqesin një problem për Klopp, me mundësi që ai mund të duhet të bëjë deri sa yjet e moshuar të tërhiqen nga tavolina e trajtimit.

Legjenda e Reds tha BonusCodeBets: “Të gjitha ekipet kryesore e shikojnë atë (Upamecano), dhe arsyeja është se ai është një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë.

“Do të kishte qenë më mirë sikur ai të ishte në dispozicion tani në janar, sepse në fund të sezonit ne mund të mos kishim nevojë për një mbrojtës qendror ose të kishim problemet që kemi tani.

“Nëse nënshkruajmë një mbrojtës qendror tani vetëm për një periudhë të shkurtër, atëherë kemi një qendër mbrojtës, së bashku me të gjithë të tjerët që do të jenë në dispozicion sezonin e ardhshëm.

“Ndjej që nëse ndonjë lojtar i lartë bëhet i disponueshëm, çdo skuadër do ta shikojë, jo vetëm Liverpoolin. Theshtë e njëjta gjë me Koulibaly në Napoli, ai është një i kërkuar nga shumë klube të tjera gjithashtu.

“Por po, Upamecano do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Liverpoolin. Ai është i ri, shumë i talentuar dhe profili i duhur i lojtarit që duhet të shikojmë.

“Do të ishte një nënshkrim i mirë nëse mund ta marrim atë sigurisht, pasi do të ketë shumë ekipe të tjera pas tij gjithashtu.”

Thiago Alcantara Liverpool 2020-21

Tani për tani, fokusi i Liverpoolit është i mbyllur në një përplasje me kundërshtarët e vjetër Manchester United – me Djajtë e Kuq për shkak të Old Trafford të Dielën.

Klopp do të ketë një numër lojtarësh të padisponueshëm për atë garë, por playmaker spanjoll Thiago Alcantara është plotësisht i aftë përsëri dhe Barnes beson se ai mund të jetë një lojë-ndryshim për të Kuqtë kundër opozitës së duhur.

Ai shtoi në ish Barcelona dhe Bajerni i Mynihut mesfushori: “Kjo nuk është një mënyrë e re për të luajtur për Liverpool vetëm sepse ata sollën Thiago, sezonin e kaluar ata dominuan çdo ndeshje në kampionat me zotërim. Përveç ndoshta kur ata luajtën kundër Manchester City pasi ata morën pjesën e luanit të topit.

“Nuk më befasoi kur e pashë të përfshirë kundër Aston Villa pasi këto janë lojëra kur keni 70 ose 80 përqind të zotërimit. Ato lojëra janë bërë për Thiago.

“Kur ju luani kundër ekipeve që do të provojnë dhe kanë po aq posedim sa Liverpool, ju mund të keni nevojë për një lojtar më mbrojtës të mesfushës në mes të fushës. Pëlqejnë të [James] Milner, [Jordan] Henderson, [Georginio] Wijnaldum etj. Këto janë llojet e lojërave ku Thiago mund të mos luajë.

“Ju mund t’i shikoni siç duhet ndeshjet, me kë po luajnë, nëse ata mendojnë se do të jenë në një pozitë dominuese dhe nëse është një vendim i arsyeshëm për të luajtur atë.

“E kam thënë gjatë gjithë kohës, që nga fillimi i sezonit, nuk më befasoi kur ai doli kundër Chelsea dhe ata ishin deri në 10 burra, Liverpool e dinte se ata do të dominonin zotërimin dhe ai është kaq efektiv kur bëhet fjalë për të diktuar lojën.

“Ai është një lojtar fantastik dhe i jep Liverpool opsionin në aspektin e të luajturit ndryshe me krijimtarinë e tij në mesfushë, veçanërisht kur ekipet mbrojnë thellë në numra, përmes së cilës janë në hapësira të ngushta.

“Ai është lojtari ynë më i mirë i mesfushës, por jo çdo ndeshje do të jetë e tillë. Nëse është një lojë e hapur, ku të duhet një vrapues më i fortë si Wijnaldum ose Henderson për të kaluar përpara pa top sepse ka shumë hapësirë, mbase nuk e luan atë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu