Ovetëm tre vjet më parë, USMNT ishte në momentin e saj më të errët, pasi nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës 2018, por një ringjallje si feniksi ka vendosur papritur Shtetet e Bashkuara në tryezë si pretendent për turne të ardhshëm ndërkombëtarë.

Herën e fundit që SH.B.A. i kualifikuar për Kupën e Botës ishte në 2014, kur lojtari i profilit më të lartë që tregtonte në Evropë ishte 35-vjeçar Tim Howard.

Tani, kjo ka ndryshuar plotësisht, me disa nga yjet e tyre ende që nuk kanë arritur kulmin dhe tashmë janë vendosur në disa nga klubet më të mëdha të Evropës.

Dështimi i vitit 2018 ndezi një epokë të re në SHBA, me investime më të mëdha në lojë dhe interes në rritje, të rrënjosura në ardhjen e David Beckham në MLS në 2007 dhe i nxitur nga dëshira për të patur sukses.

Pastaj, pëlqen të Christian Pulisic vendosi një precedent të ri të lëvizjes në Evropë në moshë të re për të luajtur në nivelin më të lartë të mundshëm.

Suksesi i tij me Borussia Dortmund dhe më vonë me Chelsea ka inkurajuar të tjerët të ndjekin rrugë të ngjashme, siç tregohet me Giovanni Reyna në Dortmund, Chris Richards në Bayern Mynih dhe Tyler Adams vetëm në RB Leipzig në Gjermani.

Diku tjetër, Weston McKennie po vendoset në ekipin e Andrea Pirlo të Juventusit, Sergino Dest po vendoset në Barcelonë së bashku me një bashkatdhetar Konrad de la Fuente, dhe Timothy Weah po udhëheq Ligue 1 me Lille.

Vetë lojtarët i tregojnë këto aventura evropiane si thelbësore për zhvillimin e tyre.

“Ka qenë gjëja më e rëndësishme për zhvillimin në Amerikë. Kjo u jep besim fëmijëve të vegjël në Amerikë se edhe ata mund ta bëjnë atë,” shpjegoi Gio Reyna te Guardian.

Për më tepër, vendi po bën më së shumti kombësi të dyfishtë për të bindur lojtarët të luajnë për SH.B.A. përpara rivalëve të tyre.

Mahnitëse e Valencias Junus Musah kishte një zgjedhje të USMNT, Angli ose Itali, dhe ndërsa ai ende mund të ndryshonte besnikërinë e tij, ai e ka bërë tashmë është mbuluar nga SH.B.A..

Çelësi i kësaj strategjie ka qenë trajneri Gregg Berhalter, i cili ka kërkuar të sjellë talentet më të ndritshme nga brenda dhe jashtë vendit.

Berhalter vetë kishte një karrierë luajtjeje në të gjithë Evropën dhe e di rëndësinë e të luajturit në nivelet më të larta, dhe i ka të ngritura sytë për të ardhmen.

“Kur shikoj këtë gjeneratë të lojtarëve, do të jetë në kulmin e saj në 2026, unë do të thoja që kur të keni cilësi, kur keni lojtarë në kulmin e tyre, do të keni një mundësi të pretendoni për 2026”, Kujdestari.

Me Katarin në 2022 hapin e parë, Berhalter dhe të rinjtë e tij të talentuar do të shpresojnë se ata mund të bëjnë një deklaratë të qartë të qëllimit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu