Arsenali aktualisht ka dy huazime të Real Madridit në librat e tyre në Dani Ceballos dhe Martin Odegaard, të dy filluan ndeshjen e parë të nokautit të Ligës së Evropës me Benfica.

Ceballos, i cili kaloi sezonin e kaluar në huazim në veri të Londrës dhe u nënshkrua nga Mikel Arteta në verë, ishte padyshim interpretuesi më i mirë i Arsenalit në Romë, pasi kishte dhënë një paraqitje mbresëlënëse në fitoren e fundit ndaj Leeds.

Odegaard, ndërkohë, është një shtesë e fundit në Emirates Stadium, e sjellë për të siguruar një shkëndijë krijuese të shtuar nga mesfusha. Ai ka pasur vetëm disa mundësi për të shkëlqyer deri më tani, por ai tashmë ka filluar të purojë në të kuqe dhe të bardhë dhe të vendosë një zhvendosje të mirë kundër gjigandëve portugezë.

Por, duke pasur parasysh vështirësitë financiare të Arsenalit, nuk ka gjasa që ata të jenë në gjendje të bindin Real Madridin që të ndahet në mënyrë të përhershme me të dy. Kështu që shtron pyetjen, nëse pushimi do të goditej dhe Topçinjtë do të duhej të zgjidhnin një lojtar për të cilin do të kishin përparësi nënshkrimin, në cilën mënyrë do të shkonin?

Dani Ceballos
Dani Ceballos bëri përshtypje gjatë barazimit të Arsenalit me Benfica në Romë | Danilo Di Giovanni / Getty Images

Real Madrid thuhet se dëshiron 22 milion £ për Dani Ceballos dhe duket se ata nuk do të jenë të gatshëm të sanksionojnë një marrëveshje tjetër huazimi për 24-vjeçarin.

Kalimi i Odegaard në Arsenal është një marrëveshje e drejtpërdrejtë gjashtë-mujore e huazimit, dhe siç e kuptojmë atë, Topçinjtë nuk kanë asnjë mundësi dhe as ndonjë detyrim për të blerë lojtarin në fund të sezonit.

Nuk është e qartë nëse Real Madrid do të argëtojë edhe një ofertë për Norvegjezin, por nëse gjithçka shkon mirë dhe një marrëveshje ka kuptim për të gjitha palët mund të shihni përfaqësues nga të dy klubet të vijnë me dëshirë në tryezën e negociatave.

Ashtu siç qëndron, Ceballos është më e diskutueshme dhe është 100% e disponueshme.

FBL-EUR-C3-BENFICA-ARSENAL
Martin Odegaard është ende për të shënuar një gol ose të sigurojë një asist për Gunners | ALBERTO PIZZOLI / Getty Images

Odegaard u nënshkrua për të ndikuar në lojë në një pozicion më të përparuar dhe për të mbështetur zhvillimin e Emile Smith Rowe në krijimin e shanseve për të Pierre-Emerick Aubameyang, Alexandre Lacazette dhe Bukayo Saka.

Edhe pse ai është ende për të shënuar një gol ose për të dhënë një asist, është e qartë se dinamizmi i 22-vjeçarit, aftësia për të luajtur rehat kudo nëpër vijën e frontit dhe shkëlqimi teknik e bëjnë atë një forcë krijuese në të tretën e fundit.

Ndonjëherë mund të jetë e vështirë të krahasohet dyshja drejtpërdrejt duke pasur parasysh se ata luajnë në pozicione të ndryshme, por bazuar në sezonin e Arsenalit deri më tani, është e drejtë të thuhet se ata kanë luftuar për të përparuar topin nga zona më të thella ndonjëherë.

Ceballos‘Një distancë e shkëlqyer e pasimit dhe gatishmëria për të mbajtur topin në gjysmën e kundërshtarit do të thotë kur është në këngë, ai mund të jetë po aq i rëndësishëm dhe krijues – vetëm nga një pozicion fillestar më i thellë.

Arsenal v Crystal Palace - Premier League
Arsenal v Crystal Palace – Premier League | Sebastian Frej / MB Media / Getty Images

Kur Ceballos mbërriti për herë të parë në Emirates Stadium, shumë veta menduan nëse ai do të ishte mjaft i aftë ose mjaft luftarak për të përballuar skuadrën angleze.

Çdo shfaqje nën-standarde që Spanjolli mund të ketë dhënë nuk ka qenë kurrë në mungesë të normës së punës ose përpjekjes. Kurdoherë që zgjidhet, ish-ylli i Real Betis mbulon shumë tokë, bllokohet dhe shtyp agresivisht kundërshtarët e tij.

Pas mbërritjes së Odegaard, është ndoshta e drejtë të supozohet se ai ishte paksa një futbollist luksoz. Sidoqoftë, gatishmëria dhe gatishmëria e tij për të ndjekur dhe shtypur kundërshtarët, ashtu si shoku i tij i skuadrës, ka ardhur si një befasi e këndshme.

Shpejtësia me të cilën Odegaard është mjaft i aftë për të filluar ndeshjet është sigurisht mbresëlënëse kur mendoni se sa pak futboll kishte luajtur këtë sezon para mbërritjes së tij në Londër.

Martin Odegaard, Emilio Butragueno
Martin Odegaard u zbulua zyrtarisht si një lojtar i Real Madrid në moshën 16 vjeç | Denis Doyle / Getty Images

Në vetëm 16-vjeç, Odegaard ishte një nga lojtarët më të dëshiruar të futbollit evropian. Ai vizitoi atë kohë klubin e trajnimit të klubit London Colney dhe që atëherë ka zbuluar se ishte i impresionuar nga vendosja në Arsenal.

Një seri kredish largohen nga Real Madrid, duke përfshirë parashikimet në Heerenveen, Vitesse Arnhem dhe Real Sociedad kanë shfaqur potencialin e tij dhe ju ndiheni sikur një lëvizje e përhershme në klubin e duhur do ta shihte atë duke e përmbushur atë.

Sa për Ceballos, ai është disa vjet më i vjetër se Norvegjezi dhe ka luajtur shumë më shumë futboll në një nivel më të lartë. Si i tillë, ai është më tej në udhëtimin e tij për të arritur kulmin e tij, por pasi ka rënë në sy te Real Madrid dhe tani Arsenal që nga ardhja e Thomas Partey, ju pyesni veten se sa më shumë duhet të vijë nga mesfushori.

Duke pasur parasysh këtë, Odegaard ka tavan shumë më të lartë.

Dani Ceballos
Mospërputhja e Dani Ceballos që nga nënshkrimi për Arsenalin ka të ngjarë të jetë arsyeja që ai ka luftuar për të mbajtur rregullisht një vend fillestar | Pishinë / Getty Images

Që nga fillimi i karrierës së tij në Gunners, Ceballos ka luftuar për qëndrueshmëri. Në rastin më të mirë të tij, ai ka qenë efektiv, me ndikim dhe një anëtar kryesor i palës. Sidoqoftë, për ta thënë me edukatë, ai gjithashtu ka pasur pjesën e tij të ndyrë të qelbëse me një fanellë të Arsenalit.

Gjatë ndeshjeve të fundit kundër Leeds dhe Benfica, mund të argumentoni se ai ka qenë një nga lojtarët më të mirë të ekipit, por keni për të marrë në konsideratë më shumë sesa vetëm dy ndeshjet e fundit.

Kur është fjala për Odegaard, niveli i tij që nga ardhja e tij ka qenë mjaft i qëndrueshëm, megjithëse, pa dyshim, ne jemi duke punuar me një madhësi vërtet të vogël të mostrës. Difficultshtë e vështirë të arrihet në një përfundim të fortë për shkak të kësaj, por ai ishte vazhdimisht brilant për Real Sociedad gjatë periudhës së huazimit të tij më të fundit. Për më tepër, ai ndikon në lojëra në një mënyrë më të matshme, thjesht.

Adel Taarabt, Martin Odegaard
SL Benfica v Arsenal FC – Raundi i UEFA Europa League 32 ndeshje një | Paolo Bruno / Getty Images

Duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër, Arsenali duhet t’i japë përparësi përpjekjes për të nënshkruar Odegaard mbi një bazë të përhershme.

Aftësia e tij natyrore dhe temperamenti i pjekur është i qartë për t’u parë, edhe pse ai ka luajtur vetëm disa lojëra për klubin. Tavani i tij i mundshëm duket të jetë më i lartë dhe duke qenë se ky është sezoni i dytë i Ceballos dhe ne ende nuk jemi të sigurt për të, kjo ndoshta i thotë të gjitha.

Për ju Arsenal për të bërë marrëveshjen …Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu