Sulmuesi i Napolit kishte një 2020 të frytshëm dhe duhej të kishte një vit edhe më të madh në Serie A

Anulimi i Lidhja 1 sezoni i kaluar nënkuptonte që Victor Osimhen ndoshta u largua Lille me një nuancë trishtimi për të pasur ‘biznes të papërfunduar’ në krye të nivelit francez.

Sulmuesi i ri u kthye në një nga pesë ligat më të mira të Evropës për herë të parë që nga fillimi i një sulmi të tmerrshëm WolfsburgGjermania në përgjithësi, efekt shkatërrues në 2019/20.

Osimhen ishte në 13 gola të Ligue 1 nga 25 starte kur sezoni u shkurtua, por kjo nuk u ndal Napoli nga ndërhyrja në një prej eksporteve më të ndritshme të kontinentit, pavarësisht se luan më pak se një sezon të plotë në nivelin e lartë.

Ndikimi i tij i menjëhershëm nuk është reflektuar ende në numrat e pikëve; megjithatë, tranzicioni pa ndërprerje në Seria A dhe integrimi i shpejtë në ekipin e Gennaro Gattuso ofrojnë shenja pozitive për Vitin e Ri.

Osimhen: Historia e vitit 2020

Ndërsa viti i sulmuesit mund të ketë përfunduar me një dëmtim fatkeq të pësuar Nigeria detyra, ngjarjet pararendëse e çimentuan 22-vjeçarin si një nga yjet në rritje në futbollin evropian.

Ai do të shënonte vetëm tre herë para pezullimit fillestar të Ligue 1, por potenciali i treguar nga sulmuesi, si dhe produkti përfundimtar, ishte e mjaftueshme për të bindur Napolin për ta bërë atë blerjen e tyre të parave të mëdha, pavarësisht nga realitetet financiare të çdo klubi.

Të paevituar nga pandemia, Azzurri u përhap në majën e shtizës në të cilin ata shpresonin se do të ishte koka e shtizës së një ane ambicioze me objektiva që jo vetëm të ktheheshin në Liga e Kampioneve por gjithashtu pretendojnë për Scudetto, së bashku me të panjohur Juventus, i vendosur në vendin e dytë Inter Milani dhe liderët surprizë AC Milan.

Ndikimi i menjëhershëm i Osimhen kundër Parma në debutimin e tij në kampionat ishte i jashtëzakonshëm dhe sulmuesi në përmirësim ka treguar profilin e tij shumëplanësh që nga ajo ndeshje e javës së parë.

Ndërsa numrat e golashënuesve të tij para pushimit nga puna – dy gola në gjashtë paraqitje – ishin modeste, kishte mjaft për të sugjeruar një përmirësim në qoshe për shkak të performancës së tij të përgjithshme në lojëra.

Rezultatet e Napolit pësuan në Nëntor dhe Dhjetor pa numrin e tyre të pranverës nëntë, kështu që kthimi i tij nga dëmtimi dhe Covid-19 në 2021 është pikërisht ajo që mjeku urdhëroi ndërsa ata kërkojnë të arrijnë objektivin minimal të kthimit në garën më të mirë të Evropës për klube.

Viktor Osimhen

Osimhen: Ndonjë thashetheme transferimi?

Asnjë nga ato. Do të duhet një katastrofë masive për të konsideruar madje edhe shitjen e një perspektive të konsideruar midis të rinjve kryesorë të Evropës që shkojnë deri në 2021.

Osimhen: Një shpresë e madhe për 2021

Qëllimet Edhe pse sulmuesi tregoi se ai mund të dëmtojë kundërshtarin edhe pa shënuar rregullisht, njerëzit e Gattuso kanë nevojë për pushimin e tyre me para të mëdha nëse do të përmbushin pritjet themelore në Vitin e Ri.

Në një fushatë ku Juventus duket më i dobët dhe nuk ka gjasa të fitojë një titull të 10-të radhazi në kampionat, skuadra nga Napoli do të ketë një shans më të lartë për të garuar me të dy klubet e Milanit nëse sulmuesi i tyre kryesor fillon të godasë pjesën e prapme të rrjetës me pak më shumë qëndrueshmëri.

Osimhen: Një frikë e madhe për 2021

Duke pasur parasysh sesa mund të jenë vëzhguesit reaksionarë dhe të zymtë, një fushatë me rezultat të ulët ose mungesa e golave ​​shumë të nevojshëm në lojëra të ngushta mund të çojë në dyshime që zvarriten rreth besueshmërisë së Nigerianit për të udhëhequr vijën për Napolin.

Nëse ata përfundojnë jashtë katër të parët dhe nuk arrijnë të pretendojnë Europa League, disa madje mund të vinin në pikëpyetje blerjen e Osimhen, me mend, duke argumentuar pse në radhë të parë i ishte dhënë kaq shumë besim të riut.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu