Ishte pasi kapiteni Jordan Henderson lakoi me përkulje topin në shtëpi për t’i dhënë skuadrës së tij një epërsi 4-0 ndaj Crystal Palace shtatë minuta në pjesën e dytë të ndeshjes së tyre në Premier League, Liverpool vërtet fërkoi kripën në plagë.

Ishte në atë moment që Mohamed Salah u fotografua atëherë duke u ngrohur në vijën e prekjes.

Reds shënuan katër gola brenda 52 minutash, dhe megjithatë shënuesi i tyre më i mirë ishte akoma në gjurmët e tij.

Salah u lëshua pak para fillimit të orës, dhe më pas vendosi të pestën e Liverpool, para se të shënonte të gjashtin dhe të shtatën kur ekipi i Jurgen Klopp u kthye në një shfaqje supreme të pamëshirshmërisë së plotë për të regjistruar fitoren e tyre më të madhe jashtë në historinë e Premier League.

Crystal Palace nuk ishin madje se keq në pjesën e parë.

Liverpool kishte udhëhequr brenda tre minutash përmes golit të parë të Takumi Minamino në Premier League, por Palace mund të ishte barazuar nëse prerja e Jordan Ayew ndaj një Wilfried Zaha të pashënuar nuk do të ishte prapa sulmuesit të Eagles.

Por mbrojtja e Pallatit nuk mund të përballonte lëvizjen, energjinë dhe klasin e dukshëm të vijës sulmuese të Liverpool. Minamino u paraqit në performancën e tij më të arrirë që kur u transferua në Merseyside, duke parë çdo pjesë në pjesën e parë të Liverpoolit, ndërsa Sadio Mane dhe Roberto Firmino ishin plotësisht të pa luajtur.

Roberto Firmino
Firmino ishte i jashtëzakonshëm | Marc Atkins / Getty Images

Liverpool ishte pamëshirshëm efikas përpara portës. Në pjesën e parë, ata kishin të njëjtin numër goditjesh në drejtim të Pallatit. Gjatë 90 minutave, Reds patën tetë gjuajtje në portë. Ata shënuan me shtatë prej tyre.

Skuadra e Klopp nuk humbi një shans deri në minutën e 55-të, kur përpjekja e Sadio Mane devijoi larg.

Pak pyetje mund të bëhen nga Vicente Guaita midis shkopinjve të Pallatit për ndonjë nga qëllimet. Secila ishte thjesht një përfundim i mrekullueshëm. Të zgjedhësh një të preferuar është një makth absolut.

Mane prodhoi një kthim të shkëlqyeshëm me një prekje dhe goditje të saktë për të dytin në Liverpool, ndërsa secili prej dy golave ​​të Firmino ishte rezultat i një lëvizje të shkëlqyeshme, precize, kundër sulmit, shoqëruar me një përfundim të lezetshëm. Salah dhe Henderson u futën të dy me përpjekje përrallore, jashtë fushave.

Ishte Liverpool në pjesën më të mirë të tyre të mprehtë, dinamike, me flluska dhe futbollin në pabesueshmërinë më të lehtë të tij.

Ka pasur pikëpyetje mbi aftësinë e Liverpool për të mbrojtur ato Premier League titulli duke pasur parasysh problemet e dëmtimit, skuadra e Klopp po garon me këtë term – dhe thjesht sepse përsëritja e përpjekjeve të shquara të sezonit të kaluar do të ishte një arritje.

Ka pasur humbje – barazime me Brighton dhe Fulham – ku Liverpool i 2019/20 mund të ketë gërmuar në tokë në të tre pikët, sepse fitorja ishte gjithçka që ata dinin të bënin.

Jordan Henderson, Sadio Mane, Roberto Firminho
Liverpool u kthye në një performancë të plotë | Pishinë / Getty Images

Por kundër Palace, Liverpool demonstroi se ata ende kanë stilin dhe aftësinë e duhur dhe cilësinë e klasit botëror për të bërë një tallje absolute me skuadrat.

Po kështu, Trent Alexander-Arnold – ende nuk ka arritur kulmet e fushatës fituese të titullit sezonin e kaluar – sigurisht që bëri sot. Ai ishte me ndikim në tre nga shtatë golat e Liverpool, duke treguar vizionin e tij dhe të përcaktojë aftësinë e pasimit për të zgjedhur Mane në formacionin e parë të Reds dhe Salah para se të pesti i skuadrës së tij me pasime të përsosura me inç. Pesha e tij e pasimit ishte atëherë e shkëlqyeshme për golin e Henderson, duke e kapërcyer kapitenin me një top duke kërkuar që të goditej herën e parë.

Ishte një performancë e plotë nga Liverpool për të kujtuar Premier League se sa shumë të mirë janë; një performancë e organizuar nga tre të parët e tyre me talent të egër.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu