Qendërmbrojtësi i Liverpool, Virgil van Dijk, ngadalë por me siguri po bën përparim në përpjekjen e tij për tu rikuperuar nga një dëmtim afatgjatë i gjurit.

Hollandezi pritet të humbasë pjesën e mbetur të fushatës pasi prishi ACL në barazimin 2-2 tetor me Everton – një dëmtim që e detyroi atë të nënshtrohej një operacioni menjëherë pas.

Rimëkëmbja nga operacioni ACL dihet të jetë një proces rraskapitës, por Van Dijk e bëri këtë Cicëroj për të zbuluar se ai tashmë është përsëri në palestër dhe po punon me topin në këmbët e tij ndërsa shikon të forcojë edhe një herë gjurin.

Van Dijk padyshim është i etur të kthehet dhe të ndihmojë Liverpool mbrojnë të tyre Premier League titulli, por një pjesë e madhe e frymëzimit të tij do të jetë gjithashtu fitimi i një vendi në krahun e Hollandës për Kampionatin Evropian të verës së ardhshme.

29-vjeçari nuk e ka përfaqësuar kurrë vendin e tij në një garë të madhe, me finalet e Ligës së Kombeve të vitit 2019 më të afërt që ka ardhur, dhe shefi holandez Frank de Boer paralajmëroi Van Dijk se ai nuk do ta përfundojë thatësirën e tij nëse nuk kthehet në aksionin e klubit para fundi i sezonit.

“Do të jetë një garë me kohën,” i tha De Boer Voetbal International. “Shpresoj që po, por duhet të jetë përgjegjës. Ai do të duhet të luajë para atëherë, përndryshe nuk mund ta imagjinoj Liverpool që e heq atë “.

Nuk është e vështirë të kuptosh pse De Boer dëshiron që Van Dijk të kthehet në gjendjen e tij më të mirë. Van Dijk është parë nga shumë si qendërmbrojtësi më i mirë tani, dhe legjenda gjermane Franz Beckenbauer kohët e fundit zbuloi admirimin e tij për holandezin.

“Roli i liberos siç e mbajta nuk ekziston më në ditët e sotme,” i tha ai France Football. “Por me mënyrën dhe stilin e tij të të luajturit futboll, Virgil van Dijk më bën vërtet përshtypje.

“Fillova ta vërej atë në Liverpool dhe në ekipin kombëtar Hollandez. Ai ka këtë fuqi dhe aftësi tek ai që janë mjaft mbresëlënëse. Ai e tregon atë në të gjitha nivelet. Unë nuk shoh ndonjë dobësi tek ai.

“Në shikim të parë, për shkak të shtatit të tij, ju mund të mendoni se i mungon shpejtësia dhe shkathtësia, por nuk është aspak kështu. Ai është shumë i manovrueshëm dhe mund të parashikojë shumë mirë situatat. Unë e dua këtë lojtar. ”

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu