Nga AMEX – Alexander Lacazette erdhi nga pankina për të shënuar brenda sekondave nga prezantimi i tij për t’i dhënë Arsenalit një fitore 1-0, fitoren e tyre të dytë në Premier League radhazi, në kurriz të një Brighton pa dhëmbë të martën në mbrëmje.

Pulëbardhat dominuan zotërimin gjatë pjesës së parë dhe gdhendën hapje të mirë për Alireza Jahanbakhsh dhe Dan Burn, por mungesa e tyre e efikasitetit në të tretën e fundit përsëri u kthye për t’i kafshuar ndërsa Topçinjtë vodhën fitoren në pjesën e dytë.

Bukayo Saka e kaloi Burn në të djathtë për të ngacmuar Lacazette, i cili qëlloi me armë në drejtim të portierit Robert Sanchez për të kaluar Arsenalin në vendin e 13-të. Brighton bie në të 17-in me frikën e rënies që fillon të rritet.

Bukayo Saka, Dan Burn
Saka la Burn për të vdekur për golin e vetëm të lojës | Mike Hewitt / Getty Images

Robert Sanchez (GK) – 5/10 – Bëri një ndalesë të madhe për të mohuar Pierre-Emerick Aubameyang. Të pafuqishëm për të parandaluar golin.

Joel Veltman (RB) – 6/10 – Lëvizja e Martinellit shpesh kishte ish-burrin e Ajaxit duke u përplasur, megjithëse ai kurrë nuk u kap nga asnjë pasim i saktë, kryesisht sepse atje kishte shumë për t’u marrë me të.

Adam Webster (CB) – 6/10 – Shumë mirë për të sjellë topin përpara për të ndihmuar Brighton të krijojë mbivendosje.

Lewis Dunk (CB) – 5/10 – Rezervuar pak para orës. U zu jashtë dhe ra në shtratin e tij për grevën e Lacazette.

Dan Burn (LB) – 5/10 – Mbikëqyrur mbi Bukayo Saka fjalë për fjalë, edhe pse beteja e tyre ishte një në të cilën ai doli më keq. U lëkura në krah nga numri i tij i kundërt për golin e vetëm të lojës.

Gabriel Martinelli, Yves Bissouma
Bissouma ishte përsëri mbresëlënëse | Mike Hewitt / Getty Images

Davy Propper (RM) – 5/10 – Një fillim i parë i sezonit në ligë për përfaqësuesin holandez. Bënë disa vrapime të denja, por kryesisht anonime dhe larguar për Solly March.

Yves Bissouma (CM) – 7/10 – Shumë e lehtë për të parë me topin në këmbët e tij dhe kurrë larg sa herë që një top i lirshëm ishte aty për tu kërkuar. Brightolojtari më i mirë i n.

Pascal Gross (CM) – 5/10 – Nuk mund të pohonte veten në mbrojtje dhe nuk nxori ndonjë shërbim të mirë për ata që ishin para tij.

Bernardo (LM) – 6/10 – Ashtu si Propper, një fillim i sezonit në ligë të parë. Vrapues i gatshëm poshtë në të majtë, por mund t’i kishte dhënë Burn më shumë mbrojtje nga Saka i rrezikshëm. Ishte mbizotërues në ajër, mendje.

Alireza Jahanbakhsh (ST) – 5/10 – Kishin disa mundësi të mira, duke realizuar një pritje nga Bernd Leno drejt fundit të pjesës së parë. Dribled rrugën e tij nga disa vrima të ngushta. Një faull me të vërtetë cinike e pa atë të rezervuar dhe ai u lidh shumë shpejt.

Alexis Mac Allister (ST) – 5/10 – A nuk është një sulmues nga tregtia, kështu që mungesa e tij e lëvizjes u dha mesfushorëve të Brighton pak për të synuar. Nuk mund të siguroja asgjë magjike si barazimi në Crystal Palace.

Neal Maupay – 4/10

Vetëm Mars – 5/10

Leandro Trossard – 5/10

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-ARSENAL
Mbajtur duke sulmuar një kënd të Arsenalit | FRANK AUGSTEIN / Getty Images

Bernd Leno (GK) – 6/10 – Zbrita shpejt për të ndaluar goditjen e fuqishme të Jahanbakhsh. Nuk u testua tepër por bëri atë që duhej për të ndaluar shënimin e nikoqirëve.

Hector Bellerin (RB) – 6/10 – Po shënonte Burn nga këndet në një pikë, gjë që tregon se ai nuk është i shkurtër në besim. Një dalje e mirë djathtas.

Rob Holding (CB) – 7/10 – Zëri kryesor i Arsenalit në mbrojtje, gjithmonë duke u dhënë urdhëra kolegëve të tij. Sulmuesit e Brighton shpesh luanin para tij, kështu që ai rrallë bëhej që të dukej i pakëndshëm.

Pablo Mari (CB) – 7/10 – Mirë në ajër dhe një nga kalimtarët më të besueshëm të Arsenalit. Një pikë qendrore e mbrojtjes është atje për Mari për marrjen, megjithëse Gabriel mund të hyjë në skuadër kur të shërohet nga koronavirusi.

Kieran Tierney (LB) – 6/10 – Një performancë mjaft solide nga Skocezi. Të gjithë punën e tij mbrojtëse e bëri me zell.

Granit Xhaka (CM) – 6/10 – Nuk ofroi asgjë të përbërë në zotërim dhe grisi një të ri nga Jahanbakhsh në krah gjatë një pjesë të dobët të parë. Ndihmuar Arsenal pohohen më shumë në periudhën e dytë. Një përrallë klasike e dy gjysmave për zviceranin ndërkombëtar – i varfër në të parën, mjaft i mirë në të dytën.

Mohamed Elneny (CM) – 5/10 – Shumë larg këmbësorëve dhe nuk ofroi asgjë mbrojtëse. Nuk mund ta kaloja Arsenalin në ndonjë pozicion të mirë. Topçinjtë kanë nevojë për Thomas Partey sa më shpejt të jetë e mundur.

Bukayo Saka (RM) – 8/10 – Gjithmonë dukej e ndritshme dhe e djegur pas Burn për të vendosur hapësinën e hapjes së Lacazette. Lojtari më emocionues sulmues i Arsenalit për momentin dhe ai moment i cilësisë përfundoi duke vendosur ndeshjen.

Emile Smith Rowe (AM) – 7/10 – Shpesh uritur nga topi në pjesën e parë, por kishte më shumë shërbim në pjesën e dytë dhe dukej e rrezikshme. Disa driblime me gishtërinjë krijuan shanse si për Aubameyang ashtu edhe për Martinelli.

Gabriel Martinelli (LM) – 6/10 – I shkarkuar pak më shumë në pjesën e dytë nga puna e mirë e përmendur e Smith Rowe. Zëvendësuar për Alexandre Lacazette pas një mbrëmjeje kryesisht të nënshtruar.

Alexandre Lacazette, Pierre-Emerick Aubameyang
Aubameyang duke përqafuar fituesin e ndeshjes Lacazette | Pishinë / Getty Images

Pierre-Emerick Aubameyang (ST) – 6/10 – Mori shijen e tij të parë të aksionit në fillim të pjesës së dytë, duke tërhequr Sanchez në një pritje të zbrazët. Mund të kisha dalë më mirë në disa pozicione, por pritej në ndeshjen e tij të parë brenda disa javësh.

Alexandre Lacazette – 7/10 – Shënoi brenda momenteve të ardhjes, duke siguruar një moment mjaft të nevojshëm të cilësisë për të pastruar shtëpinë nga shkurtimi i Saka.

Për më shumë nga Jude Summerfield, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu