Interi u mbajt në Parma ndërsa dy gola nga Alexis Sanchez ndihmuan në zgjatjen e epërsisë së tyre në krye të Serie A në gjashtë pikë të enjten në mbrëmje në një fitore 2-1.

Për një skuadër që nuk ka fituar një lojë futbolli që nga nëntori, Parma dominoi procedurat dhe dukej më komode në pjesën e parë. Jasmin Kurtic drejtoi drejt portës në minutën e 15, por Parma nuk e provoi Samir Handanovic mjaftueshëm për të gjithë zotërimin e tyre. Inter gradualisht u rrit, por ishin pak me fat që të kalojnë në nivelin e gjysmës së kohës.

Marcelo Brozovic, Juraj Kucka
Parma ishte e ndritshme në 45 minutat e para të përplasjes | Jonathan Moscrop / Getty Images

Skuadra e Antonio Conte filloi pjesën më të mirë shumë më mirë dhe kaloi në epërsi pas 54 minutash falë një goli të dobët nga Alexis Sanchez. Parma nuk posedonte të njëjtën cilësi dhe intensitet si ato herët, të cilat luajtën në duart e Interit ndërsa Sanchez shtoi një sekondë në pushim pas një ore.

Sidoqoftë, Parma u përgjigj mirë dhe një periudhë tjetër posedimi e pa Hernani të tërhiqte me një goditje të shpejtë në ajër pas 71 minutash. Goli u dha atyre besim për të grumbulluar presionin dhe për ta detyruar Interin të mbrohej, por ata nuk mund të shtonin një sekondë dhe nuk lanë asgjë për të treguar për përpjekjet e tyre.

Atëherë, le të futemi në disa vlerësime të Interit.

FBL-ITA-SERIEA-PARMA-INTER
Kokat e Bastonit të qarta | MIGUEL MEDINA / Getty Images

Samir Handanovic (GK) – 6/10 – Ndaloi herët një goditje të lirë nga Kurtic, e cila duhet të ishte e mjaftueshme për të zgjuar kolegët e tij të fushës. Sidoqoftë, asnjëherë nuk është testuar vërtet për të gjitha magjitë e zotërimit të Parmës.

Milan Skriniar (CB) – 5/10 – Kapur duke fjetur në pozitë disa herë, gjë që shkaktoi probleme të Interit gjatë gjithë pjesës së parë.

Stefan de Vrij (CB) – 6/10 – Doli mirë nga mbrojtja për të kapur lojën dhe për të kufizuar sa shpesh Parma mund të kërcënojë portën. Gjithashtu mbizotëronte kutinë e tij sa herë që nikoqirët hynin brenda dhe fitonin tre duele ajrore.

Alessandro Bastoni (CB) – 7/10 – Lëvizur mirë përpara me topin në krahun e majtë. Shfaqi gamën e tij serioze mbresëlënëse të pasimeve dhe efektive në mbrojtje, duke bërë pesë ndërhyrje. Një performancë seriozisht e pastër.

Ivan Perisic, Hernani
Një mbrëmje e përzier për Perisic | Alessandro Sabattini / Getty Images

Achraf Hakimi (RWB) – 6/10 – Hakimi bëri vrapime të forta në krahun e djathtë dhe luajti një numër të kryqëzimesh ngacmuese në pjesën e parë që shokët e tij të skuadrës duhet të kishin bërë shumë më mirë.

Nicolo Barella (CM) – 6/10 – Më i mirë i një tufë të keqe, Barella bëri një bllokim të rëndësishëm në minutën e 33: të për të mohuar Yann Karamoh në pushim. Kaloi gjithashtu me dashje dhe e mbështeti Hakimin mirë në zona të ngushta në të djathtë.

Marcelo Brozovic (CM) – 6/10 – Në mënyrë të pazakontë letargjike në pjesën e parë dhe u zhvendos dobët më shumë se një herë, por e ktheu atë masivisht pas pushimit me disa rikuperime të palodhura.

Christian Eriksen (CM) – 5/10 – Eriksen dukej paksa rastësor kur ishte në zotërim dhe nuk bëri aq sa duhej për ta sjellë Interin përpara. Jo performanca e tij më e ndritshme pas një ringjallje të fundit.

Ivan Perisic (LWB) – 5/10 – Hernani humbi në shtyllën e pasme që e lejoi atë të shënonte, por ishte për të ardhur keq që nuk kapi një asist për një pasim të mirë ndaj Sanchez menjëherë. Një lojë e përzier për Perisic; jo më së miri.

Alexis Sanchez, Ivan Perisic
Një mbajtëse e këndshme për Sanchez | Alessandro Sabattini / Getty Images

Romelu Lukaku (ST) – 6/10 – Përmbysi një shans në pjesën e parë, por loja e Lukaku ishte e shkëlqyeshme si kurrë më parë dhe erdhi e dobishme ndërsa loja u rrit, duke kaluar Sanchez me një pasim të përkryer në kohë për të bërë 2-0. Më shumë sesa thjesht një golashënues.

Alexis Sanchez (ST) – 7/10 – Bënë një vrapim të mirë që e pa atë të shpërblehet me një devijim në rrugën e tij, duke e lejuar atë t’i jepte epërsinë Interit në një lojë të ngushtë. Mori mirë golin e tij të dytë, duke mbajtur pozicionin e tij dhe duke e përfunduar me gjakftohtësi.

Arturo Vidal – 5/10 – U soll për të siguruar qëndrueshmërinë që Eriksen i mungonte, por nuk arriti ta sjellë atë.

Lautaro Martinez – 5/10 – Dhëna një goditje të lirë të lirë që mund t’i kushtonte skuadrës së tij me pak më shumë cilësi.

Matteo Darmian – N / ASource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu