Juventus ritheksoi pretendimin e tij në garën për titull të Shtunën në mbrëmje, duke luftuar nga një gabim i hershëm për të fituar një fitore 3-1 ndaj SS Lazio në Torino.

I Biancocelesti kalova në avantazh në 14 minuta, kur Joaquin Correa u fut në një pasim të pafytyrë të Juve, ktheu Merih Demiral brenda dhe gjuajti brenda shtyllës së Wojciech Szczesny. Zonja e Vjetër rivendosi barazinë pak para se të depërtonte përmes një burimi të pamundur, pasi Adrien Rabiot fuqishëm bëri një goditje shkatërruese në çatinë e rrjetës së Pepe Reina nga një kënd i ngushtë.

Pjesa e dytë filloi me një ritëm të egër, me Federico Chiesa duke detyruar një pritje të zgjuar nga Reina dhe Sergej Milinkovic-Savic duke goditur traversën me një goditje të fortë me kokë. Juve shtangi Lazio për të thithur hundët përpara me një shkëputje nga rrufeja në 57 minuta, të cilën Alvaro Morata e rrumbullakosi me një fund klinik.

Dhe vetëm një minutë më vonë, loja u zhvillua plotësisht në favor të nikoqirëve, kur unë Bianconeri u dha një penallti pasi Aaron Ramsey u fut në kuti nga Milinkovic-Savic. Morata u rrit dhe me qetësi goditi topin në këndin e majtë të Reina, dhe Juve kishte jastëkun e tyre me dy gola.

Mikpritësit kontrolluan ndeshjen që nga ai moment, dhe panë epërsinë 3-1 për të kërkuar të tre pikët.

Le të zhytemi në vlerësimet e lojtarëve nga një mbrëmje emocionuese në Allianz.

FBL-ITA-SERIE A-JUVENTUS-LAZIO
Rrëmbyese | MIGUEL MEDINA / Getty Images

Wojciech Szczesny (GK) – 6/10 – Majtas ekspozuar pashpresë për hapës, por bëri një pritje të mençur për të mohuar Milinkovic-Savic shpejt pas. Përpjekja e ashpër e Parries Fares, gjithashtu.

Juan Cuadrado (RB) – 7/10 – Ika me një gabim të tmerrshëm pasi keq kontrolloi topin në gjysmën e tij. Vazhdimisht numërohej pasi Lazio mbingarkoi krahun e tij. Nënshtruar 70 minuta.

Merih Demiral (CB) – 6/10 – Vendoset në një pozicion ngjitës nga Kulusevski për të ndaluar Correa, dhe bëri përshtypjen e tij më të mirë për një kon stërvitje kur bënte xhuxh përpara. Për më tepër, jo keq.

Alex Sandro (CB) – 7/10 –
Kishte më pak për të bërë pasi Lazio fokusohej në krahun e djathtë, por luajti bukur me topin në këmbët e tij. Duke u rritur në një lojtar të gjithanshëm për Andrea Pirlo.

Federico Bernardeschi (LB) – 8/10 – Jo pozicioni i tij i favorizuar, por duke marrë parasysh se sa keq po shkon përpara kohët e fundit, qëndrimi pas tij nuk ishte një ide aq e keqe. Sidoqoftë jashtëzakonisht i qëndrueshëm dhe kompetent në atë pozicion. Bërë bukur.

Adrien Rabiot
Një gol i rrallë për francezin | Valerio Pennicino / Getty Images

Adrien Rabiot (CM) – 7/10 – Çfarë përfundimi! I qëndrueshëm dhe e varrosi shansin e tij, duke shpërthyer përtej Reina në postin e tij afër. Shumë e nevojshme për një lojtar që shpesh lajkaton për të mashtruar.

Danilo (CM) – 6/10 – I vendosur si mesfushor mbajtës, duke u përpjekur të mbrojë mbrojtjen nga kundërsulmet e rrezikshme të Lazios. Jo pozicioni i tij më i mirë, kjo është e sigurt, por ai nuk bëri një punë të keqe për të mbrojtur dhe për të lëvizur ekipin e tij.

Aaron Ramsey (CM) – 7/10 – Punoi vetë në një kënd të bukur gjuajtjeje në pjesën e parë, por e largoi curlerin e tij drejt portës. Drew penalltia e cila në mënyrë efektive vrau lojën. Lojë e zgjuar.

Alvaro Morata
“Si është ai, ref ?!” | Valerio Pennicino / Getty Images

Dejan Kulusevski (RW) – 6/10 – Jepet një goditje e lirë e rrezikshme në buzë të kutisë së Juves në fillim të pjesës së parë. Luajti një pasim të verbër për të dorëzuar posedimin e Lazios për hapjen e Correa.

Alvaro Morata (ST) – 9/10 – Goditi me kokë fare larg postimit. Duhet të kishte bërë më mirë. Luajti një top të bukur drejt Rabiot, i cili shënoi në shtëpi barazimin. Bashed një fund të shkëlqyer përtej Reina për 2-1. Ky është fundi i një sulmuesi. Mbërtheu goditjen e shpejtë. Nënshtrohet shpejt pas. Punë e kryer.

Federico Chiesa (LW) – 8/10 – Plot vrapim, dhe asnjëherë të frikësuar për të marrë njeriun e tij. Një pako energjie dhe agresiviteti. Shpërtheu në pjesën e dytë, duke tërhequr një kthesë të pabesueshme për topin dhe gati duke e vendosur Juve përpara me goditjen e tij të shpuar. Drejtoni anën e tij përpara për të ndihmuar të dytin. Brilante.

Cristiano Ronaldo
Nuk është një nën e keqe për të sjellë në | Claudio Villa./Getty Images

Cristiano Ronaldo (ST) – 6/10

Arthur Melo (CM) – 6/10

Weston McKennie (CM) – 6/10

Leonardo Bonucci (CB) – 6/10

Alessandro Di Pardo (RM) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu