AC Milan shkurtoi hendekun në mes të drejtuesve të Serie A Inter në katër pikë mirësjellje të fitores ndaj shpresës së Champions League Roma të Dielën në mbrëmje.

Vizitorët patën shanse më të mira gjatë pjesës së parë dhe sollën mjaft pritje të mira nga Pau Lopez, duke kaluar përfundimisht përmes penalltisë së Franck Kessie pasi Federico Fazio rrëzoi Davide Calabria.

Roma u shndërrua në lojë dhe barazoi kur mesfushori Jordan Veretout dërgoi një djegie pas Gianluigi Donnarumma në këndin e sipërm. Sidoqoftë, Ante Rebic i mprehtë e vendosi Milanin përsëri në avantazh kur ai u kthye shpejt dhe dërgoi një makinë larg Lopez.

Mikpritësit patën një britmë të denjë për një penallti kur Henrikh Mkhitaran u tërhoq në zonë, por nuk kishte kontroll VAR dhe Milani përfundimisht u largua nga Stadio Olimpico me të tre pikët, duke ngushtuar hendekun për liderët dhe rivalët e qytetit Inter.

Righto, le të futemi në disa vlerësime të AC Milan.

Tomori ka uzurpuar Alessio Romagnoli në rendin e goditjes
Tomori ka uzurpuar Alessio Romagnoli në urdhrin e pecking | Paolo Bruno / Getty Images

Gianluigi Donnarumma (GK) – 7/10 – Nuk i bëri pritjet e tij aq tërheqëse sa numri i kundërt Lopez por pësoi në mënyrë vendimtare më pak gola.

Davide Calabria (RB) – 7/10 – Fitoi penalltinë duke joshur Fazio në një sfidë pa kuptim. Ishte i fortë në të djathtë, duke e bërë një lojë të lartë katër prekje.

Simon Kjaer (CB) – 7/10 – Goditni traversën nga një cep. Gjeta ca gëzim në kutinë e kundërshtarit dhe e përdori mirë topin.

Fikayo Tomori (CB) – 8/10 – Kishte topin në pjesën e prapme të rrjetës herët por u vendos jashtë loje. Prodhoi një bllok të shkëlqyeshëm në pjesën e parë për të mohuar Lorenzo Pellegrini nga një distancë e afërt.

Theo Hernandez (LB) – 7/10 – Krijoni një rast të mirë për Ibrahimovic në fillim me një presing të mirë. Bëri një shans tjetër për veten e tij më vonë, por gjuajti larg. Shumë kërcënuese duke shkuar përpara dhe e fortë në mbrojtje.

Kessie hapi rezultatin
Kessie hapi rezultatin | Giampiero Sposito / Getty Images

Sandro Tonali (CM) – 7/10 – E dha topin panevojshëm disa herë në fillim, por bëri një bllokim të rëndësishëm nga Pellegrini në mes të pjesës së parë. U rrit ndërsa loja vazhdonte.

Franck Kessie (CM) – 7/10 – Bënë disa trajtime të shkëlqyera që vendosen Milano në pushim dhe dërgoi penalltinë e tij me besim. Mirë në zotërim, si driblimi, ashtu edhe shpërndarja e topit.

Hakan Calhanoglu (AM) – 5/10 – Jo veçanërisht me ndikim dhe u desh të zëvendësohej nga Brahim Diaz në gjysmë të kohës për shkak të dëmtimit.

Rebic shënoi fituesin
Rebic shënoi fituesin | Paolo Bruno / Getty Images

Alexis Saelemaekers (RW) – 7/10 – Solli një pritje nga Lopez kur arriti në fund të një prerjeje. Mori asistimin për grevën e Rebicit dhe gjithashtu u rezervua.

Zlatan Ibrahimovic (ST) – 6/10 – U përpoq me Lopez por më pas komplotoi që të tërhiqej butësisht me shpinën drejt një goli të hapur. Disa momente të mira, por u soll menjëherë pak para orës për Rafael Leao.

Ante Rebic (LW) – 8/10 – Lopez e detyroi të kursejë mirë me një makinë me distancë të gjatë. Ishte i mprehtë në të gjithë dhe shënoi fituesin kur u kthye nga mbrojtësit e Romës dhe gjuajti në këndin e poshtëm.

Brahim Diaz – 5/10

Rafael Leao – 6/10

Rade Krunic – 5/10

Samu Castillejo – 4/10

Soualiho Meite – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu