Burnley përfundoi rekordin e pamposhtur të Liverpool në shtëpi në Premier League ndërsa penalltia e vonë e Ashley Barnes i dha skuadrës së Sean Dyche një fitore 1-0 të enjten në mbrëmje.

Një pjesë e parë e turbullt dukej sikur mbaronte në të gjithë katrorin, para se një gabim i Ben Mee t’i jepte Divock Origi një mundësi të lavdishme për të hapur rezultatin, por përpjekja e Belgjikut bëri që të hiqej zdrukthëtari me Nick Pope të rrahur.

Liverpool hodhi gjithçka që kishte te vizitorët në pjesën e dytë pa sukses, dhe me vetëm gjashtë minuta kohë Burnley mori një epërsi tronditëse. Ashley Barnes u rrëzua në zonë nga Alisson pas një përzierjeje mbrojtëse, dhe austriaku mori veten për të shënuar në shtëpi dënimin që rezultoi.

Kjo është ndeshja që nxjerr në pah rrugën, tani tek ato vlerësime të lojtarëve.

Fabinho, Ashley Barnes
Fabinho mbron topin | Clive Brunskill / Getty Images

Alisson (GK) – 5/10 – Bëri një punë të mirë për të dalë shpejt nga linja e tij për të zvogëluar sasinë e hapësirës prapa vijës së Liverpool, por dha penalltinë vonë.

Trent Alexander-Arnold (RB) – 5/10 –
Me të vërtetë u përpoq të ndikonte në lojë në të tretën e fundit të opozitës siç do të kishte në sezonet e kaluara. Mjaft komode në mbrojtje, por shumë pak tjetër për të folur.

Fabinho (CB) – 5/10 – Përpiqet të përballet me Chris Wood dhe Barnes. Në fund të fundit u mbizotërua nga dyshja dhe përfundoi duke bërë gabime të shumta jokarakteristike.

Joel Matip (CB) – 7/10 – Një kthim me kohë në palestër në zemër të E Liverpoolit mbrojtje. Refuzuan të mposhteshin nga dy frontet e Burnley dhe dolën mirë në tërësi.

Andy Robertson (LB) – 5/10 – Shumë i ngjashëm me Trent Alexander-Arnold, rrallë kërcënohej në mbrojtje, por thjesht nuk mund të merrte përsipër ndeshjen në vazhdim.

Xherdan Shaqiri
Shaqiri mbajti vendin e tij në ekip | Pishinë / Getty Images

Georginio Wijnaldum (CM) – 5/10 – I mbajti gjërat mirë dhe u përpoqën të shtonin një theks në mesfushën, por thjesht nuk arritën të vendoseshin në lojë dhe duruan një mbrëmje zhgënjyese.

Thiago Alcantara (CM) – 6/10 – Të pastra dhe të rregullta, siç kemi pritur dhe pritur të prishin linjat e rrepta të Burnley aty ku është e mundur.

Xherdan Shaqiri (CM) – 5/10 – Përballoi fillimin e tij të dytë radhazi të Premier League, por bëri pak për të sugjeruar se ai do të jetë një rregullt në fillimin e XI. Një goditje mbresëlënëse në pjesën e parë, por shumë pak tjetër për të treguar për përpjekjet e tij.

Charlie Taylor, Alex Oxlade-Chamberlain
Alex Oxlade-Chamberlain hyn në një sfidë | Pishinë / Getty Images

Alex Oxlade-Chamberlain (RW) – 5/10 – Një performancë goxha anonime nga ish njeriu i Arsenalit. Detyrë për të luajtur në frontin e tre në mes të mesfushës, por është qartë më efektive marrjen e topit nga thellë.

Divock Origi (ST) – 4/10 – E para e tij Premier League fillimi i sezonit. Duhej t’i kishte dhënë skuadrën e tij epërsinë në kohën e pjesës së parë, por mund të gjente vetëm traversën. U fiksua në pjesën e dytë pas një shfaqje të dobët.

Sadio Mane (LW) – 6/10 – I vetmi nga treshet e rregullta të Liverpoolit që mban vendin e tij. Dukej i gjallë, por thjesht nuk mund të gjente ndonjë cilësi reale kur kishte rëndësi.

Roberto Firmino
Roberto Firmino u prezantua në pjesën e dytë | Clive Brunskill / Getty Images

Mohamed Salah (RW) – 6/10

Roberto Firmino (ST) – 5/10

Takumi Minamini (CM) – N / A

Nick Papa
Nick Pope zuri vendin e tij midis shkopinjve | Pishinë / Getty Images

Nick Pope (GK) – 9/10 – Performanca e bujshme. E gjithë linja e pasme e Burnley meriton meritë, por ai në veçanti ishte i shkëlqyeshëm, duke prodhuar një sërë pritjesh të pabesueshme në pjesën e dytë.

Matthew Lowton (RB) – 7/10 – Kufizoi Sadio Mane në pjesën më të madhe të mbrëmjes dhe i qëndroi detyrës së tij, megjithëse nganjëherë ishte më i madh në të djathtë.

James Tarkowski (CB) – 8/10 – Performancë kolosale nga qendërmbrojtësi i Burnley. Ajrore dominante dhe gjithmonë kërkonte të gjente një burrë sa herë që ai kishte mundësinë të pastronte linjat e tij.

Ben Mee (CB) – 7/10 – Një paraqitje po aq e mirë për partnerin e tij të qendërmbrojtësit, por ishte pothuajse fajtor për hedhjen e të gjitha larg me një humbje të përqendrimit që lejoi Origi të kalonte në pjesën e parë.

Charlie Taylor (LB) – 6/10 – Rivendosur në Burnley duke filluar XI pas një parashikimi me një dëmtim të kërdhokullave. Luftuan shumë mirë por u tërhoqën pas dëmtimit në fillim të pjesës së dytë.

Robbie Brady, Georginio Wijnaldum
Robbie Brady kërkon të gjejë një nga frontmenët e Burnley | Clive Brunskill / Getty Images

Dwight McNeil (RM) – 7/10 – Ofroi një dalje në Burnley djathtas gjithë mbrëmjen dhe shtriu vijën e prapme të Liverpool-it sa herë që e kishte rastin.

Ashley Westwood (CM) – 7/10 – Zotërimi i ricikluar mirë sa herë që Burnley mund të godiste një top. Luftuese dhe këmbëngulëse në të gjithë.

Josh Brownhill (CM) – 8/10 – Zgjidhja e mesfushorëve të Burnley. Gjithmonë në kërkim të marrjes së topit nga mbrojtësit e tij dhe përhapjes së lojës. Një shfaqje plot energji dhe dëshirë.

Robbie Brady (LM) – 6/10 – U përpoq të detyronte Aleksandër-Arnoldin të kthehej sa më mirë, por shpesh e gjente veten duke shkuar në anën tjetër. Akoma, nuk i la pas dore detyrat e tij mbrojtëse.

Chris Wood, Joel Matip
Chris Wood mban njeriun e tij | Pishinë / Getty Images

Chris Wood (ST) – 6/10 – Mbajti topin mirë dhe shfrytëzoi hapësirën shtesë që i ishte dhënë nga linja e pasme e Liverpoolit.

Ashley Barnes (ST) – 7/10 – Nuk ndaloi së punuari gjithë natën dhe ishte i pafat që nuk hapi rezultatin në pjesën e parë duke u mohuar nga një ndalesë e shkëlqyer nga Alisson. Përfundimisht mori qëllimin që ekipi i tij meritonte.

Erik Pieters (LB) – 6/10

Johann Berg Gudmundsson (CM) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu