Klubi Athletic kaloi pranë një Real Madrid të neveritshëm në gjysmëfinalen e Super Kupës Spanjolle të Enjten mbrëma, me dy gola në pjesën e parë të mjaftueshme për të siguruar një fitore 2-1.

Pavarësisht se Los Blancos dominonte procedurat e hershme, ishte skuadra e Marcelino që kaloi në avantazh me më pak se 20 minuta në orë. Pasi pasimi i ngathët i Lucas Vazquez dha zotërimin në gjysmën e Realit, Bilbao u zhvillua në jetë dhe Raul Garcia mbajti kokën të ftohtë për të kaluar Thibaut Courtois.

Vazquez ishte përsëri në faj pasi Athletic dyfishoi epërsinë e tij, me Spanjollin që tërhoqi poshtë Inigo Martinez në zonë, duke i lejuar Garcia mundësinë për të bërë rezultatin 2-0 – një mundësi që ai kurrë nuk dukej sikur e kalonte.

Madrid vazhdoi të shtynte gjatë gjithë pjesës së dytë dhe Marcos Asensio dy herë u afrua vetëm për t’u mohuar nga zdrukthëtari. Karim Benzema përfundimisht tërhoqi një gol mbrapa me një goditje nga një distancë e afërt, megjithëse Athletic varet nga kuptimi se ata do të përballen me Barcelonën në finalen e Super Kupës Spanjolle.

Kjo është pikat kryesore të ndeshjes, tani për ato vlerësime të lojtarëve …

Raul Garcia, Sergio Ramos
Sergio Ramos hap kokën qartë | Nxit imazhe / Getty Images

Thibaut Courtois (GK) – 5/10 – I mëparshmi Chelsea njeriu dukej pak i lëkundur në shkëmbimet e hershme dhe ishte brenda një inç të një gabimi shkatërrues që kishte mbajtur topin për shumë kohë. Shumë pak ai mund të bënte për secilën nga goditjet Athletike.

Lucas Vazquez (RB) – 3/10 – Pasimi dembel në mesfushë i lejoi Athletic mundësinë për të goditur dhe për të thyer bllokimin, para se mbrojtja e tij e tmerrshme të shihte epërsinë dyfishuar kur ai pranoi një penallti. Një shfaqje absolute tmerri në mbrojtje.

Sergio Ramos (CB) – 6/10 – Një performancë solide dhe komanduese krahas dy lojtarëve që dukeshin sikur kishin veshur këpucë klloun. I besueshëm në ajër, asnjëherë nuk u tërhoq nga një sfidë dhe erdhi brenda disa inç për të gjetur një barazim vonë.

Raphael Varane (CB) – 4/10 – Lënë një vrimë bosh në qendër të mbrojtjes që i dha Raul Garcia shansin për të kaluar ekipin e tij përpara. I tëri në gjysmë të kohës.

Ferland Mendy (LB) – 5/10 – Luajti më shumë si një mbrojtës krahu sesa një mbrojtës i majtë, duke ofruar një dalje të vazhdueshme poshtë Madrid u largua Në pamundësi për të siguruar ndonjë cilësi reale kur shansi u paraqit.

Casemiro, Unai Vencesor
Casemiro bubullon në një sfidë | Nxit imazhe / Getty Images

Luka Modric (CM) – 5/10 – Gjithmonë në dispozicion për të marrë topin. Provoi gjithçka për të depërtuar në një linjë të ngurtë Athletic por thjesht nuk mund të zgjidhte bllokimin. Jo një natë për tu kujtuar.

Casemiro (CM) – 6/10 – Luftimtare gjatë gjithë lojës dhe kërkoi të zgjaste lojën me një numër diagonalesh të përcaktuara. Zotërimi i ricikluar mirë në pjesën e dytë ndërsa Madrid kërkoi të mbante presionin.

Toni Kroos (CM) – 6/10 – Në mënyrë të pazakontë fajtor për pranimin e posedimit në një numër rastesh, por ai nuk e la atë ta shqetësonte ndërsa vazhdoi të shikonte për të thyer vijat. Përhapjen e lojës në mënyrë të shkëlqyer dhe dukej një kërcënim i vazhdueshëm sa herë që ai ishte në të tretën e fundit.

Eden Hazard, Unai Nunez
Eden Hazard kundër Athletic | Nxit imazhe / Getty Images

Marcos Asensio (RW) – 6/10 – Kishte shumë pak ndikim në pjesën e parë, megjithëse ai filloi të zhvillohej në lojë në pjesën e dytë të 45. Rrahu shtyllën me një përpjekje të mirë para se të godiste traversën me një edhe më të mirë. Një performancë prej dy pjesësh – një anonim, një shumë i mirë.

Karim Benzema (ST) – 5/10 – Fajtor për të qenë një mendje i vogël në momentet kur duhej të kishte ngritur kokën lart për të gjetur një shok skuadre. Luftuar për të hyrë në lojë dhe me të vërtetë dukej e humbur ndonjëherë. Përfundimisht arriti golin e tij, por u tërhoq nga Madridi në kërkim të një barazimi që ju tregon gjithçka që duhet të dini.

Eden Hazard (LW) – 7/10 – Dukej shumë i gjallë që herët dhe nuk ishte me fat që të mos hapte rezultatin pasi një lojë e rregulluar u ndërtua në momentin e fundit. Një shfaqje shumë premtuese, dhe nëse Real Madrid do të sfidojë brenda dhe në Evropë, ata do të kenë nevojë Rrezik për të qëndruar në formë dhe për të vazhduar të rimarrë formën.

Nacho (CB) – 5/10

Vinicius Junior (LW) – 5/10

Federico Valverde (CM) – 6/10

Mariano (ST) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu