Golat nga Ousmane Dembele dhe Gerard Pique para një sulmi shtesë nga Martin Braithwaite përmbysën një deficit të ndeshjes së parë 2-0 për ta vendosur Barcelonën në finalen e Copa del Rey, me një fitore të përgjithshme 3-2 ndaj Sevilla.

La Blaugrana dominoi pjesën e parë dhe, siç duhej, gjuajti nga blloku. Skuadrës së Ronald Koeman iu deshën vetëm 12 minuta për të hapur rezultatin kur Dembele gjuajti një tronditës nga rreth 20 jardë në këndin e sipërm, pasi topi ia shpërtheu rrugën.

Mikpritësit vazhduan të bënin presion për sekondën e rëndësishme pas intervalit, por gjërat dukeshin të errëta në minutën e 72 kur gjyqtari dha një penallti shumë të butë kur Oscar Mingueza u gjykua të ketë gabuar në Lucas Ocampos në zonë. Argjentinasi u rrit dhe goditja e tij e shënoi me shkëlqim nga Marc-Andre ter Stegen, sidoqoftë.

La Blaugrana hodhi lavamanin e kuzhinës (dhe çdo pajisje tjetër që mund të mendoni) për pjesën e mbetur të lojës dhe, pasi Fernando i Sevilla pa të kuqe në minutat e fundit të lojës, Pique barazoi barazimin me një goditje me kokë të shkathët nga një Antoine Griezmann krosim në minutën e 94-të për ta çuar ndeshjen në kohën shtesë.

Skuadra e Koeman nuk humbi kohë dhe, pas vetëm pesë minutash shtesë, e bëri 3-0. Krosi i Jordi Alba u takua nga koka e zëvendësuesit Braithwaite, i cili gjeti pjesën e pasme të rrjetës përmes këmbëve të Tomas Vaclik. Barca mbajti fitoren e dytë ndaj Sevilla në pesë ditë për të siguruar vendin e tyre në finalen e Cope del Rey.

Phew, tani le të shkojmë në vlerësimet e lojtarëve të Barcelonës …

Marc-Andre ter Stegen (GK) – 9/10 – Ishte heroi i orës ndërsa ruajti dhe mbajti në penallti të Ocampos për të mbajtur rezultatin 1-0. Bëri gjithçka që ai kishte për detyrë të bënte përsosmërinë – pa asnjë shaka përreth.

Oscar Mingueza (CB) – 7/10 – Kishte një lojë të mirë në të djathtë të tre mbrojtësve. Shumë i përbërë, duke bërë disa përgjime të shkëlqyera ndërsa Sevilla shpërtheu ndërsa luajti edhe disa topa përpara që gjetën rrugën e tyre në linjat mbrojtëse të vizitorëve. Pësoi një penallti, por ishte një vendim i dobët nga arbitri më shumë se gjithçka.

Gerard Pique (CB) – 9/10 –
Një performancë klasike nga veterani. Gjithmonë në krah për të mbuluar cilindo nga kolegët e tij të qendrës së mbrojtjes dhe komandoi vijën e prapme me sigurinë e tij të zakonshme. Kapi në mënyrë dramatike të dytin e Barcës në minutën e 94-të.

Clement Lenglet (CB) – 6/10 – Kishte një punë të vështirë kundër ritmit dhe mashtrimeve për të djathtën e Sevillas, por bëri mirë të anulonte kërcënimin kur Jordi Alba u kap në terren.

Frenkie De Jong, Oliver Torres
Frenkie De Jong realizoi Barcelona nga mesfusha | Nxit imazhe / Getty Images

Sergino Dest (RWB) – 5/10 – Absolutisht i palodhur, por luftonte për të arritur më të mirë e Marcos Acuna nga e djathta dhe shpesh mbështetej tek shokët e skuadrës që e mbulonin atë në mbrojtje. Lidhu pas një ore.

Frenkie de Jong (CM) – 7/10 – Bënë disa prekje bukuroshe pa përpjekje për të ngritur anën e tij në fushë, si dhe duke vozitur dhe duke u ngjitur në të tretën e fundit për të mbështetur sulmet.

Sergio Busquets (CM) – 6/10 –
Luajti disa topa të shkëlqyeshëm përmes 45 në 45 të parat, përpara se të dukej çuditërisht për të shmangur çdo lloj pasimi kërkimi pas pushimit. Sidoqoftë, doli mirë si ekrani në mbrojtje, duke prishur në mënyrë thelbësore disa sportele.

Pedri (CM) – 6/10 –
Ishte i ndjekur në mesfushë, duke i bërë vazhdimisht bezdi vetvetes. Përkundër disa fazave të mira dhe prekjeve sulmuese të topit, i riu nuk mund të gjente një avantazh për të ndikuar në lojë.

Jordi Alba (LWB) – 8/10 –
Energji fantastike në të majtë. Vazhdimisht shtypi dhe fitoi topin lart në fushë, si dhe duke kontribuar mirë në sulmin e Barcelonës – duke përfshirë një breshëri të egër që doli nga shina në 1-0 dhe asistimin për fituesin.

Ousmane Dembele
Ousmane Dembele feston perlën e tij të një greve | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Ousmane Dembele (ST) – 8/10 – Tregoi ritëm fantastik të punës me shtypjen dhe gjurmimin e tij, ndërsa dukej i mprehtë dhe i rrezikshëm në top. Me meritë u futa në fletën e shënimeve.

Lionel Messi (ST) – 7/10 –
Filloi të tërhiqte telat me kalimin e shpejtë të zjarrit dhe marrjen e xhepave të hapësirës në të tretën e fundit. Ishte i pafat kur pa një përpjekje të pastruar jashtë vijës por ishte një krijues kryesor për skuadrën e tij ndërsa u dëshpëruan në pjesën e dytë.

Antoine Griezmann (ST) – 8/10 – Shtoi cilësi në vijën përpara të Barcelonës me lidhjen e tij të lojës dhe lëvizjen, dhe kaloi shkëlqyeshëm për golin e vonë të Pique.

Junior Firpo (RB) – 6/10

Ilaix Moriba (CM) – 6/10

Martin Braithwaite (ST) – 7/10 – Me kokë mirë nga krosimi i Alba për të siguruar kalimin e skuadrës së tij në finale.

Francisco Trincao (RW) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu