Barcelona i mbijetoi një frike për të mposhtur Rayo Vallecano të Mërkurën në mbrëmje dhe për të rezervuar vendin e saj në finalet e çerekut të Copa del Rey.

Një kundërsulm i shpejtë rrufe ndihmoi Rayo të kalonte në epërsi në pjesën e dytë ndërsa Fran Garcia, një ish i ri i Real Madrid, u fut nga afërsia pasi Neto bëri një pritje të rrezikshme.

Sidoqoftë, shtatë minuta më vonë Antoine Griezmann u kthye larg prapa vijës së nikoqirëve dhe u fut në katror për të Lionel Messi për një trokitje të lehtë në të.

Barazimi u vendos kur Frenkie de Jong i shkëlqyeshëm shndërroi atë që në thelb ishte një kopje e karbonit të golit të parë, megjithëse këtë herë ishte zëvendësimi i Jordi Alba në katror për Hollandezin për fituesin.

Le të futemi në Barça vlerësimet e lojtarëve.

Neto (GK) – 5/10 – Gëzoi një pritje për golin e Vallecano dhe u largua nga skuadra e tij me një handikap për të kapërcyer. Bëri disa ndalesa të tjera.

Oscar Mingueza (RB) – 5/10 – Presioni i lehtësuar me disa hapësira. Në mënyrë të qartë jo një mbrojtës i djathtë, kështu që performanca e tij e tregoi atë me kërcënim të vogël driblimesh ose kalimesh.

Ronald Araujo (CB) – 8/10 – Një performancë tjetër mbresëlënëse dhe premtuese nga i riu uruguajan. Shumë një operator pa kuptim. Bënë shumë pastrime dhe Barça ende nuk ka humbur kur ai ka filluar.

Clement Lenglet (CB) – 4/10 – Disi duket më pak rehat në mbrojtjen qendrore sesa Araujo i ri. Mund të bëhet një opsion rezervë kur Gerard Pique të jetë përsëri i aftë. Ishte goxha shpërdorues në zotërim dhe ishte dobësuar shumë lehtë për golin e Vallecano.

Junior Firpo (LB) – 4/10 – Filloi mirë duke i dhënë skuadrës së tij një kënd, por gjërat shkuan drejt tatëpjetës shumë shpejt. U fut në shumë pozicione premtuese, por dorëzimi i tij nga larg ishte i egër.

Frenkie de Jong (CM) – 9/10 – Transformimi më shumë në një mesfushor kuti në kuti dhe goditi traversën ndërsa mbërriti në zonën e Vallecano në pjesën e parë. Pasimi i tij për Griezmann çoi në barazimin e Barça dhe shënoi fitues vonë.

Sergio Busquets (CM) – 8/10 – Returnedshtë kthyer në formë javët e fundit. Formacioni 4-3-3 i përshtatet stilit të tij dhe ai ishte shkëlqyes përsëri të Mërkurën, duke spërkatur pasimet dhe duke kryer detyra mbrojtëse me zell.

Riqui Puig (CM) – 7/10 – Një fillim i merituar pas golit të tij kundër Eche në fundjavë. Goditi zdrukthëtari me një goditje të devijuar dhe luajti mirë nëpër vija.

Francisco Trincao (RW) – 6/10 – Mund të ketë fituar Barça një penallti në një ditë tjetër, megjithëse gjyqtari largoi ankesat e tij. Kishte mjaft hapësirë ​​në të djathtë, por duhet të përmirësojë vendimmarrjen e tij – nëse mund t’i jepni topin Messit në kutinë e kundërshtarit, bëjeni atë.

Lionel Messi (ST) – 8/10 – Në vendin e duhur në kohën e duhur për të barazuar me një goditje në lojë. Ishte i përfshirë në mënyrë tipike në zhvillimin e lojës së Barça dhe goditi shiritin me një goditje të lirë. Mund të kishte shënuar golin e tretë të skuadrës së tij pasi kishte rrumbullakosur portierin, por goditi rrjetën anësore.

Antoine Griezmann (LW) – 7/10 – Po jep ngadalë por me siguri disa shfaqje të arritura pas një sezoni të parë të tmerrshëm në Camp Nou. I bëri shtatë gola në gjashtë ndeshjet e tij të fundit duke bërë katror për Messin.

Jordi Alba – 7/10 – Siguroi asistimin për fituesin e De Jong me një krosim të siguruar nga e majta.

Ousmane Dembele – 7/10 – Ishte një pjesë e kalorësisë që u soll në lojë për të ndryshuar lojën dhe ndihmoi në kthimin e lojës në favor të Barça.

Pedri – 6/10 – Pjesë e ndryshimit të trefishtë në minutën e 68-të.

Martin Braithwaite – 4/10 – Erdhi vonë dhe u rezervova.

Për më shumë nga Jude Summerfield, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu