Bayern Munich i Hansi Flick mposhti Lazion 4-1 në Estadio Olimpico të martën në mbrëmje për të marrë një epërsi të vlefshme në ndeshjen e dytë të raundit të 16 të Ligës së Kampionëve.

Bayern gjeti hapësin e hapjes pas vetëm nëntë minutash kur Robert Lewandowski goditi një pasim të mjerë të Mateo Musacchio për ta rrotulluar me qetësi Pepe Reina dhe duke u futur në të.

Pavarësisht se Lazio rifitoi njëfarë qetësie, bavarezët treguan serinë e tyre të pamëshirshme dhe dyfishuan epërsinë e tyre në 24 minuta kur Jamal Musiala kontrolloi bukur goditjen e Leon Goretzka dhe shpoi topin pa vështirësi në këndin e poshtëm. Bayern e bëri 3-0 menjëherë pasi Leroy Sane goditi në një gol të zbrazët pas një pune të mirë nga Kingsley Coman.

Vizitorët e bënë atë katër brenda dy minutash nga rinisja. Coman krijoi një sulm shkatërrues shkatërrues me një top të peshuar në mënyrë të përsosur për Sane, i cili krijoi hapësirë ​​me këmbë të shkëlqyera dhe përfundimisht pa krosimin e tij të kthyer nga Francesco Acerbi për një autogol.

Lazio u përgjigj mirë dhe u tërhoq nga njëra pas 50 minutash kur Joaquin Correa me forcë u fut në kutinë e Bayernit praktikisht pa kundërshtim dhe kaloi topin pas Manuel Neuer. Kjo ishte e fundit e shënimit, megjithatë, pasi asnjë skuadër nuk mund të gjente të gjashtin në ndeshje.

Tani, le të shkojmë në vlerësimet e lojtarëve të Bayern Munchen.

Manuel Neuer (GK) – 6/10 – Shumë rrallë shqetësohen, duke bërë vetëm disa kursime që prisni të bënte. Kishte pak shanse me golin e Lazios, pasi u la poshtë nga mbrojtësit e tij.

Niklas Sule (RB) – 8/10 – Mirë, kush jeni ju dhe çfarë keni bërë me Niklas Sule? Njeriu i madh tregoi kërcënim të madh në pjesën e parë, duke hipur në kuti me këmbë të bukura dhe madje u shfaq me një ‘goditje Ronaldo’. Ishte gjithashtu kompetent në mbrojtje, duke bërë katër rikuperime të topit dhe katër pastrime.

Jerome Boateng (CB) – 7/10 – Shumë me fat që nuk dhashë një penallti kundër tij, por bëri mirë që bëri disa ndërhyrje dhe spastrime kryesore në zonën e rreptësisë.

David Alaba (CB) – 7/10 – Mbrojti me vendosmëri gjatë gjithë kohës, duke bërë katër rikuperime të topit, por ndoshta ishte më fajtori për golin e Lazios, pasi kishte qenë shumë i dobët në sfidë.

Alphonso Davies (LB) – 8/10 – A doli aq mirë në ndërtimin e golit të dytë, duke e shtyrë skuadrën e tij përpara dhe duke marrë asistimin në asistim. Gjithashtu tregoi qëndrueshmërinë e tij të zakonshme në ndjekjen e mbrapa, duke bërë katër trajtime.

Joshua Kimmich (CM) – 7/10 – Në heshtje e mbajti anën e tij duke goditur mënyrat e tij të zakonshme me ndikim, duke ruajtur një saktësi 93% të kalimit dhe duke bërë pesë përgjime.

Leon Goretzka (CM) – 8/10 – Një termocentral i vërtetë në qendër të fushës, duke vendosur veten dhe gjithashtu duke grumbulluar pesë përgjime. Gjithashtu rrëmbeu asistimin për të dytin e Bayern me një sulm të bukur te Musiala.

Jamal Musiala (AM) – 7/10 –
17-vjeçari u bë golashënuesi më i ri i Bayern në Ligën e Kampionëve me një goditje të kontrolluar bukur dhe në përgjithësi tregoi pamje reale të cilësisë, duke e çuar topin përpara me elegancë të madhe herë pas here.

Leroy Sane (RW) – 8/10 – Shumë i ndritshëm gjatë gjithë natës dhe i kërcënuar kur merr topin. Arriti të dilte në fletën e shënimeve me përfundimet më të thjeshta pak para gjysmës së kohës dhe detyroi autogolin për të katërtin.

Robert Lewandowski (ST) – 7/10 – Ishte shumë i vështirë për tu trajtuar për mbrojtësin e Lazios. Ndoshta do të kishte bërë më shumë nga mundësitë që i dolën përpara, por reagoi me të vërtetë mirë për një pasim të ngathët mbrapa për të rrëmbyer hapësin dhe për të shënuar të 34-in e tij. goli i sezonit.

Kingsley Coman (LW) – 7/10 – Pak e qetë, por kishte periudha elektrike gjatë gjithë kohës. Krijoi të tretin me ritëm dhe fuqi të papërpunuar dhe filloi kundërsulmin që çoi në të katërtin me një top të bukur për të lëshuar Sane.

Javi Martinez (CM) – 6/10

Lucas Hernandez (LB) – 6/10

Bruno Sarr (RB) – N / A

Eric Maxim Choupo-Moting (AM) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu