Barcelona kishte nevojë për sulme shtesë nga Ousmane Dembele dhe Martin Braithwaite për të kapërcyer kundërshtarët e nivelit të tretë Cornella të Enjten në mbrëmje, ndërsa njerëzit e Ronald Koeman përparuan në raundin e 16 të Copa del Rey.

Barça ishte i pa frymëzuar në mungesë të Lionel Messi dhe, megjithë zotërimin e shumicës së topit, u përpoq të gjente një mënyrë për të kaluar një mbrojtje të organizuar të Cornella. Shanset në të vërtetë u ndanë në mënyrë të barabartë për pjesën më të madhe, me të dy ekipet duke parë përpjekjet për portën të kursyera.

Një penallti e Miralem Pjanic u ndalua në mënyrë fantastike nga portieri i Cornella Ramon Juan për të mbajtur ndeshjen pa gola në pushim, para se të ndodhte më shumë fatkeqësi në goditje nga vendi dhjetë minuta para kohës së plotë.

Clement Lenglet fitoi penalltinë, por përpjekja e mjerueshme e Dembele nga vendi u ndal lehtë nga Juan. Ndërprerësi i goditjeve nga Cornella prodhoi më shumë heroika gjatë vdekjes ndërsa ai mbajti në mënyrë spektakolare një goditje të Pjanic nga foleja në këndin e sipërm, duke e çuar ndeshjen në kohën shtesë.

Sidoqoftë, sekonda pasi detyroi një tjetër pritje të shkëlqyer nga Juan, Dembele gjeti këndin e sipërm me një goditje mahnitëse nga jashtë zonës. Kishte mjaft kohë në fund që Albert Estelles të dërgohej jashtë për të pritur përpara se Pedri të luante Braithwaite për të shënuar në një rrjetë të zbrazët me goditjen e fundit të ndeshjes.

Tani, në vlerësimet e Barcelonës.

Ronald Araujo vazhdon të duket i fortë në zemër të mbrojtjes së Barcelonës
Ronald Araujo vazhdon të duket i fortë në zemër të mbrojtjes së Barcelonës | Imazhe Sporti Cilësore / Getty Images

Neto (GK) – 8/10 – Bëri një thua të mirë larg në fazat e hershme dhe u thirr më shumë në 45-të e dytë. Bëri një çift të shkëlqyeshëm të goditjeve të mëdha pas shënimit të orës për të mbajtur larg kundërshtimin.

Oscar Mingueza (RB) – 6/10 – Spanjolli dukej një rrezik kur u ngrit në të djathtë, duke vendosur disa krosime premtuese, ndërsa mbante të vetët kur Cornella u sul përpara. Një ekran i fortë.

Ronald Araujo (CB) – 9/10 –
Një performancë tjetër stoike nga uruguaiani. Nuk ishte pa kuptim gjatë gjithë kohës, duke bërë një seri blloqesh thelbësore, trajtimesh dhe pastrimesh. Duket gjithnjë e më shumë si një talent i vërtetë.

Clement Lenglet (CB) – 7/10 –
Një dalje e qëndrueshme për francezin, rrallë duke i dhënë kundërshtarëve një rrugë kalimi të tij dhe edhe një herë shpërndau topin mirë nga zemra e mbrojtjes.

Junior Firpo (LB) – 5/10 – Siguroi një mbivendosje të vazhdueshme për Antoine Griezmann në të majtë, por dështoi të sigurojë shumë cilësi dhe dukej e dobët në zotërim disa herë.

Një debutim shumë premtues për 18-vjeçarin Ilaix Moriba
Një debutim shumë premtues për 18-vjeçarin Ilaix Moriba | Alex Caparros / Getty Images

Ilaix Moriba (CM) – 6/10 – 18-vjeçari bëri paraqitjen e tij të parë për Barça dhe dukej rehat. Të lidhur luajnë mirë dhe e sollën Mingueza në lojë në krahun e djathtë bukur. Një debutim i mirë, edhe nëse ai dukej i butë para se të vinte.

Miralem Pjanic (CM) – 6/10 –
Përhapjen e mirë të lojës nga mesfusha dhe ofroi ofrim të mirë kur ai kishte rastin. Mund të ketë fituar ndeshjen në 90 minuta, por për një pritje fantastike. Fakti që ai humbi penalltinë në pjesën e parë e kufizon atë në një gjashtë, sidoqoftë.

Riqui Puig (CM) – 5/10 – I riu nuk e bëri veten drejtësi në një mundësi të rrallë fillestare. Përkundër shfaqjes së momenteve të shkëlqimit të topit, ai dukej sikur nuk e gjeti pasimin e duhur para se të dilte në gjysmëlojë.

Trincao (RW) – 6/10 – Ishte për të ardhur keq që nuk shënoi në gjysmë ore me një breshëri të mirë dhe dukej mirë deri në gjysmë kohe. Fatkeqësisht, Portugezi nuk mund të ndikonte aq shumë në lojë pasi u zhvendos në periudhën e dytë.

Martin Braithwaite (ST) – 6/10 – Edhe një herë nuk mori shumë shërbim por humbi një shans të praruar në fillim të periudhës së dytë. A arritën të shënojnë një gol me goditjen e fundit të lojës – një përfundim i bukur i procedurave.

Antoine Griezmann (LW) – 6/10 – Francezi ka qenë në një formë fantastike të vonë, por me të vërtetë ka luftuar për të ndikuar në lojë ndërsa vinte nga larg. Një pa karakteristikë e qetë para se të zëvendësohet.

Ousmane Dembele (RW) – 7/10 – Një penallti patetike do të kishte kapur titujt kryesorë të tij individualë para se të shpengonte veten me një rrufe në grevë që theu bllokimin në kohën shtesë.

Pedri (CM) – 7/10 – Disa prekje të shkëlqyera të topit dhe e bënë ekipin të shënonte kur këmbët e lodhura Cornella i lejuan atij të qëndronte në top. Ishte vetëmohues në fund për të futur Braithwaite pasi ai ishte një me një me Juan.

Sergio Busquets (CM) – 7/10 –
E prishi mirë ndeshjen me përvojën e tij dhe Cornella mezi doli nga gjysma e tyre pasi erdhi veterani – ju tregon të gjitha ato që duhet të dini, apo jo?

Konrad de la Fuente (LW) – 6/10 – Detyroi një pritje të shkëlqyeshme nga Juan me prekjet e tij të para në fushë dhe dukej e problematik në krahun e majtë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu