Barcelona fitoi tre pikë kundër një Klubi Atletik të Qëndrueshëm në La Liga për të lëvizur në vendin e dytë në La Liga, Lionel Messi dhe Antoine Griezmann duke shënuar të gjithë golat e rëndësishëm në atë që ishte takimi i tretë midis dy palëve në 2021.

La Blaugrana filloi ndeshjen në pjesën e përparme të fushës dhe ishin dominuese në zotërim, duke e shtyrë Bilbao prapa me sulmet e vazhdueshme që lulëzuan nga krahu i majtë përmes Jordi Alba. Presioni i vazhdueshëm dhe zotërimi i kontrolluar i dhanë atyre një goditje të lirë pas 20 minutash, e cila u konvertua nga Messi për golin e tij të 650-të në Barcelonë.

Athletic doli për pjesën e dytë të karburantit plotësisht, megjithatë, dhe i bëri ekipit të Ronald Koeman shumë probleme me presing më të qëllimshëm. Ata barazuan rezultatin pas 49 minutash dhe loja u hap si rezultat, me Barcelonën që detyroi një numër të pritjeve të bukura nga Unai Simon në gol.

Barça nxori një stuhi nga Bilbao, i cili dukej i rrezikshëm në pushim, dhe rimori kontrollin pas 74 minutash, me Griezmann që përfundoi pas një pasimi të shkëlqyeshëm të futbollit kalues. Bilbao erdhi përsëri duke trokitur, por pa rezultat, pasi skuadra e Koeman mbajti një fitore të rëndësishme.

E drejtë, mjaftueshëm muhabet – ja vlerësimet nga Barcelonafiton 2-1.

Jordi Alba, Oscar de Marcos, Ronald Araujo
Alba lufton për posedim | Alex Caparros / Getty Images

Marc-Andre ter Stegen (GK) – 6/10 – Ter Stegen ishte në thelb tifozi i vetëm në stadium gjatë pjesës së parë, mezi i prishi dorezat me shumë pak gjëra për të bërë përveç shikimit. Jo shumë ndryshe pas pushimit, por u desh të bënte një ose dy ndalesa të rëndësishme.

Oscar Mingueza (RB) – 6/10 – Pjesa e parë konservatore dhe u kap duke fjetur në fillim të pjesës së dytë, gjë që lejoi Raul Garcia të kalonte dhe të detyronte barazimin. Megjithatë, u rikuperua mirë dhe u ndez në një asistim të shkëlqyer ndaj Griezmann në skajin tjetër.

Ronald Araujo (CB) – 6/10 – Sulmoi përpara në pjesën e parë dhe goditi një goditje të ulët, të shtyrë drejt shtyllës së largët në një mbrëmje ndryshe të qetë. Përbërë në pjesën e pasme kur thirret në veprim.

Samuel Umtiti (CB) – 7/10 – Kur është në gjendje, Umtiti është një gëzim për t’u parë dhe kyç për La Blaugrana. Përbëhej pafundësisht kur zotëronte dhe ndizet vazhdimisht për të ndaluar sulmet në zona të gjera kur Jordi Alba ishte jashtë pozitës.

Jordi Alba (LB) – 6/10 – Performancë e palodhur nga Spanjolli në pjesën e parë, duke bombarduar në krahun e majtë për të shtrirë Bilbao dhe për të lejuar Antoine Griezmann të zhytej brenda. Fillon makthi pas pushimit, duke shënuar një autogol për të barazuar vizitorët.

Pedri, Lionel Messi
Pedri feston me Messin | Alex Caparros / Getty Images

Miralem Pjanic (CM) – 7/10 – Shfaqje autoritare në mes të parkut nga Pjanic, i cili u kthye shpejt me top dhe dribloi mirë nëpër hapësira të ngushta në zona të përparuara. Një goditje me kokë plumbash ishte një gol i caktuar nga Unai Simon në minutën e 57: të.

Frenkie de Jong (CM) – 6/10 – Jo shfaqja më ekstravagante ose e rëndësishme nga Holandezi në një sezon ndryshe mbresëlënës. Përkundrazi i qetë krahasuar me shokët e tij të skuadrës në mesfushë, por e prishën lojën bukur me raste dhe grumbulluan një saktësi 93% të pasimit.

Pedri (CM) – 6/10 – 18-vjeçari ishte i etur të vraponte përtej mesfushës dhe të bashkohej me sulmin si njeri shtesë, për sukses të përzier. Disa pasime të paqarta, por një dalje pozitive dhe tërhoqën shumë faulla kur ndodheshin në top. Një për të parë.

Ousmane Dembele (RW) – 8/10 – Një gjysmë sharre e parë Dembele shpërdorojë disa raste të forta në banak, por francezi dukej shumë më mirë në pjesën e dytë kur iu dha licenca për të ndërruar krahët. Punë fantastike për të ngritur mbrojtësit dhe për të krijuar shanse për shokët e skuadrës.

Lionel Messi (ST) – 8/10 – Kishte një shans të shkëlqyeshëm për të shënuar pas vetëm pesë minutash, por nuk mundi të fitonte një betejë të zgjuar kur një me një me portierin. Megjithatë, Kept u përqendrua dhe gjithmonë dukej sikur shënonte atë goditje të lirë pas 20 minutash sa më shpejt që të qëndronte mbi të. I pavlefshëm.

Antoine Griezmann (LW) – 9/10 – Griezmann dukej i mprehtë dhe u lidh bukur me Messin gjatë gjithë pjesës së parë me një futboll me një prekje. Vazhdoi të merrte pozicione të rrezikshme pas pushimit dhe u shpërblye duke përfunduar një pjesë të shkëlqyeshme të lojës me një gol. Lëvizje e pabesueshme përgjatë vijës së parë të Barcelonës dhe në formë të shkëlqyer.

Sergi Roberto – 6/10

Clement Lenglet – N / A

Martin Braithwaite – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu